Te rośliny nie lubią przesadzania. Zobacz, na co zwrócić uwagę

Katarzyna Józefowicz
Niektóre rośliny bardzo źle znoszą przesadzanie. Miejsce dla nich powinnyśmy dobrze przemyśleć, uwzględniając ich wymagania oraz to, że urosną.
Niektóre rośliny bardzo źle znoszą przesadzanie. Miejsce dla nich powinnyśmy dobrze przemyśleć, uwzględniając ich wymagania oraz to, że urosną. suju-foto (pixabay.com)
Przesadzanie roślin jest popularnym zabiegiem i większość roślin znosi to dobrze. Są jednak także kwiaty, krzewy i drzewa, które przesadzania nie lubią i mogą po tym nawet zginąć. Oto, jakich roślin nie należy przesadzać.

Spis treści

Sadząc rośliny w ogrodzie jesteśmy przekonani, że na danym stanowisku będą prezentowały się najlepiej. Kiedy jednak zaczynają intensywnie rosnąć, rozkrzewiać się lub osiągać pokaźne rozmiary okazuje się, że trzeba je ostatecznie przesadzić. Jeśli zabieg wykonany jest prawidłowo i w odpowiednim terminie, rośliny zwykle dobrze go znoszą, ale są też gatunki, które nie cierpią przeprowadzki i raz posadzone powinny pozostać na swoim miejscu tak długo, jak to tylko możliwe.

Jakie rośliny nie lubią przesadzania

Są to głównie rośliny o długim, mocnym, słabo rozgałęzionym, palowym systemie korzeniowym lub o zgrubiałych, „marchewkowych”, kruchych i delikatnych korzeniach, które bardzo łatwo można uszkodzić podczas wykopywania.

Poznaj: Warzywa, które trzeba odmładzać. Które tego potrzebują i jak to zrobić

Kwiaty o palowych korzeniach

Do takich roślin należy między innymi malwa ogrodowa. Jej piękne kwiaty zdobiły dawniej wiejskie ogródki, po czym na pewien czas rośliny odeszły w zapomnienie. Obecnie jednak znów powracają do łask i coraz częściej pojawiają się w ogrodach. Doczekały się nawet wielu pięknych odmian o zachwycających kwiatach.

Niestety, malwa to jedna z tych roślin, które przesadzania nie lubią. Jej długi, palowy korzeń podczas wykopywania łatwo można uszkodzić, przez co roślina w nowym miejscu choruje i jest znacznie słabsza, a czasem nawet całkiem zamiera.

Ponieważ malwa jest zwykle rośliną dwuletnią (choć zdarzają się też odmiany jednoroczne), należy wysiać ją rok wcześniej na rozsadniku, siewki przepikować w pojedyncze doniczki, a następnie posadzić na starannie wybranym miejscu docelowym tak, aby nie było konieczności ich późniejszego przesadzania.

Roślinami o palowym systemie korzeniowym, które tak jak malwa nie lubią przesadzania są też łubin ogrodowy i mak wschodni.

Rośliny o kruchych korzeniach

Inną piękną i bardzo lubianą byliną, która źle znosi przesadzanie jest piwonia chińska, mogąca pozostać na jednym stanowisku nawet kilkanaście lat. Piwonia posiada mięsiste, grube, bulwiaste, ale kruche korzenie, które podczas wykopywania bardzo łatwo jest uszkodzić. Taka roślina po przesadzeniu może długo chorować i nie kwitnąć nawet przez kilka lat.

Jeśli już musimy piwonie przesadzić lub je podzielić, korzenie powinniśmy ostrożnie wykopać szerokimi widłami, uważając, aby ich nie uszkodzić. Zabieg należy przeprowadzać jedynie pod koniec lata (koniec sierpnia-początek września), gdyż inne terminy w przypadku piwonii mogą być bardzo ryzykowne.

Pamiętajmy też, aby korzenie na nowym stanowisku umieścić płytko, tuż pod powierzchnią ziemi, gdyż piwonie posadzone zbyt głęboko, także nie będą kwitły przez wiele lat.

Sprawdź: Dlaczego piwonie nie kwitną? Podpowiadamy, jakie są możliwe przyczyny i co robić

Inne kwiaty, których nie należy przesadzać

Piękną byliną o grubych, „marchewkowatych”, ale delikatnych korzeniach jest też rozwar wielkokwiatowy, który także nie lubi przesadzania.

Zabieg nie najlepiej znoszą też ostróżki ogrodowe, których delikatny i wrażliwy system korzeniowy również można łatwo uszkodzić. Przesadzania i rozmnażania przez podział nie toleruje również większość ciemierników (m.in. popularny ciemiernik biały) i sasanek. Ich korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i rośliny po przesadzeniu trudno się regenerują, a czasami nawet całkiem zamierają.

Uwaga na krzewy i drzewa

Problemy z przeprowadzką mają jednak nie tylko byliny i rośliny ozdobne, ale też krzewy i drzewa. Przesadzania nie lubią miedzy innymi osypujące się jesienią kolorowymi owocami ogniki szkarłatne oraz ciekawie kwitnące oczary. Nie toleruje go również piękna i lubiana katalpa bigoniowata (surmia), dlatego w ogrodzie należy od razu wybrać dla niej docelowe stanowisko, na którym pozostanie już na stałe. Zabieg źle znosi także większość pięknych, ale wrażliwych na przesadzanie magnolii.

Zgodnie ze znanym przysłowiem, przesadzania nie lubią też stare drzewa, które dużo wolniej rosną, gorzej się regenerują i trudniej odbudowują uszkodzony podczas wykopywaniu system korzeniowy. Jeśli już koniecznie musimy drzewo przenieść w inne miejsce, starajmy się wykopać je z jak największą bryłą korzeniową i od razu posadzić na nowym stanowisku. Wykopany pod nie dołek wzbogaćmy dobrze rozłożonym kompostem, a korzenie przed zasypaniem ziemią zalejmy dużą ilością wody. Wtedy rośliny mają większe szanse na przetrwanie przeprowadzki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl