Prawidłowe nawożenie roślin to ważny element powodzenia ich uprawy. Szczególnie istotne jest nawożenie roślin użytkowych, do których należą między innymi krzewy owocowe takie jak porzeczki, maliny, agrest, jeżyny i borówki amerykańskie (wysokie). Nie wszystkie jednak wymagają takiej samej pielęgnacji i nawożenia, dlatego warto zwrócić uwagę na ich potrzeby pokarmowe i wymagania uprawowe.
Czym zasilać krzewy owocowe
Krzewy owocowe, podobnie jak inne rośliny potrzebują przede wszystkim trzech pierwiastków: azotu, potasu i fosforu. Niezbędne do ich prawidłowego rozwoju są też mikroelementy (np. siarka, magnez, miedź, bor, żelazo), wspomagające min. plonowanie i wzrost roślin. Przed rozpoczęciem nawożenia krzewów, warto wykonać analizę gleby, dzięki czemu można precyzyjnie ustalić jej skład chemiczny i dobrać odpowiednie dawki nawozów, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy zastosować nawozy jednoskładnikowe.
Uwaga na wapnowanie
Jeśli zachodzi potrzeba wapnowania (za pomocą wapna węglanowego), nie możemy wykonać zabiegu na stanowiskach przeznaczonych pod uprawę borówki amerykańskiej, która potrzebuje wybitnie kwaśnego podłoża i zwykle oczekuje zakwaszenia gleby, a nie jej odkwaszania.
Pierwsze nawożenie krzewów owocowych
Pierwsze nawożenie krzewów owocowych najlepiej przeprowadzić jeszcze przed posadzeniem roślin, stosując przedsiewnie nawozy potasowo-fosforowe, które ułatwią krzewom wzrost i dobre zakorzenienie się w nowym miejscu.
Nawozy mineralne dla krzewów owocowych
Systematyczne nawożenie krzewów rozpoczyna się w 2-3 roku po posadzeniu. Na plantacji corocznie należy uzupełniać w glebie ilość azotu, stosując połowę dawki przeznaczonej na dany sezon wczesną wiosną (marzec-kwiecień), a drugą połowę pod koniec maja.
Potas także powinien być uzupełniany każdego roku wczesną wiosną, ale w jednej dawce. Należy tylko pamiętać, że większość krzewów owocowych jest wrażliwa na chlorki, dlatego potas należy stosować w formie w siarczanowej (np. siarczan potasu), a nie chlorkowej.
Krzewy owocowe pobierają też dwa razy więcej potasu niż fosforu, co także należy uwzględnić przy ich nawożeniu. Najbardziej wrażliwa na niedobory potasu jest czerwona porzeczka, malina ma mniejsze zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a najmniejsze zapotrzebowanie ma borówka amerykańska.
Fosforu zwykle w podłożu nie brakuje, dlatego uzupełnia się go wtedy, gdy na roślinach widoczne są objawy jego niedoboru (np. skarlałe owoce, fioletowe przebarwienia na liściach) lub raz na kilka lat.
Nawożenie obornikiem krzewów owocowych
Na plantacji krzewów owocowych warto też raz na 3-4 lata zamiast nawozów mineralnych zastosować obornik (wczesną wiosna lub późną jesienią), rozkładając go pod krzewami w postaci ściółki lub mieszając z wierzchnią warstwą gleby. Ważne, aby obornik nie miał kontaktu z korą lub pędami roślin.
Nawożenie borówki amerykańskiej
Nawożąc krzewy owocowe należy też pamiętać, że rośliny kwasolubne mają nieco inne wymagania niż pozostałe, dlatego ich nawożenie też musi być inne. Do takich krzewów należy między innymi borówka amerykańska. Roślina ma niewielkie potrzeby pokarmowe, ale jest wrażliwa na niedobór azotu, dlatego ten pierwiastek powinien być jej dostarczany w większych ilościach niż w przypadku innych krzewów.
Plantację borówki powinno nawozić się azotem każdego roku, ale nie dwa, tylko trzy razy w sezonie: wczesną wiosną, tuż po kwitnieniu (maj) i pod koniec czerwca. Borówka wymaga kwaśnego podłoża (pH ok. 3,5 - 4,8), dlatego należy nawozić ją azotem w postaci amonowej (siarczan amonu), który ma odczyn kwaśny.
Nawozy wieloskładnikowe dla krzewów owocowych
Jeśli nie znamy składu gleby w ogrodzie lub nie mamy doświadczenia w stosowaniu nawozów jednoskładnikowych, powinniśmy wykorzystać do nawożenia roślin jeden z nawozów wieloskładnikowych, dedykowanych krzewom owocowym. Mają one zbilansowany skład i zawierają zestaw ważnych mikroelementów.
Znajdziemy je w ofercie wielu firm jako nawozy dla drzew i krzewów owocowych (np. Agrecol, Sumin, Biopon, Planta), tylko dla krzewów owocowych (np. Biopon) lub dla wybranych gatunków (np. Planta - nawóz pod maliny i porzeczki). Nie możemy ich jednak stosować pod rośliny kwasolubne, do których należą borówki. Dla nich przeznaczone są nawozy specjalne, uwzględniające ich szczególne potrzeby (nawóz dla borówki np. Agrecol, Target, Ziemowit, Florovit).
Dowiedz się: Jakie warzywa trzeba odmładzać, kiedy i jak to zrobić