Trojeść amerykańska, bulwiasta i krwista. Jak je uprawiać i na co uważać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Trojeści to bardzo ciekawe i ładne rośliny, ale nie wszystkie można uprawiać.
Trojeści to bardzo ciekawe i ładne rośliny, ale nie wszystkie można uprawiać. Leoleobobeo (pixabay.com)
Trojeści to bardzo atrakcyjne rośliny. Są gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne, ale trojeść amerykańska jest zakazana. Zobacz, jakie trojeści wybrać do ogrodu, a na co uważać.

Trojeści to rośliny pochodzące z Ameryki Północnej i Środkowej. Liczą ponad 100 gatunków, a większość z nich wygląda pięknie i okazale. Uwagę szczególnie zwracają kwiaty o złożonej i skomplikowanej budowie, zebrane w spore kwiatostany. Formą mogą kojarzyć się z kwiatami hoi – znanej z uprawy doniczkowej.

W Ameryce trojeści były dość szeroko wykorzystywane użytkowo. Z łodyg niektórych gatunków pozyskuje się włókna, delikatne włoski nasienne są używane jako materiał ociepleniowy. Trojeści wykorzystywano także jako rośliny lecznicze i jadalne, z tym jednak trzeba uważać, bo większość trojeści jest także trująca (zawiera niebezpieczne glikozydy nasercowe). Większość gatunków wydziela biały, mleczny sok, który jest toksyczny (do niego nawiązuje angielska nazwa tej rośliny, czyli milkweed).

Trojeści i motyle

To właśnie tą rośliną (szczególnie trojeścią amerykańską, ale nie tylko) odżywia się piękny motyl – monarcha wędrowny, słynący z masowych migracji, w czasie których pokonuje dystans nawet 3 tysięcy kilometrów. Zjadając ich trujące liście gąsienice nie tylko odżywiają się, ale też stają się niejadalne dla ptaków. Ponieważ trojeść amerykańska jest tępiona jako chwast w uprawach, przyczynia się to spadku liczebności motyli (ich gąsienice nawet walczą między sobą o liście tej rośliny).

Kwiaty trojeści zawierają dużo nektaru, dlatego przyciągają również inne gatunki motyli i owadów, a w regionach, gdzie występują te ptaki – także kolibry.

Niektóre gatunki uprawia się jako rośliny ozdobne. Jednak nie wszystkie – trzeba wiedzieć, że bardzo efektowna trojeść amerykańska jest w Europie uznana za roślinę inwazyjną, a jej uprawa w Polsce jest zakazana. Oto popularne gatunki trojeści.

Trojeść amerykańska to atrakcyjna roślina

Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) jest byliną, i to długowieczną. Tworzy wzniesioną, grubą łodygę, która może dorastać do 1,5 m wysokości. Jest ona owłosiona i pokryta dużymi, eliptycznymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty są różowe i zebrane w kuliste kwiatostany, mają intensywny, przyjemny zapach.

Trojeść amerykańska, żeby dobrze rosnąć, potrzebuje głównie słońca. Tworzy mocne i sięgające głęboko korzenie, dlatego jest odporna na suszę. Ale najbardziej lubi wilgotną ziemię, znosi także zalewanie korzeni. Nie jest też wybredna co do ziemi, jest odporna na mróz, choroby i szkodniki. Do tego łatwo rozsiewa się, i to na duże odległości, bo jej nasiona roznosi wiatr.

Trojeść amerykańska ma minimalne wymagania, dlatego szybko opanowuje nowe tereny. Jest uznana za roślinę inwazyjną i zagrażającą rodzimej przyrodzie
Trojeść amerykańska ma minimalne wymagania, dlatego szybko opanowuje nowe tereny. Jest uznana za roślinę inwazyjną i zagrażającą rodzimej przyrodzie. Katarzyna Laszczak

Trojeść amerykańska zakazana

Wszystko to mogłoby sprawiać, że trojeść amerykańska byłaby idealną i łatwą w utrzymaniu rośliną ozdobną. Niestety jest ona w Europie obca, a zadomowiła się na tyle, że została uznana za roślinę inwazyjną, które zagraża rodzimej przyrodzie. Jeśli trojeść raz gdzieś zagości, pozostanie tam i szybko opanuje teren. Dodatkowo jest trująca dla zwierząt, więc jej obecność na pastwiskach jest niebezpieczna.

W Polsce uprawa trojeści amerykańskiej jest zakazana – można tylko utrzymywać rośliny, które były w ogrodach przed 9 września 2011 r. (czyli wejściem w życie rozporządzenia Ministra Środowiska). Wtedy warto usuwać przekwitłe kwiaty, żeby roślina nie rozsiewała się. Jest także na liście gatunków inwazyjnych Unii Europejskiej, więc jeśli planujemy jej uprawę gdzieś w Europie, trzeba sprawdzić jak wyglądają lokalne przepisy.

Trojeść bulwiasta jako roślina ozdobna

Trojeść bulwiastą (Asclepias tuberosa) można uprawiać bez żadnych ograniczeń. A warto to robić, bo ma piękne i oryginalne kwiaty. Są one liczne, w intensywnie czerwonopomarańczowym kolorze i zebrane w płaskie tzw. nibybaldachy (są też odmiany o czysto pomarańczowych kwiatach). Ta trojeść kwitnie długo, bo od czerwca/lipca do sierpnia/września, a kwiaty nadają się też do wazonów. Ma także dekoracyjne owoce. Może dorastać od 60 do 90 cm wys., w zależności od warunków i ma długie i wąskie liście. W porównaniu z innymi trojeściami zawiera najmniej substancji toksycznych i mlecznego soku.

Trojeść bulwiasta ma piękne kwiaty w intensywnym kolorze. Trzeba jej zapewnić przepuszczalną ziemię, bo w mokrej jej korzenie łatwo gniją, a zimą pr
Trojeść bulwiasta ma piękne kwiaty w intensywnym kolorze. Trzeba jej zapewnić przepuszczalną ziemię, bo w mokrej jej korzenie łatwo gniją, a zimą przemarzają. Eric Hunt (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

licencja CC BY-SA 4.0

Jak uprawiać trojeść bulwiastą

Trojeść bulwiastą najlepiej sadzić w słonecznych, zacisznych i osłoniętych od wiatru miejscach. Lubi w miarę żyzną, piaszczysto-gliniastą ziemię. Podłoże koniecznie musi być przepuszczalne, bo roślina nie lubi wody zalegającej przy korzeniach. Jest to ważne szczególnie zimą, bo w mokrej ziemi bardzo źle zimuje. Trojeść bulwiasta nie jest w pełni odporna na mróz i poza odpowiednim podłożem, wymaga też okrycia przed mrozami. Jeśli ziemia w ogrodzie jest ciężka, na dnie dołka dobrze jest wysypać warstwę drenażu. Można też sadzić te rośliny na pochyłościach terenu, z których woda będzie spływać. Jednak latem, jeśli nie pada, warto ją podlewać. Wyższym roślinom warto zapewnić podpory, bo nie zawsze łodygi utrzymują ciężar kwiatostanów.

Trojeść bulwiastą można uprawiać z nasion, wysianych w marcu-kwietniu na rozsady, coraz częściej w sprzedaży pojawiają się też gotowe sadzonki.

Podobna do tego gatunku jest trojeść lancetowata, ale mniej obficie kwitnie.

Trojeść krwista – na podmokłą ziemię

Trojeść krwista (Asclepias incarnata) przypomina trojeść amerykańską, ale ma znacznie węższe, lancetowate liście, a kwiaty pojawiają się głównie na szczytach rozgałęzionych pędów i nie są kuliste, a bardziej płaskie. Trojeść krwista ma najczęściej mocno różowe kwiaty, ale są też odmiany kwitnące na biało. Kwitnie od czerwca/lipca do sierpnia. Również tę roślinę można z powodzeniem uprawiać jako ozdobną, choć trzeba jej zapewnić specyficzne warunki.

Trojeść krwista, w odróżnieniu od bulwiastej, uwielbia podmokłe tereny.
Trojeść krwista, w odróżnieniu od bulwiastej, uwielbia podmokłe tereny. Krish Dulal (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

licencja CC BY-SA 4.0

Jak uprawiać trojeść krwistą

Trojeść krwista to idealna roślina na podmokłe tereny. W naturze występuje na bagnach i podmokłych łąkach i w takich warunkach czuje się najlepiej. Można nią obsadzać brzegi naturalnych stawów, czy właśnie mokre łąki. Jednak poza mokrym podłożem potrzebuje też słońca, więc teren powinien być otwarty. Trojeść krwista korzeni się bardzo głęboko i praktycznie nie nadaje się do przesadzania. Tworzy ładne kępy, ale nie jest ekspansywna. To roślina w pełni odporna na mróz.

Trojeść krwistą można wyhodować z nasion – ale uwaga: sieje się je jesienią, bo wymagają stratyfikacji (okresu przechłodzenia). Można też kupić gotowe sadzonki. To roślina wieloletnia.

Podpowiadamy: Jak uprawiać pstrolistkę sercowatą, jak wykorzystać tę roślinę i na co uważać

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl