Spis treści
Rzadko która roślina uprawiana w naszych ogrodach może pochwalić się tak niezwykłymi i egzotycznie wyglądającymi kwiatami jak trójsklepka owłosiona. Wprawdzie, aby w pełni docenić urodę jej kwiatów, trzeba oglądać je z bliska, gdyż są dość małe, ale za to, kiedy się im przyjrzymy, z pewnością zachwycą nas swoim niezwykłym kształtem i fantazyjnym ubarwieniem.
Trójsklepka, czyli ropuszy storczyk lub żabia lilia. Jak wygląda i kiedy kwitnie?
Trójsklepki kwitną jesienią – od września do listopada. Pojawiające się szczytach pędów gwiazdkowate kwiaty, przypominają wyglądem niewielkie, egzotyczne storczyki. To dlatego rośliny bywają nazywane storczykiem ropuszym lub lilią ropuszą, gdyż pokrojem przypominają klasyczne lilie. Natomiast skojarzenie z ropuchą jest zdecydowanie odleglejsze i mniej oczywiste, a wiąże się z tym, że liście i kwiaty są nakrapiane. Dodatkowo u podstawy kwiatów są guzowate wypustki, które są charakterystyczne dla tych płazów.
Kwiaty trójskepki mają 6 sztywnych, wywiniętych na zewnątrz i ułożonych gwieździście płatków (działek okwiatu), spłaszczone pręciki pylników i wystający słupek, zakończony potrójnym znamieniem. Kwiaty zwykle są białe i pokryte licznymi, bordowymi kropkami.
Są jednak odmiany, które mają bardziej wyszukany rysunek na płatkach, np. „Masamunei” o liliowych kwiatach ozdobionych nieregularnymi, licznymi, fioletowymi cętkami. Istnieją też odmiany trójsklepki, które wyróżnia nietypowy kolor. Można spotkać np. całkowicie białą i później kwitnącą od gatunku odmianę „Alba”, bordowo kwitnącą odmianę „Raspberry Mouse” czy odmianę „Tojen” o biało-kremowych płatkach z jasnym, różowo-fioletowym marginesem.
Oprócz oryginalnych kwiatów ozdobą rośliny są jej duże, lancetowate, jasnozielone, lekko owłosione liście, osadzone na wzniesionych, nierozgałęzionych, owłosionych pędach. Dorasta do ok. 40-60 cm wysokości.
Gdzie posadzić trójsklepkę?
Jeśli jednak chcemy podziwiać urodę egzotycznie wyglądających kwiatów trójsklepki, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe. Trójsklepka owłosiona jest byliną kłączową i może pozostawać na jednym miejscu przez wiele lat, dlatego należy wybrać dla niej stanowisko bardzo starannie. Trójsklepka nie lubi wysokich temperatur i ostrego słońca, dlatego najbardziej odpowiedni będzie dla niej jasny półcień (w południe rośliny powinny być osłonięte przed palącym słońcem). Roślina zniesie też większe zacienienie, ale wtedy może zacząć się pokładać i trochę słabiej kwitnąć.
Wilgoć tak, woda nie! Ważne w uprawie trójsklepki
Oprócz odpowiedniego stanowiska trójsklepka oczekuje też dobrego, żyznego, przepuszczalnego, próchniczego i stale lekko wilgotnego podłoża, gdyż jako roślina pochodząca z terenów leśnych nie znosi suszy. Gleba, na której będzie rosła, nie może jednak kumulować wody (szczególnie w okresie zimowym), gdyż wtedy trójsklepce grozi zgnicie.
Aby nie dopuścić do jej nadmiernego zalewania przez opady lub zimowe roztopy, dno dołka, w którym będzie posadzona, warto wyłożyć warstwą grubego żwirku, pełniącego rolę drenażu. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie podłoże, zwykle dość dobrze znosi zimę i tylko w najchłodniejszych rejonach kraju, późną jesienią wymaga lekkiego okrycia warstwą liści, trocin lub torfu.
Choroby i rozmnażanie trójsklepki
Trójsklepka owłosiona zwykle nie sprawia większych problemów, choć na wilgotnych stanowiskach, w ciepłe lata może ją atakować mączniak. W odpowiednich warunkach rzadko jednak choruje i ładnie się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów, choć nie jest rośliną inwazyjną.
Można rozmnażać ją za pomocą wysiewu nasion, ale ponieważ nie jest to zbyt proste, w uprawie amatorskiej młode egzemplarze częściej uzyskuje się przez podział roślin bardzo wczesną wiosną.
Sprawdź: Jak uprawiać storczyki w ogrodzie
Trójsklepka w ogrodzie – ozdoba półcienia
W ogrodzie trójsklepka owłosiona nie jest może rośliną szczególnie okazałą, ale z pewnością jest jedną z bardziej oryginalnych. Ze względu na późny termin kwitnienia, ożywia też ogród w czasie, kiedy większość roślin już przekwitła. Doskonale sprawdza się w półcieniu i dobrze wygląda w towarzystwie fiołków, paproci, funkii czy tawułek Arendsa. Nadaje się też do sadzenia jako obwódka dla grup krzewów ozdobnych. Jest też doskonałą rośliną do uprawy w ogrodach naturalistycznych, leśnych, a nawet orientalnych, gdyż pochodzi z Japonii.
Najlepiej prezentuje się na eksponowanych stanowiskach lub w jednogatunkowych grupach. Nie powinna być natomiast sadzona razem z dużymi bylinami, gdyż łatwo mogłyby ją zdominować i przysłonić niewielkie kwiaty. Można ją również uprawiać w pojemnikach, a jej oryginalne kwiaty do cięcia (w wazonie długo zachowują trwałość).