Trytoma groniasta – bylina kwitnąca przez całe lato. Jak ją uprawiać w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Trytomy to rośliny o bardzo oryginalnych kwiatach.
Trytomy to rośliny o bardzo oryginalnych kwiatach. Katarzyna Laszczak
Trytomy to bardzo atrakcyjne rośliny ogrodowe. Kwitną przez całe lato, a ich kwiaty ciekawie przebarwiają się. Podpowiadamy, jak uprawiać trytomy i jak o nie zadbać przez cały rok.

Trytoma, czyli „płonąca pochodnia”

Trytoma groniasta nazywana też „płonącą pochodnią” wyróżnia się na tle innych bylin uprawianych w ogrodach. Jej nazwa, wygląd i pochodzenie są bardzo egzotyczne, gdyż ojczyzną rośliny są tereny leżące na obszarze Afryki Południowej i Madagaskaru. Trytoma występuje też pod nazwą knifofia groniasta (lub ogrodowa).

Największą ozdobą trytomy są okazałe kwiatostany, mające postać zwartego, dużego grona, rozwijającego się na szczycie sztywnego, wzniesionego pędu (wys. 1-1,2 m), wyrastającego z rozety skórzastych, długich, mieczowatych liści.

Cały kwiatostan złożony jest z licznych, bardzo gęsto ułożonych obok siebie kwiatów, rozwijających się stopniowo od dołu do góry. Kwiaty mają podłużny, dzwonkowato-rurkowaty kształt i żółto-pomarańczową barwę, ale zanim się całkowicie rozwiną są pomarańczowe. Ponieważ jednak pąki rozwijają się partiami od dołu do góry, kwiatostan jest wielobarwny i mieni się różnymi odcieniami koloru żółtego i pomarańczowego.

Kwiaty zaczynają się pojawiają się na pędach pod koniec czerwca, roślina będzie je wytwarzać aż do jesieni (październik), zdobiąc ogród przez całe lato.

Trytomy mają także odmiany o kremowych, białych i zielonkawych kwiatach.
Trytomy mają także odmiany o kremowych, białych i zielonkawych kwiatach. Katarzyna Laszczak

Trytoma w ogrodzie – podstawowe wymagania

Rośliny wyglądają szczególnie atrakcyjnie po kilku latach uprawy, kiedy mocno się rozrosną i stworzą ładna, gęstą kępę. Ze względu na swoją egzotyczną urodę, mogą stać się jedną z największych atrakcji ogrodu, ale ich uprawa nie jest łatwa. Pochodząca z dalekiej Afryki trytoma, ma dość szczególne wymagania i będzie dobrze rosła tylko w odpowiednich warunkach.

W ogrodzie oczekuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, średnio wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Idealnym miejscem do jej uprawy będzie ciepła i słoneczna rabata, przylegająca do południowej ściany domu lub altany.

Jak dbać o trytomę latem i zimą

W okresie wegetacyjnym trytoma nie wymaga nawożenia ani żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i zwykle nie stwarza większych problemów.

Kłopoty zaczynają się dopiero zimą, kiedy brakuje słońca, a temperatury mocno spadają. Trytomy nie są zbyt odporne na mróz, dlatego późną jesienią należy zabezpieczyć je przed chłodem, wiążąc ich liście w rodzaj chochoła i okrywając je słomianą matą, a także obsypując podstawę kępy grubą warstwą ściółki (np. torfu lub liści). W najchłodniejszych rejonach kraju takie zabezpieczenie może jednak nie wystarczyć, dlatego rośliny lepiej jest  uprawiać w dużej donicy, chowanej na zimę do pomieszczenia niż w gruncie.

Dla trytomy równie niebezpieczna jak niskie temperatury jest też zbyt wysoka wilgotność podłoża. Latem, w porze kwitnienia, trytomy potrzebują sporo wilgoci, ale zimą woda zalegająca wokół ich korzeni łatwo może doprowadzić do zagniwania liści, a nawet śmierci roślin. Z tego względu gleba przeznaczona pod ich uprawę musi być przepuszczalna i dobrze zdrenowana, aby zimą nie kumulowała w sobie wody.

Jak sadzić i rozmnażać trytomy

Nieco łatwiejsze niż uprawa trytomy jest jej rozmnażanie. Na odpowiednich stanowiskach roślina ładnie się rozrasta i tworzy liczne odrosty korzeniowe, dlatego wiosną można podzielić kępy lub pobrać z nich przyrosty boczne, uzyskując młode sadzonki, gotowe do posadzenia na nowym stanowisku.

Nieco trudniej uzyskać rośliny z nasion, które czasami wymagają przed siewem stratyfikacji w niskich temperaturach (ok. 0-5°C). Nasiona wysiewa się wczesną wiosna do skrzynek i przechowuje w ciepłym inspekcie, a następnie siewki się pikuje do doniczek i po minięciu wiosennych przymrozków, wysadza na miejsce stałe.

Z czym sadzić trytomy

W ogrodzie trytomy znakomicie prezentują się posadzone w grupach, ale mogą też tworzyć ciekawe kompozycje z innymi roślinami jak np. jeżówkami, astrami, pustynnikami, liliowcami, rudbekiami, ostróżkami czy krwawnikami. Dobrze wyglądają też w towarzystwie traw ozdobnych i krzewów (np. berberysów, krzewów iglastych).

Trytomy w połączeniu z trawami to dobra propozycja do nowoczesnego ogrodu.
Trytomy w połączeniu z trawami to dobra propozycja do nowoczesnego ogrodu. Katarzyna Laszczak

Ciekawe odmiany trytom

Rośliny mają również kilka ciekawych odmian, różniących się od gatunku głównie barwą i wyglądem kwiatów, np.

  • „Lemon Popsicle” - kwiaty kremowe, pąki cytrynowożółte,
  • „Orange Vanilia” - kwiaty kremowe, pąki pomarańczowe,
  •  „Poco Orange” - całe kwiatostany pomarańczowe,
  • „Mango Popsicle” - kwiaty żółto-pomarańczowe,
  • „Royal Castle” - kwiaty pomarańczowe, pąki czerwone,
  • „Little Maid” i „Ice Queen” - kwiaty białe, pąki zielono-kremowe,
  • „Nancy's Red” - kwiatostany czerwone.
Trytomy najlepiej prezentują się w grupach. Można je też łączyć z innymi kwiatami.
Trytomy najlepiej prezentują się w grupach. Można je też łączyć z innymi kwiatami. Katarzyna Laszczak
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl