Naparstnica nie tylko do wiejskiego ogródka. Jak ją uprawiać i na co uważać

Katarzyna Józefowicz
Naparstnice to piękne kwiaty, które dobrze pasują do naturalistycznych ogrodów i kwiatowych rabat.
Naparstnice to piękne kwiaty, które dobrze pasują do naturalistycznych ogrodów i kwiatowych rabat. Katarzyna Laszczak
Wspaniała, majestatyczna naparstnica, to prawdziwa ozdoba ogrodów romantycznych, rustykalnych lub angielskich. Podpowiadamy, jak ją uprawiać.

Naparstnica była dawniej często spotykana w wiejskich ogródkach, na kilka lat niemal zupełnie odeszła w zapomnienie, aby dziś znów powrócić do łask.

Naparstnica – moc dzwonków na długiej łodydze

Naparstnica należy do liczącej sobie kilkanaście gatunków rodziny trędownikowatych, ale w uprawie spotyka się ją głównie w postaci jednego gatunku czyli naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea), która posiada kilka ciekawych odmian jak np.:

  • „Virtuoso White” - kwiaty białe, wys. 1,-1,5 m,
  • „Anne Redetzky” - kwiaty białe, postrzępione na końcach, wys. ok. 0,6-0,9 m,
  • „Pam's Choice” - kwiaty białe z dużymi, bordowymi plamami wewnątrz korony, wys. ok. 1,2-1,5 m,
  • „Virtuoso Red” - kwiaty ciemnoróżowe z jaśniejszym, nakrapianym wnętrzem korony, wys. ok. 1 m,
  • „Virtuoso Rose Compact” - kwiaty różowe, wys. ok. 1 m.

Czysty gatunek dorasta zwykle do wysokości ok. 1,5 m (pęd kwiatowy), tworzy gęstą, zielona rozetę liści oraz wytwarza liczne, zwisające na całej długości pędu, duże, dzwonowate, różowe kwiaty z jaśniejszą, nakrapianą gardzielą.

Roślina krótkowieczna, ale piękna

Roślina jest gatunkiem dwuletnim lub krótkowieczną byliną, dlatego w pierwszym roku uprawy tworzy gęstą rozetę liściową, a w drugim wypuszcza pęd kwiatowy i zakwita. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do jej uprawy, bo kiedy już w końcu zakwitnie, uroda jej kwiatów wynagrodzi nam długie oczekiwanie.

Naparstnice niekiedy powtarzają kwitnienie późnym latem (zdarza się, że nawet jesienią). Warunkiem jest ścięcie przekwitłych kwiatostanów.
Naparstnice niekiedy powtarzają kwitnienie późnym latem (zdarza się, że nawet jesienią). Warunkiem jest ścięcie przekwitłych kwiatostanów. Katarzyna Laszczak

Naparstnica z nasion lub sadzonki

Jeśli chcemy mieć naparstnicę w ogrodzie, to w pierwszym roku uprawy (wiosną – w maju-czerwcu), musimy wysiać nasiona rośliny na rozsadniku lub w skrzynce. Nasiona są bardzo małe i do kiełkowania potrzebują światła, dlatego nie należy ich przykrywać ziemią, a jedynie lekko docisnąć do powierzchni gleby (kiełkują po ok. 2 tyg.).

Kiedy siewki wykształcą już rozetkę liściową, należy je przepikować (robimy to w sierpniu-wrześniu). Rozetki są stosunkowo odporne na niskie temperatury, mimo to przed nastaniem zimy warto okryć je stroiszem lub lekko obsypać torfem.

Oczekiwanie na kwiaty naparstnicy możemy sobie jednak znacznie skrócić, kupując wiosną gotowe, jednoroczne sadzonki u producenta lub na targu. Zakwitną niedługo po posadzeniu, wiec nie trzeba będzie na nie czekać cały rok.

Naparstnice zakwitają zwykle w czerwcu-lipcu, ale jeśli zaraz po pierwszym kwitnieniu zetniemy kwiatostany (pozostawione kwiaty zawiązują nasiona i dają samosiew), mogą powtórzyć kwitnienie w sierpniu.

Jakich warunków potrzebuje naparstnica

Jeśli jednak naparstnice mają czuć się w naszym ogrodzie naprawdę dobrze i tworzyć ładne, gęste kępy oraz liczne kwiaty, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawowe. Rośliny pochodzą ze środowiska łąkowo-leśnego, dlatego w ogrodzie będą oczekiwały podobnych warunków siedliskowych jak w naturze.

Naparstnicom trzeba więc zapewnić im jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz próchniczą, przepuszczalną, bogatą w materię organiczną i dość wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH (nie lubi gleb wapiennych).

Rośliny nie wymagają natomiast żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i są dość odporne na choroby oraz szkodniki.

Naparstnice rosną dziko w Polsce, więc są dobrze przystosowane do klimatu. Można je spotkać na leśnych polanach.
Naparstnice rosną dziko w Polsce, więc są dobrze przystosowane do klimatu. Można je spotkać na leśnych polanach. KRiemer - pixabay.com

Jak wykorzystać naparstnicę w ogrodzie

W ogrodzie doskonale prezentują się posadzone w niewielkich grupach, ale dobrze wyglądają też w kompozycjach wielogatunkowych z bylinami i krzewami (np. przetacznikami, bodziszkami, orlikami, różami). Nadają się też na kwiat cięty. W ogrodach bardzo rzadko można też spotkać hodowlane odmiany bylinowej naparstnicy zwyczajnej, o kremowo-żółtych kwiatach, która jest ściśle chroniona na stanowiskach naturalnych.

Uwaga: naparstnica jest trująca

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę naparstnicy, musimy pamiętać, że jest ona rośliną silnie trującą. Wszystkie jej części zawierają toksyczne glikozydy, które po dostaniu się do układu pokarmowego mogą powodować zatrucia, duszności, biegunki, wymioty, sinicę, a nawet śmierć.

Z tego względu rośliny lepiej nie uprawiać w miejscach dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.

Nie wolno również samodzielnie sporządzać z niej preparatów leczniczych. Wprawdzie suszone liście naparstnicy mają pewne właściwości lecznicze (wykorzystywane w farmaceutyce i ziołolecznictwie), ale można z nich korzystać jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza i tylko w postaci sprawdzonych preparatów, pochodzących np. z apteki (obecnie najczęściej są one wytwarzane z naparstnicy wełnistej).

Naparstnica zawiera związki stosowane przy produkcji leków. Ale jest też TRUJĄCA, więc nie wolno jej stosować samodzielne.
Naparstnica zawiera związki stosowane przy produkcji leków. Ale jest też TRUJĄCA, więc nie wolno jej stosować samodzielne. Katarzyna Laszczak

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl