Uprawa łubinu. Nie tylko do wiejskiego ogródka

Patrycja Kozłowska
Łubiny pięknie wyglądają nie tylko w wiejskich ogrodach. Są wieloletnie i łatwe w uprawie.
Łubiny pięknie wyglądają nie tylko w wiejskich ogrodach. Są wieloletnie i łatwe w uprawie. JarkkoManty - pixabay.com
Łubiny mienią się kolorami wzniesionych kwiatów, które wyglądają jak kłosy. Kojarzą się z wiejskimi ogródkami i rzeczywiście do nich pasują, ale będą ozdobą każdego ogrodu.

Łubin w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie. Jego wysokie pędy, ozdobione są różnokolorowymi kwiatami, atrakcyjne są również ciemnozielone, palczaste liście. Łubiny doskonale wyglądają w tradycyjnych, czy wiejskich ogrodach, a duży wybór kolorów sprawia, że ożywiają każdą rabatę. Obecnie występuje około 200 gatunków tych roślin, wśród których można wyróżnić: łubiny ozdobne oraz łubiny uprawne.

Uprawa łubinu ozdobnego

Roślina ta jest dość łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.  Łubinowi odpowiada gleba piaszczysta, gliniasta lub próchnicza. Roślina ta bardzo nie lubi przesadzania, dlatego raz usytuowana na danej przestrzeni, powinna w niej pozostać. Odpowiednim miejscem są tereny dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione, o średniej wilgotności podłoża.

Wysiew nasion powinien odbywać się pomiędzy drugą połową marca, a majem. W jednym miejscu należy umieszczać po 2-3 nasiona. Młode łubiny można poddać selekcji i usunąć pędy najmniej estetyczne, należy przy tym pamiętać, że roślina tworzy swój kwiatostan pomiędzy czerwcem a lipcem, ale dopiero w drugim roku po wysianiu.

Aby łubin ponowił swoje kwitnienie na jesień, należy systematycznie odrywać jego przekwitnięte kwiaty w okresie letnim. Można jednak zostawić kilka roślin, z który jesienią pozyskamy nasiona. Warto pamiętać, że łubin, jako roślina motylkowa, użyźnia glebę, w której rośnie – wzbogaca ją w azot.

Niestety łubin jest bardzo chętnie jedzony przez ślimaki.

Podpowiadamy: Jakich roślin ślimaki nie jedzą

Łubin, jak wszystkie rośliny motylkowe, wzbogaca ziemię w azot.
Łubin, jak wszystkie rośliny motylkowe, wzbogaca ziemię w azot. Suju (pixabay.com)

Popularne odmiany łubinu

  • Łubin ogrodowy (Lupinus hybrydus) – został stworzony w wyniku skrzyżowania dziko rosnących gatunków łubinu. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, ma masywne i sztywne pędy, na których usytuowane są motylkowate kwiaty. W zależności od rodzaju, kwiaty łubinu ogrodowego mogą przybierać barwę: fioletową, czerwoną, niebieską, pomarańczową, żółtą, białą lub różową. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach.
  • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) – to bardzo trwała, wieloletnia odmiana, która jest stosowana, jako roślina ozdoba oraz uprawna.  Najczęściej osiąga wysokość do 120 centymetrów, ma sztywne pręty, na których osadzone są kwiaty o wielu różnorodnych odcieniach, najczęściej niebieskim oraz fioletowym. Niektóre odmiany łubinu trwałego zawierają dużą liczbę alkaloidów, co czyni z nich rośliny trujące.

  • Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) – jest odmianą uprawną, stosowaną najczęściej, jako pasza dla zwierząt. Charakteryzuje się sztywnymi pędami, pokrytymi drobnymi włoskami, które wznoszą się na wysokość około 60 centymetrów. Kwiaty łubinu wąskolistnego przybierają odcienie błękitu oraz fioletu.

Uwaga - nasiona łubinu są trujące, więc trzeba zastanowić się, czy go wysiewać, jeśli w naszym ogrodzie bawią się dzieci.

Łubin można sadzić z innymi roślinami - tu z czosnkiem ozdobnym i alstremeriami.
Łubin można sadzić z innymi roślinami - tu z czosnkiem ozdobnym i alstremeriami. GAIMARD (pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl