Winogrona prosto z ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać winorośl, kiedy ją posadzić i jakie gatunki sprawdzą się w polskich warunkach

Katarzyna Józefowicz
Do uprawy ogrodowej warto wybrać odmiany winorośli odporne na mróz.
Do uprawy ogrodowej warto wybrać odmiany winorośli odporne na mróz. Couleur/pixabay.com
Założenie prawdziwej winnicy to duże wyzwanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy w ogrodzie posadzili kilka krzewów i wyhodowali własne winogrona. Podpowiadamy, jakie gatunki winorośli wybrać do ogrodu, kiedy je sadzić i jak uprawiać.

Spis treści

Winorośl to jedna z najstarszych roślin użytkowych, uprawianych przez człowieka. Swoją atrakcyjność zawdzięcza głównie wartościowym i smacznym owocom oraz okazałym i dekoracyjnym liściom. Mimo dużej popularności, winorośli nie da się wszędzie uprawiać z powodzeniem, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego i źle znosi niskie temperatury.

Wprawdzie jej liczne odmiany mieszańcowe względnie dobrze radzą sobie z chłodem, ale ich małe, średnio smaczne owoce, nie mogą się równać z dużymi, słodkimi owocami odmian deserowych, będących na ogół szczepami delikatnej winorośli właściwej. Dlatego też, zanim podejmiemy się uprawy winorośli, powinniśmy dobrze poznać jej wymagania i poszukać odmian, które najlepiej poradzą sobie w naszym klimacie.

Sprawdź: Błędy w uprawie winorośli. Na to trzeba zwrócić uwagę

Jaką winorośl posadzić w ogrodzie?

Z wyborem roślin do celów ozdobnych, nie powinniśmy mieć problemów, gdyż wiele z nich dobrze radzi sobie w warunkach zimowych. Nietrudno będzie też znaleźć odmiany przerobowe (o małych owocach, nadających się głównie na wina i soki), które dobrze zniosą chłody.

Znacznie trudniejsze zadanie będzie nas czekało, jeśli zapragniemy posiadać w ogrodzie winorośl odmiany deserowej. Wprawdzie jej duże, soczyste i słodkie owoce są niezwykle smaczne i atrakcyjne, ale żeby się ich doczekać, będziemy musieli zadbać o krzewy wyjątkowo troskliwie. W uprawie winorośli odmian szlachetnych największym problemem są niskie temperatury oraz choroby grzybowe. Pąki wielu odmian deserowych, przemarzają zimą już w temperaturze - 15°C, dlatego mają małą szansę na przetrwanie mrozów, a jeśli nawet im się to uda (przy wyjątkowo łagodnej pogodzie), wiosną pąki mogą zostać zniszczone przez późne przymrozki, co również przekreśla szansę na owocowanie.

Z tego względu do uprawy w ogrodzie należy wybierać przede wszystkim rośliny odmian ozdobnych i przerobowych oraz najbardziej wytrzymałych i najlepiej przystosowanych do polskich warunków klimatycznych odmian deserowych, np.: „Einset Seedless”, „Reliance”, „Alden”, „Seneca”, „Arocznyj”, „Swenson Red”, „Kristaly”.

Gdzie sadzić winorośl? Poznaj je wymagania uprawowe

Krzewy winorośli należy też sadzić w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru (np. na południowej ścianie budynku), co jest szczególnie ważne w przypadku winorośli szlachetnych. Wygórowane wymagania termiczne winorośli, nie idą natomiast w parze z ich wymaganiami glebowymi, gdyż krzewy są na ogół dość tolerancyjne i mogą być sadzone na różnego typu podłożach, z wyjątkiem ciężkich i mokrych.

Mimo to winorośl najlepiej czuje się na glebach lekkich, żyznych i umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH (6-6,5). Jedynie winorośle odmian deserowych oczekują gleb lepszej jakości o pH zbliżonym do zasadowego (6,5-7).

Krzewy winorośli sadzimy w rozstawie uzależnionym od siły wzrostu danej odmiany oraz od sposobu jej prowadzenia. Jeśli planujemy przycinać krzewy mocno, tworząc z nich rodzaj niskiego drzewka (tzw. forma niskiej głowy), rozstaw między roślinami powinien wynosić ok. 0,8-1 m, jeśli natomiast zamierzamy prowadzić winorośl w formie szpaleru lub wachlarza, powinniśmy sadzić krzewy co 1,5-2 m.

Kiedy sadzić winorośl?

Termin sadzenia winorośli zależy od typu sadzonki:

  • sadzonki, które są sprzedawane w pojemnikach i mają liście – sadzimy od maja do października (uwaga – jeśli chcemy posadzić taką winorośl jesienią, zwróćmy uwagę, żeby roślina miała częściowo zdrewniały pęd),
  • sadzonki z gołym korzeniem, które nie mają liści, możemy sadzić w dwóch terminach: od października do nadejścia mrozów oraz wczesną wiosną (w marcu-kwietniu).

Kiedy i jak przycinać winorośl?

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie winorośli należy cięcie. W przypadku odmian deserowych i uprawianych dla owoców, prawidłowe przeprowadzenie zabiegu wymaga bliższego zapoznania się z technikami cięcia, które znajdziemy w literaturze fachowej.

Mniej skomplikowane jest cięcie winorośli ozdobnych, chociaż również w tym przypadku obowiązują pewne podstawowe zasady. Jedną z nich jest przestrzeganie właściwego terminu cięcia, który przypada na okres przedwiosenny (marzec) oraz na lato. Jeśli rośliny przytniemy wiosną, z ran będzie wypływać dużo soku, co znacznie osłabi krzewy i zwiększy ich podatność na choroby.

Dowiedz się więcej: Sprawdź: Kiedy i jak przycinać winorośl. Terminy i zasady

Inne zabiegi pielęgnacyjne winorośli

Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należy m.in.:

  • systematyczne zasilanie roślin (najlepiej nawozami wieloskładnikowymi o zwiększonej zawartości potasu),
  • ściółkowanie i odchwaszczanie podłoża,
  • podlewanie w okresie suszy,
  • ochrona krzewów przed chorobami grzybowymi (np. mączniakiem prawdziwym i rzekomym),
  • podwiązywanie pędów do podpór,
  • zabezpieczanie krzewów na okres zimy (kopczykowanie).
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl