Wiosenne SOS dla trawnika. Co zrobić, żeby trawnik był piękny i zdrowy

Katarzyna Józefowicz
Nasz trawnik odżyje po zimie, jeśli o niego odpowiednio zadbamy.
Nasz trawnik odżyje po zimie, jeśli o niego odpowiednio zadbamy. Lahtianberdeen - pixabay.com
Zima to trudny czas dla trawnika. Dlatego wiosną musimy zadbać o niego szczególnie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby trawnik odzyskał dobrą kondycję po zimie.

Zadbany trawnik to wspaniała ozdoba ogrodu oraz doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek. Niestety, utrzymanie murawy w dobrej formie nie jest łatwe, gdyż przez cały sezon grożą jej susze, upały i choroby. Szczególnie dużo problemów pojawia się jednak wiosną, gdyż trawa po zimie jest mocno osłabiona i podatna na ataki chorób. Dlatego też chcąc cieszyć się pięknym trawnikiem, szczególnie troskliwie musimy zadbać o niego właśnie wiosną.

Zacznij od wygrabienia trawnika

Podstawowym zabiegiem od którego powinniśmy zacząć wiosenną pielęgnację trawnika jest wygrabienie z jego powierzchni filcu czyli starej, splątanej, martwej trawy. Zadanie jest dość pracochłonne, ale niezbędne, jeśli trawnik ma odzyskać ładny wygląd.

Zalegający w trawie filc utrudnia bowiem roślinom prawidłowy rozwój i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, prowadząc do zamierania trawy i pojawiania się na jej powierzchni brzydkich, łysych placów.

Czas na wertykulację i aerację trawnika

Kolejnymi ważnymi zabiegami agrotechnicznymi, jakie powinniśmy przeprowadzić wiosną na trawniku (przełom marca i kwietnia) są:

  • wertykulacja - nacinanie trawy urządzeniami nazywanymi wertykulatorami
  • aeracja - wykonywanie otworów w trawniku za pomocą aeratora lub specjalnych nakładek z kolcami, zakładanych na buty).

Oba zabiegi wydają się dość drastyczne, ale wbrew pozorom bardzo poprawiają wygląd i stan trawnika. Dzięki wertykulacji zbity system korzeniowy trawy zostaje pocięty i pobudzony do lepszego krzewienia, natomiast aeracja zapewnia lepsze i głębsze napowietrzenie podłoża.

Dla uzyskania lepszego efektu, aerację można połączyć z ugniataniem wypiętrzonej przez mrozy powierzchni trawnika, wykorzystując do tego celu specjalny walec z kolcami. Wymienione zabiegi pielęgnacyjne nie tylko korzystnie wpływają na wygląd trawnika, ale też mogą pomóc w walce z atakującymi go chorobami.

Choroba trawnika – pleśń śniegowa

Jedną z dość powszechnych chorób trawnika jest pleśń śniegowa (choroba grzybowa). Rozwija się ona zimą, a sprzyja jej udeptany śnieg oraz zalegające na trawie liście. Chorobę można rozpoznać po charakterystycznych placach brunatnoszarej, splątanej trawy, pokrytych białoróżowawym nalotem przypominającym watę.

Pleśni sniegowej można zapobiec, dokładnie zgrabiając jesienią wszystkie liście i unikając deptania trawnika pokrytego śniegiem.

Kiedy jednak mimo wszystko pleśń się już pojawi, musimy dokładnie wygrabić z trawy filc i zastosować zabiegi agrotechniczne (aeracja i wertykulacja), a w miejscach mocno porażonych, usunąć trawę wraz z podłożem, uzupełniając wolne miejsce świeżą ziemią i nasionami trawy.

Trawnik mogą dotknąć choroby grzybowe, np. pleśń śniegowa. Aby ich uniknąć nie pozostawiajmy jesienią liści, nie depczmy trawnika pokrytego śniegiem
Trawnik mogą dotknąć choroby grzybowe, np. pleśń śniegowa. Aby ich uniknąć nie pozostawiajmy jesienią liści, nie depczmy trawnika pokrytego śniegiem i odpowiednio stosujmy nawozy (szczególnie azotowe). Katarzyna Laszczak

Jak zapobiegać chorobom trawnika

Choroby grzybowe mogą pojawić się na trawniku także w wyniku nieodpowiedniego nawożenia, przenawożenia lub zbyt późnego zastosowania nawozów azotowych (np. rdza, żółta plamistość, brunatna plamistość traw, czerwona nitkowatość traw).

W znacznym stopniu możemy im zapobiec, zachowując szczególną ostrożność podczas nawożenia traw azotem (np. zakończyć nawożenie trawy azotem w lipcu) oraz ściśle przestrzegając zaleceń producenta preparatu, który wykorzystujemy do zasilania trawy.

Nawożenie powinniśmy też stosować w odpowiednich terminach, wykorzystując wieloskładnikowe mieszanki nawozowe, zapewniające trawom kompletny i zbilansowany zestaw składników odżywczych.

Jak zwalczać choroby grzybowe trawnika oraz mech

Jeśli jednak mimo profilaktyki choroby grzybowe zaatakują nasz trawnik, możemy z nimi walczyć, stosując specjalne preparaty do zwalczania grzybów takie jak np. Polyversum WP do trawnika.

Poza chorobami, na pogorszenie wyglądu trawnika może mieć też wpływ obecność mchu. Pozostawiony bez kontroli intensywnie się rozrasta, wypierając coraz większe obszary trawy. Mech pojawia się zwykle wtedy, gdy trawnik założony jest na zbyt kwaśnym podłożu lub w zbyt ciemnym i wilgotnym miejscu.

Zwalczanie mchu za pomocą preparatów chemicznych na ogół nie jest do końca skuteczne, gdyż problem lubi powracać, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zmiana warunków siedliskowych trawy. W tym celu należy sprawdzić odczyn podłoża i w razie potrzeby zastosować jego odkwaszanie (np. dolomitem lub nawozami zasadowymi), zmniejszyć zacienienie stanowiska (np. podcinając gałęzie drzew i krzewów), wygrabić z trawy filc i poprawić napowietrzenie podłoża za pomocą wertykulacji lub aeracji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl