Pielęgnacja trawnika – co to jest mulczowanie i jak to zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Mulczowanie dostarcza trawnikowi składników odżywczych i zmniejsza parowanie wody z gleby. Jednak wykonując ten zabieg, trzeba przestrzegać kilku zasad.
Mulczowanie dostarcza trawnikowi składników odżywczych i zmniejsza parowanie wody z gleby. Jednak wykonując ten zabieg, trzeba przestrzegać kilku zasad. Katarzyna Laszczak
Mulczowanie to ekologiczny sposób na zagospodarowanie ściętej trawy. Wpływa korzystnie na trawnik, ale tylko pod warunkiem, że jest prawidłowo przeprowadzone. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Latem regularnie kosimy trawniki. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić ze ściętą trawą. Pokos możemy wykorzystać na kilka sposobów, a jedną z opcji jest mulczowanie.
[i]–_ [/i]Każdy właściciel ogródka z trawnikiem, nawet małym, wcześniej czy później musi się zmierzyć z zagadnieniem utylizacji pokosu, który, szacunkowo, stanowi 2/3 odpadów ogrodowych. Ściętą darń można wykorzystać na kilka sposobów – można nią przykrywać rabaty kwiatowe, odkładać na kompostownik lub przekazywać służbom komunalnym. Jedną z praktycznych metod zagospodarowania pokosu jest mulczowanie, ale pod warunkiem, że czynność tę wykonujemy prawidłowo. – _wyjaśnia Lidia Tokarska ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i architekt krajobrazu, praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon.

Mulczowanie, czyli sposób na piękny trawnik

Mulczowanie polega na tym, że skoszoną i rozdrobnioną trawę pozostawia się na trawniku. Pokos rozkłada się, tworząc ekologiczny nawóz, zasilający trawnik w składniki odżywcze. Nie jest to jedyna korzyść z mulczowania – w ten sposób zmniejsza się też parowanie wody z gleby i darni, spowalnia wzrost chwastów i zmniejsza erozja gleby.

Jednak mulczowanie niesie też pewne zagrożenia. Jeżeli wilgotność trawy będzie zbyt duża, może pojawić się ryzyko gnicia, a także tworzenia się filcu na powierzchni trawnika. Dlatego z mulczowania lepiej zrezygnować, jeśli pogoda jest deszczowa. Mulczowanie warto stosować na zmianę ze zbieraniem skoszonej trawy.

–_ Należy obserwować trawnik – jeżeli jego kondycja osłabia się trzeba wprowadzić naprzemiennie koszenie ze zbiorem pokosu. W przypadku, gdy chcemy mieć równą, zieloną darń, trzeba zaprzestać mulczowania na jakiś czas, a nawet wykonać dodatkowy zabieg wertykulacji. Często jednak przy dużych powierzchniach zadarnionego ogrodu celowe jest postawienie na pielęgnację ekstensywną ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Zawsze jednak wskazane jest przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym nie zaszkodzimy trawie i ekologicznie wykorzystamy pokos. Nieprawidłowo wykonywane mulczowanie może nieść zagrożenia w postaci filcu na trawniku, który hamuje wzrost darni i sprzyja rozwojowi różnych chorób. – _wyjaśnia Lidia Tokarska.

Zasady prawidłowego mulczowania

Jak zatem prawidłowo mulczować trawnik, żeby zabieg był skuteczny z pożytkiem dla nasze murawy? Wystarczy przestrzegać poniższych zasad:

 • mulczowany trawnik musi być koszony często i regularnie – dzięki temu pokos nie będzie zawierał kwiatostanów, stwardniałych łodyg, ani starych źdźbeł, które mogłyby zacząć gnić i przyczynić się do powstania filcu;
 • mulczować możemy tylko wtedy, gdy trawa jest sucha – pokos rozłoży się równomiernie i nie będzie gnił;
 • źdźbła trawy wykorzystanej do mulczowania muszą być rozdrobione – przyspieszy to proces ich rozkładu;
 • warstwa pokosu musi być cienka i równomiernie rozłożona na powierzchni trawnika (zbyt gruba warstwa nie rozłożyłaby się wystarczająco szybko);
 • regularnie mulczowany trawnik nie powinien być często nawożony – mulczowanie to właśnie sposób nawożenia trawnika;
 • po zakończeniu sezonu, mulczowany trawnik powinien być dokładnie wygrabiony – nie zostawiajmy na nim resztek roślin na późną jesień i zimę, bo grozi to rozwojem chorób trawnika oraz tworzeniem się filcu
 • jeśli chcemy mulczować trawnik, zwróćmy uwagę na rodzaj gleby. Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka, wilgotna i słabo przepuszczalna, nie powinniśmy tego zabiegu wykonywać zbyt często. Natomiast w przypadku innych gleb, szczególnie piaszczystych – mulczowanie poprawi ich jakość.

Kosiarki ułatwiające mulczowanie

Mulczowanie ułatwi odpowiednia kosiarka. Jeżeli planujemy mulczowanie trawnika, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy kosiarki:

 • noże, system cięcia i rozdrabniania darni

Pamiętajmy, że noże kosiarki muszą być ostre – tylko wtedy będą dokładnie ciąć i rozdrabniać trawę. Wygodnym rozwiązaniem są kosiarki z układem podwójnych ostrzy oraz system mielenia.
Podwójne ostrza (np. układ MicroCut) tną trawę dokładniej – górne ostrze wykonuje cięcie podstawowe, a dolne – cięcie wykańczające. W rezultacie pokos jest dokładnie rozdrobniony i tworzy na trawniku cienką warstwę.

 • mulczowanie zmienne

Dużym udogodnieniem jest także system mulczowania zmiennego (np. Versamow), dzięki któremu część pokosu trafia do kosza, a część pozostaje na trawniku (te ilości możemy regulować, odpowiednio do warunków, wysokości trawy itp.). Jak korzystać z tej funkcji kosiarki?
-–_ System mulczowania w istotny sposób ułatwia wykonywania czynności. W przypadku najlepszej do mulczowania wysokości trawy, ok. 4 cm, wystarczy, by operator ustawił dźwignię w położeniu ‘100% mulczowania’. Jeśli trawa jest wyższa, należy zastosować ustawienie pośrednie, którego efektem będzie częściowe mulczowanie. Dzięki temu zmniejszamy objętość pokosu, który pozostanie na powierzchni. Natomiast jeśli trawa jest  naprawdę wysoka – dźwignię należy ustawić w pozycji ‘100% zbierania trawy’ a wówczas trawa będzie skoszona i jednocześnie przygotowana do kolejnego koszenia, ale z mulczowaniem. Wszystko z zachowaniem reguł sztuki prawidłowego mulczowania. -– _wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

 • regulacja wysokości koszenia

Kosiarki z regulowaną wysokością koszenia ułatwiają nie tylko mulczowanie, ale są ważne w ogóle do prawidłowego koszenia trawy. W zależności od warunków, wysokości i gęstości trawy, dobieramy wysokość, na której jest ona ścinana.

 • napęd kosiarki

Rodzaj napędu kosiarki wpływa na jakość pracy oraz łatwość i bezpieczeństwo użytkowania maszyny. Napęd hydrostatyczny umożliwia płynny wybór prędkości jazdy do naszych preferencji i bieżących warunków. Sterowanie napędem czyli dostosowywanie prędkości jazdy kosiarki do gęstości i wysokości trawy podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy, a także ułatwia prawidłowe mulczowanie. Zapewnia ostrzom i systemowi mielenia doskonalsze wykonanie pracy.

Warto też wiedzieć, że udogodnienia służące do mulczowania trawy, przydadzą się również jesienią. Kosiarki „mulczujące” oczyszczą trawnik z liści, które zmielą. A to ułatwi ich dalszą utylizację.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl