Wrzesień - czas sadzenia i przesadzania kwiatów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
We wrześniu nasz ogród jest jeszcze w rozkwicie, ale warto już pomyśleć o przyszłym roku i posadzić kwiaty.
We wrześniu nasz ogród jest jeszcze w rozkwicie, ale warto już pomyśleć o przyszłym roku i posadzić kwiaty. AKuptsova - pixabay.com
Wrzesień to najlepszy miesiąc, by pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Choć na razie wiosna wydaje się odległa, to wiele kwiatów należy zasadzić i posiać już teraz, by w przyszłym roku cieszyć się kwitnącym ogrodem.

Sadzimy rośliny cebulowe
Przede wszystkim należy pomyśleć o roślinach cebulowych, zimujących w gruncie. Należą do nich szafirki, przebiśniegi, krokusy,  śnieżniki, ranniki, cebulice, puszkinie, hiacynty, śniedki, lilie, szachownice cesarskie, tulipany.

Ich cebulki można sadzić przez cały miesiąc, a nawet na początku października. Wyjątkiem są korony cesarskie inne szachownice oraz narcyzy - ich cebule powinny trafić do ziemi na początku września.

Zobacz, co warto posadzić we wrześniu

Do posadzenie należy wybierać duże, zdrowe cebulki, bez uszkodzeń mechanicznych, nie należy też sadzić cebul, z których wyrastają liście, czy korzenie. Aby zabezpieczyć rośliny przed działaniem różnego rodzaju szkodników warto namoczyć cebulki w roztworze preparatu grzybobójczego (większe dłużej, mniejsze – krócej).

Cebulki też można umieścić w plastikowych lub metalowych koszyczkach (dostępne w sklepach ogrodniczych), które zabezpieczą je przed gryzoniami. Cebulki sadzimy na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli.

Sadzimy rośliny dwuletnie i wieloletnie
Na początku września powinniśmy też posadzić na stałe miejsca rośliny dwuletnie, takie jak bratki czy stokrotki, malwy, dzwonki ogrodowe, niezapominajki, czy naparstnice. Jest to też czas na wysianie nasion takich roślin jak: chabry, ubiorki, czarnuszka, nagietki, ostróżeczki, maki, goździki brodate, laki.

Wrzesień to też najlepszy czas na sadzenie wrzosów. Kwitnące rośliny ułatwiają kolorystyczne skomponowanie rabaty i od razu ożywiają jesienny ogród. Rabata dla wrzosów powinna być wyściółkowana korą, trzeba też pamiętać, że wrzosy potrzebują kwaśnej gleby. Skutecznym sposobem na jej zapewnienie jest zdjęcie ok. 10-15 cm warstwy ziemi i zastąpienie jej kwaśnym torfem. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową dla roślin wrzosowatych, dzięki czemu łatwiej się przyjmą i będą odporniejsze.

Zobacz: Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie

Przesadzamy i rozsadzamy byliny
We wrześniu przesadzamy i rozsadzamy też rośliny wieloletnie, które już przekwitły. Przy przesadzaniu bylin należy podzielić korzenie roślin. Ten zabieg odmładza rośliny i dostarcza nowego materiału do nasadzeń. Podzielone fragmenty powinny mieć po kilka zdrowych pędów i korzeni. W ten sposób powinniśmy potraktować barwinek, bergenię, bodziszek, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, krwawniki, liliowce, serduszki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, czy żagwiny.

Przygotowanie gleby
Przed posadzeniem roślin glebę należy odchwaścić i spulchnić. Trzeba też zadbać o żyzność gleby – kompost lub nawóz wieloskładnikowy należy rozsypać w wybranym miejscu, a następnie przemieszać go z ziemią. Pamiętajmy, żeby jesienią nie stosować nawozów z azotem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl