Wybór krzewów na żywopłot

Maria Miśkiewicz
MichaelGaida Pixabay.com
Żywopłot to zwarta ściana zieleni uzyskana przez gęste posadzenie obok siebie jednego rodzaju krzewów i odpowiednie ich formowanie. Żywopłoty mogą pełnić różne funkcje, które decydują o ich formie.

Żywopłot, który ma osłonić naszą działkę od wiatru i wzroku sąsiadów powinien być gęsty, zimozielony i wysoki. Jeśli ma on odgradzać linie ścieżki, może być niższy i nieco rzadszy, może także pełnić funkcję dekoracyjną dzięki przebarwiającym się liściom czy kolorowym kwiatom.
Jeśli żywopłot ma ograniczać rabatę od trawnika, musi być zwarty
i niski, tak aby nie zasłaniać kwiatów.

Jakie krzewy na żywopłoty?

Iglaste żywopłoty najlepiej formuje się z:

 • Cyprysiku
 • Cisu pospolitego
 • Cyprysiku Lawsona
 • Żywotników
 • Świerku

Na liściaste żywopłoty najlepiej nadają się takie rośliny, jak:

 • Dereń
 • Pięciornik
 • Berberys
 • Wiciokrzew
 • Głóg
 • Grab zwyczajny
 • Ostrokrzew
 • Tawuła
 • Irga
 • Bukszpan
 • Ligustr

Sadzenie żywopłotu

Drzewa i krzewy liściaste na żywopłot sadzimy na przełomie października i listopada, zaś zimozielone, zarówno iglaste, jak i liściaste, pod koniec kwietnia lub na koniec sierpnia.
Rośliny, które nie są sprzedawane z bryłą ziemi wokół korzeni dobrze jest przed posadzeniem wstawić do zimnej wody na kilka godzin. Konieczne jest, aby przed posadzeniem krzewów upewnić się czy, wszystkie korzenie są zdrowe i nieuszkodzone. Jeśli takie się zdarzą trzeba je usunąć.
Ogólna zasada sadzenia żywopłotu mówi, że na metr bieżący ziemi należy posadzić 3-4 rośliny, jeśli żywopłot ma mieć ok. 2 m. Jeśli rośliny są niższe, sadzimy je odpowiednio gęściej.
Jeśli będziemy sadzić krzewy gęsto, warto zamiast pojedynczych dołków wykopać jeden rów o szerokości i głębokości odpowiadającej jednemu szpadlowi.
Po umieszczeniu roślin w rowie należy obsypać je ziemią ogrodową zmieszaną w stosunku 1:1
z kompostem lub nawozem organicznym. Następnie powinno się  mocno udeptać ziemię, tak aby wokół korzeni nie zostało powietrze i obficie podlać posadzone rośliny.
Po posadzeniu żywopłotu dobrze jest wokół roślin wysypać torf lub korę. Taka ściółka na dłużej zatrzyma wilgoć w glebie i zahamuje wzrost chwastów.

Pielęgnacja żywopłotu

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jakiemu powinniśmy poddać nasz żywopłot, jest obfite nawożenie. Rośliny rosnące blisko siebie na małej przestrzeni potrzebują więcej składników mineralnych niż te wolnostojące.
Wczesną wiosną stosujemy pełne nawożenie mineralne czyli 1m2 żywopłotu użyźniamy 50 g  nawozu. W czerwcu powtarzamy zabieg, stosując 25 g nawozu na 1m2 żywopłotu. Oprócz tego wskazane jest ściółkowanie w celu zachowania odpowiedniej wilgotności podłoża.
Żywopłoty iglaste powinny być podlewane wtedy, gdy ziemia jest rozmarznięta nawet późną jesienią czy zimą. Należy także pamiętać, by podlewać żywopłoty podczas suszy.

Cięcie żywopłotu

Przystępując do formowania żywopłotu, musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie - żywopłot nie może rozszerzać się ku górze, a powinien się zwężać. Jeśli nasz żywopłot ma przekrój trapezu, górna podstawa powinna być 10 cm krótsza od dolnej. Nowo posadzone żywopłoty zrzucające liście na zimę pierwszy raz przycinamy dopiero w następnym roku. Potem cięcia dokonujemy na początku czerwca.
Żywopłoty zimozielone wymagają cięcia zanim wypuszczą nowe pędy, to jest na wiosnę lub
w połowie sierpnia.
Żywopłoty kwitnące na wiosnę tniemy po przekwitnięciu, natomiast pozostałe jesienią, a nawet zimą. Rośliny te odmładzamy tak, jak krzewy wolnostojące, wycinając im obumarłe pędy i prześwietlając
w przypadku zbytniego zagęszczenia gałązek.
Żywopłoty z bukszpanów czy cisów dobrze nadają się do formowania w różne bryły geometryczne.
Krzewy o pokroju kolumnowym tworzą żywopłoty niewymagające przycinania, są to np. żywotnik zachodni czy cyprysik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl