Zadbaj o swój trawnik na wiosnę

Partnerem cyklu jest Milex
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, czyli czas, w którym właściciele ogrodów powinni wykonać szereg prac, aby pobudzić do życia przydomowe trawniki. Warto odpowiednio przygotować się do wiosny i zaplanować dosiewkę oraz renowację trawnika po zimie. Jak się do tego zabrać, jakie prace wykonać i jakich nawozów użyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. 

Najważniejszymi wiosennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, których celem jest poprawienie wyglądu trawnika i odżywienie go, są wertykulacja i aeracja. Czym różnią się te zabiegi i w jaki sposób wpływają na kondycję trawnika?

Po pierwsze: wertykulacja

Wertykulacja polega na nacięciu darni na głębokość ok. 2 cm za pomocą wertykulatora lub specjalnych grabi o ostrych jak noże zębach. Zabieg ten przeprowadza się w celu przecięcia obumarłych źdźbeł i pędów traw (tzw. filcu) oraz mchu, które po zimie tworzą nieprzepuszczalną warstwę utrudniającą wnikanie do gleby wody, składników mineralnych i nawozów. Zalegające resztki roślinne uniemożliwiają także właściwą wymianę gazową, co znacznie utrudnia trawie prawidłowy wzrost. Przed wertykulacją warto skosić trawnik na wysokość ok. 1–1,5 cm, aby ułatwić nożom penetrację w głąb filcu i pozostałego po zimie mchu.

Po drugie: aeracja

Aeracja to czynność polegająca na nakłuwaniu darni na głębokość ok. 10 cm w 10–15-centymetrowych odstępach (im bardziej nieprzepuszczalna gleba, tym mniejszy odstęp). Głównym celem tego zabiegu jest ułatwienie i poprawienie procesu wymiany gazowej: dzięki aeracji do gleby wnika tlen, a usuwany jest z niej dwutlenek węgla, będący efektem zachodzących w korzeniach procesów metabolicznych. W rezultacie trawa jest stymulowana do lepszego krzewienia się i wzrostu.

Do aeracji dużych powierzchni najlepiej użyć aeratora mechanicznego. Na mniejszych trawnikach można wykonać aerację za pomocą areatorów ręcznych, a nawet zwykłych wideł, które należy gęsto wbijać w darń.

Po trzecie: dosiewka i nawożenie

Tak przygotowane podłoże jest gotowe do dosiania trawy i nawożenia. Kompleksowe rozwiązania w tym zakresie znaleźć można w ofercie firmy Milex. Są to autorskie, starannie wyselekcjonowane mieszanki traw i nawozów, które odżywiają trawę na wiosnę i gwarantują długotrwałe efekty.

Do dosiewki polecamy produkt o nazwie Watermil Professional Grass Seeds – wysokiej jakości mieszankę traw do stosowania w ogrodach przydomowych i na terenach użytkowych. Wykazuje ona dużą odporność na choroby i codzienne użytkowanie oraz gwarantuje trwałą, wieloletnią, gęstą darń przy niskiej normie wysiewu.

W celu dostarczenia trawie niezbędnych składników odżywczych najlepiej zastosować nawóz Watermil 15-5-10 + 2%MgO z dodatkiem alg morskich, który stymuluje życie biologiczne gleby, przyśpiesza wschody i ukorzenienie, wzmaga procesy fotosyntezy i produkcji chlorofilu, a także maksymalizuje wykorzystanie składników odżywczych z nawozów mineralnych. Idealnie sprawdza się zarówno na trawnikach przydomowych i rekreacyjnych, jak i na boiskach.

Podobne działanie wykazuje nawóz Watermil 12-6-16 2%MgO, który dodatkowo pomaga chronić trawę przed stratą azotu w wyniku procesów takich jak: wymywanie, denitryfikacja i ulatnianie. Dzięki zastosowaniu tego nawozu następuje natychmiastowe zazielenienie, a piękny, trwały kolor trawy utrzymuje się aż do 8 tygodni od zastosowania preparatu.

Praca wykonana na wiosnę w przydomowym ogrodzie z pewnością zaprocentuje. Odpowiednio przygotowany i odżywiony trawnik stanie się wizytówką domu i będzie cieszył oczy właścicieli, sąsiadów i gości od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Zadbaj o swój trawnik na wiosnę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl