Żywopłot - krzewy niewymagające wiele pielęgnacji

Maciej Aleksandrowicz
Jest wiele krzewów, które są łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja nie zabierze nam dużo czasu. Warto posadzić z nich żywopłot.
Jest wiele krzewów, które są łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja nie zabierze nam dużo czasu. Warto posadzić z nich żywopłot. Katarzyna Laszczak
Zakładanie ogrodu najczęściej rozpoczynamy od posadzenia żywopłotu i założenia trawnika. W większości przypadków na żywopłot wybieramy rośliny, które szybko stworzą zieloną zasłonę i jednocześnie nie potrzebują wiele troski.

Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na systematyczne pielęgnowanie żywopłotu lepiej postawić na odporne i sprawdzone rośliny. Jakie krzewy wybrać?

Jak rośliny wybrać na żywopłot?

Zanim zaplanujemy żywopłot warto dobrze wybrać rośliny, aby oszczędzić sobie kłopotu w przyszłości. Jeśli nie mamy czasu na częste zajmowanie się roślinami, to właśnie dobranie właściwych roślin jest kluczem do sukcesu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakie rozmiary mogą osiągnąć rośliny oraz jak znoszą niskie temperatury zimą. Nie ma sensu tworzyć żywopłotu z wrażliwych na mróz roślin lub w małym ogrodzie sadzić szybko i mocno rozrastające się gatunki potrzebujące z czasem stałego cięcia.

Niewymagające iglaki na żywopłot

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane na żywopłoty są tuje (żywotniki), które czasem mogą jednak sprawiać kłopoty. Dzieje się tak wtedy, jeśli do małego ogrodu wybierzemy mocno rozrastające się odmiany, które wymagają cięcia. Dlatego dokładnie sprawdźmy jakie docelowo rozmiary osiągają poszczególne odmiany i wybierzmy najbardziej pasujące do naszego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że tuje potrzebują raczej żyznych, niezbyt suchych gleb i odpowiedniego zasilania.

Wśród żywopłotowych odmian tuj warte polecenia są: żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) `Kórnik`, żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) `Smaragd` (o regularnym stożkowym pokroju i ładnym, zielonym zabarwieniu łusek, które nie brązowieją na zimę) oraz inne kolumnowe odmiany np. `Holmstrup`, `Columna` lub `Sunkist`, która dla odmiany ma żółte łuski przez cały rok. Odmiany te osiągają około 2-3 m wysokości po 10 latach uprawy.

Inne iglaki na żywopłoty

Najmniejsze wymagania wśród żywopłotowych iglaków mają jałowce (Juniperus). Zadowalają się przeciętnymi glebami i kochają pełne słońce. Nie tolerują jedynie gleb nadmiernie wilgotnych lub podmokłych. Istnieje wiele wąskich, kolumnowych odmian świetnie nadających się na żywopłoty. Są wśród nich odmiany o ciekawych barwach igieł i nie osiągające sporych rozmiarów.

Godne polecenia są jałowce pospolite (Juniperus communis) w odmianach `Arnold` (bardzo wąska, kolumnowa odmiana dorastająca do około 2,5 wysokości), `Sentinel`, `Suecica` i `Hibernica` oraz jałowce chińskie (Juniperus chinensis) `Spartan`, Monarch` lub `Obelisk`. Nieco wyższe są strzeliste jałowce skalne (Juniperus scopulorum) `Skyrocket` lub `Blue Arrow`, które mają srebrzysto niebieskie igły i dorastają do kilku metrów wysokości.

Niezniszczalne krzewy liściaste

Do liściastych krzewów żywopłotowych, które wytrzymają wiele należą np: ligustr zwyczajny (Ligustrum vulgare), irga błyszcząca (Cotoneatser lucidus), irga pomarszczona (Cotoneaster bullatus), berberys Thunberga (Berberis thunbergii) `Atropurpureum`, tawuła Van Houtte`a (Spiraea van houttei), tawuła japońska (Spiraea japonica) w odmianach, śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) w odmianach, pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) w barwnych odmianach `Diabolo` i `Luteus`, a także forsycje (Forsythia).

Krzewy te mają niewielkie wymagania siedliskowe i potrzebują jedynie niewielkiego cięcia korygującego (szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu w celu dobrego zagęszczenia pędów). Wszystkie wymienione krzewy dobrze znoszą cięcie i można dowolnie regulować ich wysokość w kolejnych latach uprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl