Alokazja amazońska: roślina doniczkowa o wspaniałych liściach. Uprawa, wymagania

Katarzyna Józefowicz
Alokazja amazońska ma wyjątkowo dekoracyjne liście. Ale to wymagająca i kapryśna roślina, więc trzeba dobrze poznać jej potrzeby.
Alokazja amazońska ma wyjątkowo dekoracyjne liście. Ale to wymagająca i kapryśna roślina, więc trzeba dobrze poznać jej potrzeby. Katarzyna Laszczak
Jeśli lubicie rośliny o pięknych liściach, alokazja amazońska jest dla Was. Podpowiadamy, jak ją uprawiać.

Alokazja amazońska – ozdoba wnętrza

Alokazja amazońska to wśród roślin doniczkowych prawdziwa gwiazda. Jej duże, błyszczące, skórzaste, strzałkowe, ciemnozielone z wierzchu i fioletowe od spodu liście, pokryte białymi, szerokimi nerwami i osadzone na końcach sztywnych, długich wzniesionych ogonków liściowych są niezwykle efektowne i mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza.

Mniej atrakcyjne są kwiaty rośliny, które czasem pojawiają się na starszych egzemplarzach. Wprawdzie budową przypominają kwiaty innych roślin z rodziny obrazkowatych, ale nie są tak cudownie białe i aksamitne jak u skrzydłokwiatów, ani tak kolorowe jak u anturium, więc bez żalu można je usuwać, ograniczając roślinie stres związany z ich utrzymaniem.

**Polecamy też:

Pięknie kwitnące syningie, zwane gloksyniami. Jak je uprawiać

**

Kaprysy alokazji

Niestety ta pochodząca z tropikalnych, wilgotnych lasów piękność, jest kapryśna i nie należy do najłatwiejszych w uprawie. Jej wymagania są dość wygórowane, a kiedy nie zostaną spełnione, roślina szybko okazuje swoje niezadowolenie i zaczyna sprawiać problemy. Na jej liściach pojawiają się szkodniki (najczęściej przędziorki) lub objawy chorób (m.in. żółknięcie liści spowodowane zalaniem, przechłodzeniem lub przesuszonym powietrzem), a nowe pędy przestaną się rozwijać lub są małe i słabe.

Sprawdź też: Jak wyglądają inne gatunki i odmiany alokazji i jak je uprawiać?

Liście alokazji są tak atrakcyjne, że ostatnio są popularnym motywem zdobniczym (razem z monsterą i kilkoma innymi tropikalnymi roślinami).
Liście alokazji są tak atrakcyjne, że ostatnio są popularnym motywem zdobniczym (razem z monsterą i kilkoma innymi tropikalnymi roślinami). D-Fenix - pixabay.com

Jakie warunki musi mieć alokazja

Jeśli alokazja ma się u nas dobrze czuć i ładnie się rozrastać, przez cały rok musi mieć zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotne powietrze. W sezonie letnim oczekuje temperatur w zakresie ok. 22-28°C, natomiast zimą ok. 18-22° (nie mniej jednak niż 16°C, gdyż jest bardzo wrażliwa na chłód).

W mieszkaniach zapewnienie jej ciepła nie jest zwykle dużym problemem, znacznie gorzej wygląda sytuacja z podwyższoną wilgotnością powietrza, którą najtrudniej utrzymać w okresie zimowym, kiedy piece i kaloryfery wysuszają powietrze szybko i skutecznie. Można temu w pewnym stopniu zaradzić, ustawiając w pobliżu alokazji nawilżacz powietrza lub umieszczając jej doniczkę na stale wilgotnych kulkach keramzytu, choć czasem nawet takie zabiegi nie są wystarczające.

Oprócz ciepła i wysokiej wilgotności powietrza, roślina oczekuje również jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska (nie znosi ostrego słońca) oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH.

Sztuka podlewania alokazji

Alokazja nie toleruje też suszy, a jednocześnie nie znosi zalania, dlatego musi być podlewana często, lecz umiarkowanie (do wody można dodać kilka kropel cytryny, co pomoże zachować odpowiedni odczyn podłoża). Zalanie podziemnego, bulwiastego kłącza bardzo szybko prowadzi do jego gnicia i obumarcia rośliny, dlatego na dnie doniczki zawsze powinien znajdować się otwór odpływowy i warstwa drenażu (np. kulki keramzytu), dzięki którym nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpływać z doniczki, nie zalegając wokół korzeni.

Nawożenie i przesadzanie alokazji

Alokazja nie ma natomiast zbyt wysokich wymagań pokarmowych, dlatego w sezonie wegetacyjnym, wystarczą jej niewielkie dawki płynnych nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Jeśli będzie miała zapewnione odpowiednie warunki, zacznie silnie rosnąć i bujnie się rozwijać, dlatego początkowo może wymagać corocznego, wiosennego przesadzania do większej doniczki. W przypadku starszych egzemplarzy nie tak częste przesadzanie zwykle nie jest już konieczne, gdyż wystarczy zmienić roślinom doniczkę i podłoże raz na 3-4 lata.

Alokazje muszą mieć wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. To sprawia, że dobrze czują się w łazienkach (z oknem).
Alokazje muszą mieć wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. To sprawia, że dobrze czują się w łazienkach (z oknem). Katarzyna Laszczak

Alokazja w oranżerii i… łazience

Ze względu na swoje pochodzenie i dość szczególne potrzeby, alokazja najlepiej czuje się w oknach kwiatowych lub oranżeriach, ale może być też uprawiana w widnej łazience, gdzie będzie mogła cieszyć się dostatecznie wysoką wilgotnością powietrza.

Uwaga na toksyczny sok alokazji

Planując uprawę alokazji musimy jednak pamiętać, że nie jest to roślina całkowicie bezpieczna. W jej tkankach znajduje się toksyczny sok, który po dostaniu się do oka lub ust, może powodować zatrucia, podrażnienia lub alergie, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne wokół rośliny (np. przesadzanie, usuwanie starszych liści, wycinanie przekwitłych kwiatostanów) należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

Z tego samego powodu, doniczki z alokazją nie wolno również umieszczać w pokoju dziecięcym ani w zasięgu zwierząt domowych (np. kotów), które mogłyby uszkodzić roślinę i zatruć się jej sokiem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl