Azalie uprawiane są w doniczkach od niemal dwustu lat, lecz wciąż nie mogą się przyzwyczaić do warunków panujących w naszych mieszkaniach. Na zbyt suche powietrze, brak światła, przelanie lub przeciągi reagują zrzuceniem kwiatów i liści. Dlatego azalie powinniśmy naprawdę troskliwie pielęgnować.
Temperatura idealna dla azalii
Kwiaty te najlepiej czują się w chłodnym pomieszczeniu (w temperaturze 15–18 stopni Celsjusza). Azalie nie znoszą przeciągów.
Azalia lubi światło
Azalie to rośliny światłolubne, ale latem nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimą mogą stać na parapecie południowego okna, a wiosną powinniśmy przestawić je w widne miejsce, gdzie dociera jedynie rozproszone światło.
Podlewanie azalii
Rośliny te lubią lekko wilgotne podłoże, ani zbyt suche, ani za mokre, bo zaczynają chorować. Ich korzenie są tak delikatne, że szybko przesychają lub zaczynają gnić. Dlatego azalie najlepiej podlewać często, ale małą ilością wody. Doniczka powinna mieć duży otwór w dnie, aby nadmiar wody mógł łatwo odpłynąć. Pamiętajmy też, że woda, której używamy do podlewania, nie może zawierać zbyt dużo wapnia. Zamiast zwykłej kranówki lepiej więc użyć przegotowanej i wystudzonej wody.
Zraszanie rośliny
Chociaż azalie lubią wilgotne powietrze, nie wolno ich zraszać, szczególnie gdy kwitną. Na zmoczonych płatkach pojawiają się brązowe plamy, wkrótce całe kwiaty brązowieją i opadają. Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, lepiej rozwiesić na kaloryferze mokry ręcznik.
Nawożenie azalii
Od kwietnia do sierpnia zasilajmy azalie doniczkowe raz na 2, 3 tygodnie. Powinniśmy robić to specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla różaneczników.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?