Basen spa w ogrodzie

Katarzyna Szulc
Spa we własnym ogrodzie, nawet w zimowe dni, dlaczego nie? Zapewni to basen spa.

Dobrym  sposobem na relaks we własnym ogródku jest wolnostojący basen spa. Zajmuje niewiele miejsca, a jego montaż jest bardzo prosty - wystarczy postawić go  na ziemi.

Baseny spa wolnostojące

Zaletami tego typu urządzeń są dobrze wyprofilowane miejsca (nierzadko także leżące), różnorodne systemy hydroterapii i  możliwość pracy w niemal dowolnym miejscu. Istotne jest to, że baseny wolnostojące mogą pracować na zewnątrz budynków przez cały rok – zapewniają to kompaktowe kształty, grzałki oraz odpowiednia izolacja i przykrycie, które do minimum ogranicza straty ciepła. W   USA lokalizację na zewnątrz wybiera ponad 90% użytkowników, a w Europie ta opcja staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.

Basen spa w ogrodzie – krótki przewodnik

Wszystkie urządzenia objęte tym mianem mają wspólne cechy, niezależnie od producenta i rynku:

  • zamknięty obieg wody (filtracja i pompa obiegowa);
  • hydromasaż (pompy hydromasażu);
  • mniej lub bardziej zróżnicowany zestaw dysz;
  • podgrzewanie i ustawianie temperatury.

Niemal każdy basen jest gotowy do pracy od razu po dostawie, zwykle jest także lepiej lub gorzej izolowany. Różnice kryją się w jakości podzespołów, wykończeniu, funkcjonalności, ekonomiczności.

Filtracja basenu spa

Filtr powinien utrzymywać jakość wody i wychwytywać zanieczyszczenia. Prócz niego, niezbędne jest stosowanie środków chemicznych zbliżonych do tych, które są stosowane w tradycyjnym basenie, czyli środków stabilizujących pH i dezynfekujących, opartych na: tlenie, bromie lub chlorze. Można również wspomagać procesy dezynfekcji ozonatorami. Filtracja i dezynfekcja ma szczególnie duże znaczenie, gdy minibasen jest użytkowany publicznie. Nie poleca się też utrzymywania wody dłużej niż pół roku (możliwe tylko przy zastosowaniu środków chlorowych).

Uwaga! Ozon powinien dezynfekować wodę, lecz nie może być uwalniany do powietrza – jako taki jest on szkodliwy dla zdrowia, zatem o efektywności ozonatora decyduje sposób mieszania z wodą. Zaleca się, by możliwa była regulacja czasu pracy ozonatora (przy ozonatorach UV) – zwykle powinien być on wymieniany po roku ciągłej pracy.

Dysze i hydromasaż

Istnieje wiele rodzajów dysz, przy czym podstawowy podział to: dysze wodne i powietrzne. Ważniejsze są pierwsze z nich, ponieważ dysze powietrzne i masaż powietrzny (tzw. perełkowy) są  w  większej mierze nośnikiem np. zapachów czy ciepła, niż elementem terapii. Liczba dysz: ważna jest nie tyle ogólna liczba dysz, ile ich rozmieszczenie i różnorodność. Ponadto, im więcej dysz obsługuje jedna pompa, tym bardziej spada siła strumienia, a dysza o dużym przekroju jest równoważna kilku mniejszym. Dodatkowo o mocy strumienia wody decyduje możliwość skierowania go do określonej sekcji dysz, dopowietrzenie lub możliwość zamknięcia niektórych z nich.

Sterowanie w mini basenie spa

Im bardziej rozbudowany system sterowania, tym lepszy - można kontrolować pracę poszczególnych podzespołów, dysz. Niemniej czasami jego nadmierne rozbudowanie może komplikować obsługę. Ważne jest rozplanowanie pokręteł dopowietrzania, zaworów kierujących i paneli tak, byśmy mogli w  trakcie kąpieli sterować masażem.

Ogrzewanie basenu spa

Ten punkt ma szczególne znaczenie przy stosowaniu minibasenu na dworze - chodzi o ekonomiczność stosowania minibasenu - im krócej pracuje grzałka, by utrzymać odpowiednią temperaturę, tym tańsza jest eksploatacja. Standardem stają się pełnopiankowe wypełnienia minibasenów oraz przykrycia izolujące. Warto zaznaczyć, że urządzenia pracują dobrze nawet przy kilkudziesięciu stopniowych mrozach. Jednak należy przy tym pomyśleć o osłonie przed wiatrem i zadbać o to, by minibasen znajdował się w dogodnym miejscu.

Siedziska i liczba miejsc

Ważne jest, by siedziska w basenie spa były wygodne i dopasowane do kształtu naszego ciała. Kąpiel w minibasenie jest przyjemniejsza, jeśli jest to spotkanie kilkuosobowe. Jeśli planujemy kąpiel dla jednej lub dwóch osób, warto rozważyć (ze względów ekonomicznych) zakup wanny z systemem hydromasażu - zamiast minibasenu. Jednak istotną niedogodnością jest konieczność wymiany wody po każdej kąpieli, oczekiwanie na jej nagrzanie oraz nieco uproszczona ze względów wielkościowych konstrukcja siedzisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl