Jacuzzi w ogrodzie – to możliwe. O czym trzeba wiedzieć planując je

Wojciech Lechowski
Jacuzzi w ogrodzie to niekoniecznie ekstrawagancja znana z filmów. Zewnętrzną wannę z hydromasażem możemy mieć we własnym ogrodzie.
Jacuzzi w ogrodzie to niekoniecznie ekstrawagancja znana z filmów. Zewnętrzną wannę z hydromasażem możemy mieć we własnym ogrodzie. Pezibear - pixabay.com
Jacuzzi w ogrodzie nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularne, ale trzeba przyznać, że propozycja wydaje się być niezwykle kusząca. Dla przykładu warto podać, że z tego rodzaju „ekstrawagancji” w USA korzysta się już od wielu lat. Przedsięwzięcie jest zatem jak najbardziej możliwe w realizacji. Jedyny problem to koszty, które jak na polskie warunki wciąż są stosunkowo wysokie.

Posiadanie jacuzzi w domu lub mieszkaniu nie jest już w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym. Jacuzzi to bowiem nic innego, jak przestronna i wygodna wanna z hydromasażem. Jednak czy prywatne SPA można również urządzić na zewnątrz, czyli w przydomowym ogrodzie? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod warunkiem wyboru wanny przeznaczonej do zastosowań zewnętrznych. Takie wanny oferuje obecnie coraz szersze grono producentów. W dodatku z większości jacuzzi można korzystać przez okrągły rok.

Podpowiadamy też: Jak wybrać saunę i na co zwrócić uwagę

Jacuzzi w ogrodzie – wymagania techniczne

Do funkcjonowania każdej wanny z hydromasażem potrzebne jest zasilanie elektryczne, ujęcie wody oraz odpływ kanalizacyjny. O ile wymienione warunki spełnia właściwie każda łazienka, o tyle już w ogrodzie nie jest to wcale takie oczywiste. Wprawdzie wodę do ogrodowego jacuzzi można doprowadzić zwykłym wężem ogrodowym, a pozostałości po kąpieli wypuszczać na trawnik. Nie są to jednak rozwiązania właściwe i zgodne z zaleceniami producentów wanien.

Wanna ogrodowa z hydromasażem wymaga podpięcia pod oddzielny obwód elektryczny. Podłączenie powinien wykonać elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Konieczne jest tu uwzględnienie bezpieczeństwa przyszłych użytkowników i przestrzeganie obowiązujących zasad sztuki budowlanej.

Do jacuzzi zlokalizowanego w ogrodzie należy też doprowadzić instalację wodną i kanalizacyjną. Pozbywanie się wody z kąpieli do gruntu jest prawnie niedopuszczalne. Także i te prace najlepiej jest powierzyć fachowcowi, tak aby mieć pewność zachowania gwarancji na wannę.

Jeszcze jeden wymóg techniczny to odpowiednia ilość miejsca na działce. Dostępne aktualnie zewnętrzne wanny SPA mają bardzo różne gabaryty (od niedużych 2-3 osobowych, po bardzo przestronne „mini baseny”, w których bez żadnego skrępowania zmieści się jednocześnie 6 osób). Najlepiej jeśli jacuzzi zostanie zlokalizowane w pobliżu domu i jednocześnie z dala od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów z ulicy. Miejsce powinno być również optymalnie nasłonecznione i w miarę możliwości oddalone od drzew i krzewów, które mogłyby zanieczyszczać wannę opadającymi liśćmi.

Jacuzzi ogrodowe czynne przez okrągły rok

Wprawdzie wielu użytkowników zewnętrznego jacuzzi wciąż korzysta z dobrodziejstw hydromasażu jedynie w porze letniej, ale na rynku jest wiele wanien które mogą sprawnie funkcjonować niezależnie od pogody i panującej pory roku.

Wanna do użytku całorocznego powinna mieć bardzo solidną izolację termiczną. Wymaga też nieustającego zasilania energią elektryczną. Spełnienie tych dwóch warunków sprawia, że znajdująca się w niej woda nie zamarza, a jej podgrzanie do wymaganej temperatury jest łatwe i ekonomiczne (wystarczy wcześniej ustawić programator, a o określonej godzinie będzie można cieszyć się gorącym hydromasażem). I to nawet przy solidnym mrozie czy utrzymującym się śniegu.

Ogrodowe jacuzzi całoroczne powinno być zlokalizowane nie dalej niż 10 m od wejścia do domu. Taki dystans drogi udaje się pokonać w zaledwie kilka sekund. Przez ten czas z pewnością nie zdążymy przerznąć, docierając do ciepłego wnętrza budynku.

Jacuzzi tylko na lato

Oczywiście zasada jego działania jest identyczna, jak w przypadku wanien całorocznych. Jednak, jeśli jacuzzi nie jest używane w czasie zimy – konieczne jest jego przykrycie specjalną pokrywą, która będzie stanowić ochronę przed dostaniem się do wnętrza zanieczyszczeń.

Generalnie producenci wanien zewnętrznych nie określają swoich produktów jako jedynie sezonowe. To upodobania użytkowników powodują, że niektóre jacuzzi tracą użyteczność na okres zimowy. Większości z nas obcowanie z wodą kojarzy się bowiem z wysoką temperaturą wokół i intensywnymi promieniami słońca. W gruncie rzeczy jednak prawie każde jacuzzi może być całoroczne, a kto przynajmniej raz spróbował gorącego hydromasażu podczas zimowej aury, przeważnie chce go powtarzać.

Warto zdawać sobie sprawę, że o sezonowym użytkowaniu ogrodowych jacuzzi decydują nie względy techniczne, a koszty eksploatacji. Wprawdzie sprzęty pochodzące od renomowanych producentów potrafią być bardzo energooszczędne, ale i tak wydatki na podgrzewanie wody w zimie są niewspółmiernie wyższe od tych, które ponosi się w lecie.

Dezynfekcja ogrodowego jacuzzi

Każde jacuzzi (także ogrodowe) wymaga czyszczenia i systematycznej dezynfekcji dysz masujących. Jeśli zaprzestaniemy prawidłowej dbałości o wannę, w jej wewnętrznym systemie masującym mogą powstać zatory, które w efekcie końcowym skutkować będą nawet całkowitą awarią hydromasażu.

Pośród dostępnych na rynku wanien jacuzzi są takie, które dezynfekują się automatycznie i takie, które trzeba konserwować ręcznie. W pierwszym przypadku wystarczy pamiętać o uzupełnianiu pojemnika na płyn dezynfekujący i okresowym uruchamianiu programu czyszczącego. Proces dezynfekcji jest przeprowadzany praktycznie bez udziału użytkownika. Konserwacja ręczna polega na samodzielnym przepłukiwaniu dysz wodą z dodatkiem właściwego środka dezynfekującego. Środki takie dostępne są w sklepach i hurtowniach branży sanitarnej.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl