Biopreparaty w ochronie roślin

Małgorzata Szymańska
KL
W przydomowym ogrodzie, czy na działce, zamiast chemicznych oprysków i pestycydów warto stosować biopreparaty. Są to środki ochrony roślin, wyprodukowane z naturalnych składników.

Biopreparaty mogą być tak samo skuteczne, jak opryski chemiczne, a nie zawierają związków szkodliwych dla zdrowia. Ekstrakty roślinne stymulują wzrost roślin, odstraszają szkodniki, a także zwalczają choroby warzyw i owoców. Biopreparaty działają łagodniej niż środki chemiczne, jednak, stosowane właściwie, mogą być równie skuteczne. Porównać można to do ziół i leków chemicznych przeznaczonych dla ludzi. Zioła, choć równie skutecznie leczą przeziębienie, trzeba pić przez dwa tygodnie, antybiotyk pomaga w kilka dni, ale niszczy nie tylko bakterie chorobotwórcze. Biopreparaty, w przypadku pojawienia się szkodników, czy choroby roślin, należy stosować najczęściej co trzy dni, a zabiegi powtarzać nawet pięciokrotnie.

Gotowe biopreparaty
Na rynku jest dostępna dość szeroka gama środków ochrony i preparatów wspomagających rozwój roślin z serii Bio. Proste biopreparaty – różnego rodzaju wyciągi i fermenty – można również przygotować samemu z wielu roślin występujących w naszych ogrodach. Szybszą metodą jest zaopatrzenie się w gotowy produkt.
Rynkowa oferta gotowych biopreparatów służących do ochrony i wspomagania roślin jest dość szeroka, jednak nie oszałamiająca. Wynika to z faktu, że chemia działa bardziej spektakularnie od środków naturalnych, zatem zainteresowanie kupnem biopreparatów jest mniejsze. Są to produkty kierowane głównie do ogrodników-hobbystów o dużej kulturze ekologicznej, którzy świadomie rezygnują z używania chemii w swoich uprawach oraz do gospodarstw ekologicznych. Poniżej przegląd najpopularniejszych biopreparatów dostępnych na rynku:

Biosept 33 SL – bardzo popularny ekstrakt z nasion i miąższu grapefruita. Wspomaga system odpornościowy roślin i zwalcza dość szeroką gamę chorób bakteryjnych i grzybiczych. Skuteczny m.in. przeciwko mączniakowi (prawdziwemu i rzekomemu), grzybiczej plamistości liści, zarażeniom szarą pleśnią i grzybami rdzawnikowymi. Nie ma ograniczeń do stosowania na jakimkolwiek etapie rozwoju rośliny. Sprzedawany w formie koncentratu do rozprowadzania wodą.

Himal (dawniej Bioczos BR) – ekstrakt z czosnku stosowany głównie w uprawie warzyw. Skutecznie odstrasza szkodniki: śmietki, pchełki, mszyce i połyśnicę marchwiankę . Zwalcza m.in. porażenia sałaty szarą pleśnią i choroby roślin dyniowatych: mączniaka rzekomego i prawdziwego oraz bakteryjną plamistość owoców. Oferowany jest w postaci 10 gramowych kostek, które rozkłada się między roślinami. Do sporządzania roztworów wodnych producent zaleca swoje ogrodnicze mydło o silnym zapachu czosnku, którego, choć wciąż jest produktem ekologicznym, nie można zaliczyć do kategorii Bio (ekstrakty roślinne są dodawane do mydła potasowego).

Bio-Baumanstrich (dawniej Bio Blatt 25 EC) – preparat grzybobójczy na bazie lecytyny sojowej. Zwalcza mączniaka prawdziwego. Skuteczny zwłaszcza w uprawach warzywniczych i kwiatowych. Oferowany w postaci koncentratu do sporządzania roztworu wodnego.

Biochikol 020 PC – preparat nowej generacji, zawierający naturalny chitosan pozyskiwany z pancerzy skorupiaków morskich. Przeznaczony do ochrony roślin warzywnych i ozdobnych przed chorobami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybowymi oraz pszenicy ozimej i jęczmienia jarego przed chorobami grzybowymi. Oferowany w postaci żelu do sporządzania roztworów wodnych. Może być stosowany jako oprysk, lub służyć do podlewania roślin. Ma właściwości pobudzające mechanizmy obronne roślin, zatem producent zaleca stosowanie preparatu profilaktycznie.

Carpovirusine SC – preparat przeznaczony do niszczenia owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki. Jest swoistą szczepionką – został oparty o odpowiednio zmodyfikowany wirus granulozy. By był skuteczny, drzewa owocowe należy opryskiwać dokładnie według zaleceń producenta. Preparat sprzedawany w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą.

Biobit 3.2 WP oraz Dipel 3.2 WP – biologiczne środki owadobójcze o działaniu żołądkowym na bazie toksycznego dla owadów białka wytwarzanego przez bakterie glebowe. Obydwa preparaty mają identyczny skład. Zalecane są do zwalczania gąsienic motyli na warzywach (min. popularnych bielinków), drzewach owocowych oraz uprawach zielarskich. Dystrybuowane w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej.

Spruzit 04 EC oraz Spruzit DP – preparaty zawierają pyretrynę – nietrwałą substancję toksyczną pochodzenia roślinnego. Należy je stosować późnym popołudniem, ponieważ pyretryna szybko rozpada się pod wpływem światła. Spruzit DP zwalcza większość szkodników warzyw. Spruzit 04 EC zalecany jest przez producenta do stosowania w uprawach amatorskich. Zwalcza mszyce, wciornastki, gąsienice żerujące na liściach, mączlika szklarniowego oraz kwieciaki. Preparaty oferowane są w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl