Obornik granulowany można stosować przez cały sezon. Sprawdź, jakie rośliny nim zasilać i jaki obornik wybrać: bydlęcy, kurzy, owczy i inne

Katarzyna Józefowicz
Obornik granulowany ma wszystkie zalety świeżego, ale nie ma jego wad. Można go kupić w sklepach ogrodniczych i przez Internet.
Obornik granulowany ma wszystkie zalety świeżego, ale nie ma jego wad. Można go kupić w sklepach ogrodniczych i przez Internet. Katarzyna Laszczak
Obornik granulowany nie śmierdzi, można go kupić w wygodnych opakowaniach i bardzo dobrze zasila rośliny. Podpowiadamy, jak stosować ten nawóz, jakie ma właściwości i jaki wybrać – bydlęcy, kurzy, a może owczy?

Spis treści

Obornik to bez wątpienia jeden z najcenniejszych nawozów naturalnych. Dzięki niemu można wzbogacić glebę w szereg składników odżywczych i cenną materię organiczną. Stosowanie obornika do nawożenia upraw podlega jednak pewnym ograniczeniom.

Świeży obornik nie zawsze dobry

Świeży obornik, pochodzący wprost spod zwierząt (powstaje z odchodów, moczu i ściółki) zawiera toksyczny amoniak i jest silnie skoncentrowany (może „spalić” rośliny), dlatego stosuje się go jesienią, aby nadmiar niekorzystnych związków mógł się zneutralizować lub przejść w formę lepiej przyswajalną dla roślin.

Niestety, świeży obornik może też zawierać nasiona chwastów, patogeny chorobotwórcze i szkodniki (np. nicienie). Ma także bardzo nieprzyjemny zapach, który stanowi pewną niedogodność w jego stosowaniu i może zwabiać szkodniki.

Czym jest obornik granulowany i co zawiera

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z obornikiem granulowanym, który także jest nawozem naturalnym, lecz pozbawionym wad świeżego obornika. Obornik granulowany powstaje w wyniku kompostowania, fermentacji, suszenia i granulowania świeżego obornika, zawiera więc wszystkie obecne w nim substancje odżywcze. Przybliżony skład bydlęcego obornika granulowanego to:

  • azot ok. 2%,
  • fosfor ok. 4%,
  • potas ok. 2%,
  • magnez ok. 1%,
  • siarka ok. 1%
  • mikroelementy takie jak mangan, bor, cynk.

Oborniki pochodzące od innych zwierząt mogą różnić się składem ilościowym poszczególnych pierwiastków.

Zalety obornika granulowanego

Obornik granulowany jest pozbawiony przykrego zapachu, nasion chwastów, patogenów chorobotwórczych oraz szkodników (m.in. jaj i larw owadów, nicieni). Ma też znacznie mniejszą objętość i jest bardziej wydajny (1 kg obornika granulowanego może zastąpić 4 kg obornika świeżego), a do tego posiada długi okres ważności (ok. 3 lat). Łatwo można go też transportować i przechowywać.

Kiedy stosować obornik granulowany

Ze względu na swoje szczególne właściwości, obornik granulowany nie ma tak dużych ograniczeń w użytkowaniu co świeży i nie musi być stosowany wyłącznie jesienią, gdyż można go wykorzystywać także wiosną przed rozpoczęciem uprawy roślin, a nawet w trakcie wegetacji.

Obornik granulowany – jak go używać

Obornik granulowany nadaje się zarówno pod warzywa i owoce, jak rośliny ozdobne oraz kwiaty doniczkowe. Granulkami można posypać glebę, mieszając je z wierzchnią warstwą ziemi lub rozpuścić w wodzie i wykorzystać do polewania roślin (nawóz należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się na opakowaniu).

Na co uważać, stosując suchy obornik

Pomimo iż taki rodzaj obornika nadaje się także pod rośliny już rosnące, lepiej unikać nawożenia nim warzyw o krótkim okresie wegetacji (np. rzodkiewka, sałata), gdyż w ich częściach jadalnych mogą kumulować się szkodliwe dla naszego zdrowia związki azotowe.

Obornik granulowany zwykle ma odczyn lekko zasadowy, wiec nie nadaje się też do zasilania roślin kwasolubnych (np. różaneczników, borówek).

Obornik bydlęcy granulowany – właściwości i zastosowanie

Najpopularniejszym rodzajem obornika granulowanego jest obornik bydlęcy. Zawiera wszystkie niezbędne minerały, ale w umiarkowanej ilości, dlatego ryzyko przenawożenia nim roślin jest minimalne (możliwe tylko w większych dawkach, niezgodnych z zaleceniami producenta).

Granulowany obornik bydlęcy można stosować pod większość roślin uprawnych, w tym warzywa (m.in. kapusta, pomidor, papryka, ogórek, marchew), owoce (np. truskawek), winorośl, drzewka i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne.

Zwykle stosuje się go 2-3 razy w sezonie, w dawkach dostosowanych do danej uprawy.

Obornik kurzy granulowany

Nieco innym nawozem jest granulowany obornik kurzy, który ma znacznie bardziej skoncentrowany skład i większą dawkę poszczególnych pierwiastków (np. ok. 4% azotu) niż bydlęcy. Również nadaje się pod większość roślin uprawnych, ale należy stosować go w mniejszych dawkach i umiarkowanie, gdyż w nadmiarze może roślinie zaszkodzić (polecany pod warzywa o długim okresie wegetacji). Jest też dobrym dodatkiem do kompostu.

Obornik owczy granulowany

Rzadziej spotykanym obornikiem jest granulowany obornik owczy, który zawiera sporo azotu, potasu i związków humusowych. Polecany jest głównie pod rośliny żarłoczne i preferujące gleby próchnicze (np. warzywa dyniowate), a także do nawożenia trawników i kwiatów balkonowych.

Obornik granulowany koński i świński

Na rynku dostępny jest też granulowany obornik koński (mocno się nagrzewa) oraz świński (bogaty m.in. w azot i fosfor).   

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl