Ogrodzenia i murki z gabionów – możliwości aranżacyjne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Gabiony wyglądają nowocześnie i dekoracyjnie. Dodatkową zaletą jest to, że można z nich tworzyć różne elementy architektury ogrodowej.
Gabiony wyglądają nowocześnie i dekoracyjnie. Dodatkową zaletą jest to, że można z nich tworzyć różne elementy architektury ogrodowej. Progress Architektura
Gabiony zdobywają coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, są praktycznie, a do tego – naturalne. W ogrodzie można wykorzystać je na wiele sposobów.

Gabiony to metalowe kosze, wypełnione np. kamieniami. Można z nich tworzyć ogrodzenia, stosować jako murki oporowe, ale dają one znacznie więcej możliwości – i aranżacyjnych, i użytkowych. Gabiony charakteryzują się nowoczesnym wyglądem, są trwałe, bardzo estetyczne i łatwe w konserwacji.

Wypełnienie gabionów

Zaletą jest też fakt, że w zależności od wypełnienia, zyskują różny wygląd i charakter. Jako wypełnienie gabionów najczęściej stosuje się różne gatunki kamienia – w tym przypadku warto zwrócić uwagę na kruszywo, które nie jest podatne na porastanie mchem (np. Halstone), ale wcale nie jest to jedyne rozwiązanie. Gabiony mogą być też wypełnione drewnem (jego trwałość będzie oczywiście niższa niż kamienia). Bardzo dekoracyjnie wygląda też wypełnienie ze specjalnie przygotowanego szkła. Gabiony o różnym wypełnieniu można ze sobą łączyć, samo wypełnienie również nie musi być jednolite. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i… wielkość oczek siatki, które oczywiście muszą być mniejsze od materiału wypełniającego.

Zastosowanie gabionów

Gabiony najczęściej są wykorzystywane do tworzenia ogrodzeń. Jednak to nie wyczerpuje ich możliwości. Gabiony można wykorzystywać też jako murki oporowe, ale w ogrodach możemy z nich też tworzyć niskie murki oddzielające poszczególne części ogrodu. W tej roli doskonale sprawdzają się mini-gabiony, czyli po prostu elementy o mniejszych rozmiarach. Możemy z nich również stworzyć siedzisko, dekoracyjną obudowę grilla, czy podstawę, która pozwoli nam wyeksponować donicę z dekoracyjnymi roślinami. Gabiony bardzo dobrze wyglądają także porośnięte roślinnością, np. pnączami, ale w każdej postaci są świetnym uzupełnieniem nowoczesnego ogrodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl