Czosnek i cebula – prawie cała apteka
Zarówno czosnek jak i cebula zawierają naturalny antybiotyk oraz cały szereg związków organicznych, mogących skutecznie niszczyć bakterie i wirusy (w tym niektóre gronkowce i paciorkowce), nie powodując przy tym uodpornienia się na ich działanie.
W ich składzie znajdziemy między innymi: związki siarkowe, flawonoidy, saponiny, kwercetynę, witaminy (A, C, E, K, PP oraz z grupy B), sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, krzem), olejki eteryczne, śluzy, enzymy, pektyny, cukry i kwasy organiczne (cebula i czosnek) oraz allinazynę i allinę, która w wyniku rozkładu zmienia się w bakteriobójczą allicynę oraz ajoeny, wykazujące działanie przeciwzakrzepowe, bakteriostatyczne i antynowotworowe (czosnek).
Dzięki takiemu bogactwu związków chemicznych, oba warzywa mogą stanowić bardzo skuteczną broń w walce z różnego rodzaju infekcjami, a także niektórymi innymi chorobami.
Na co pomoże cebula i czosnek
Cebula w postaci soku, syropu lub wyciągu, działa bakteriobójczo i dezynfekująco, a także zwiększa wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych. Warzywo wspomaga również działanie układu odpornościowego, chroniąc nas przed nawrotem choroby i zapobiegając kolejnym infekcjom. Preparaty z cebuli mogą też regulować poziom cholesterolu, obniżać ciśnienie krwi, wspomagać pracę układu krążenia i wykazywać działanie przeciwzakrzepowe.
Jeszcze więcej korzyści przyniesie nam stosowanie czosnku, który poza silnym działaniem bakteriobójczym, wykazuje też działanie przeciwwirusowe, przeciwrobaczne, przeciwgrzybicze i przeciwzakrzepowe. Doskonale radzi sobie z bakteriami i wirusami atakującymi drogi oddechowe (wydzielające się z niego substancje lotne docierają do płuc i oskrzeli, niszcząc groźne drobnoustroje) i ułatwia odksztuszanie zalęgającej w nich wydzieliny.
Czosnek pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega zakrzepom, pobudza pracę przewodu pokarmowego oraz wspomaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Preparaty z czosnku wykazują również działanie antyrakowe, dlatego są polecane w profilaktyce antynowotworowej.
Czosnek i cebula bez nieprzyjemnego zapachu
Mimo iż lecznicze właściwości cebuli i czosnku są ogromne, korzystamy z nich niechętnie, gdyż spożywanie warzyw wiąże się z towarzyszącym temu nieprzyjemnym zapachem, przeszkadzającym wielu osobom. Z tym dość szczególnym, choć niegroźnym skutkiem ubocznym, możemy sobie jednak poradzić na kilka sposobów.
Czosnkowy aromat w ustach pomoże nam zneutralizować natka pietruszki, jabłko, seler lub herbatka miętowa, a także rozgryzione ziarenka kawy lub kardamonu. Ostry zapach będzie też mniej dokuczliwy, jeśli rozgnieciony czosnek połączymy z miodem i dodamy do ciepłego mleka. Podobnie zadziała szklanka przegotowanej, letniej wody z miodem, cytryną i rozgniecionym ząbkiem czosnku.
Wyrazisty smak cebuli będzie natomiast mniej nieprzyjemny, jeśli spożyjemy warzywo w postaci syropu.
Przepis na syrop z cebuli
2-3 cebule siekamy w kostkę. Układamy warstwami w słoiku, przesypując cukrem. Odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka godzin. Preparat będzie działał jeszcze skuteczniej, jeśli dodamy do niego kilka plasterków czosnku. Gotowy syrop należy odcedzić i zużyć w ciągu jednego dnia, gdyż dość szybko się psuje.
Cebula i czosnek nie dla każdego
Mimo rozlicznych zalet preparatów z cebuli i czosnku, nie każdy może z nich korzystać. Ze względu na liczne, dość silnie działające substancje obecne w czosnku, roślina może wchodzić w interakcje z różnymi lekami (m.in. lekami przeciwzakrzepowymi oraz niektórymi preparatami stosowanymi w leczeniu AIDS).
Cebula i czosnek mogą też powodować alergie i nie są wskazane dla osób cierpiących na ostry nieżyt żołądka i jelit. Nadmierne spożycie obu warzyw, może również prowadzić do podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego, powodować wzdęcia, zgagę, ból brzucha i mdłości, a także prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby i nerek.