Czosnek złocisty (południowy). Jak uprawiać tę ozdobną roślinę

Katarzyna Laszczak
Czosnek złocisty nie potrzebuje dużo miejsca, ma ładne kwiaty i jest pożyteczny.
Czosnek złocisty nie potrzebuje dużo miejsca, ma ładne kwiaty i jest pożyteczny. Katarzyna Laszczak
Czosnki ozdobne wyglądają bardzo ładnie i nie są wymagające. Podpowiadamy, jak uprawiać czosnek złocisty, czyli czosnek południowy.

Czosnek złocisty, zwany też czosnkiem południowym (Allium moly) to bardzo dekoracyjna roślina, która świetnie nadaje się na skalniaki i rabaty kwiatowe. Podobnie jak czosnek zwyczajny odstrasza niektóre szkodniki i chroni inne rośliny przed pewnymi chorobami, więc tym bardziej warto go sadzić i włączać do kwiatowych kompozycji.

Jak wygląda czosnek złocisty

Czosnek południowy (pochodzi z południa Europy) jest rośliną średniej wielkości – dorasta do ok. 30 cm wys. Ma podłużne liście o szarozielonym kolorze, które, jak na czosnek, są stosunkowo szerokie. Kwiaty wyrastają na szczytach łodyżek po kilkanaście i tworzą gęsty kwiatostan. Mają one po sześć zaostrzonych płatków o intensywnie żółtym kolorze i błyszczącej powierzchni. Czosnek złocisty zakwita w połowie maja, a jego kwiaty utrzymują się do połowy czerwca. Można je ścinać do wazonu, bo są trwałe, ale warto wiedzieć, że mają lekko czosnkowy zapach.

Czosnek złocisty ma ładne gwiazdkowate kwiaty o błyszczących płatkach.
Czosnek złocisty ma ładne gwiazdkowate kwiaty o błyszczących płatkach. Rofan (pixabay.com)

Jak uprawiać czosnek południowy

Czosnek południowy nie jest trudny w uprawie. Trzeba mu jednak zapewnić próchniczą ziemię, najlepiej lekko wapienną. Podłoże musi też być przepuszczalne, bo w mokrym i ciężkim ich cebule zgniją. Jednak wiosną, jeśli nie pada, trzeba je podlewać. W przesuszonym podłożu nie będą dobrze kwitły.

Poza tym miejsce dla czosnku złocistego powinno być słoneczne i zaciszne. Wprawdzie w lekkim cieniu także sobie radzą, ale słabiej kwitną.

Kiedy czosnek przekwita, jego liście zasychają. Trzeba im na to pozwolić, bo jeśli je zetniemy, osłabimy cebule (liście ją odżywiają i umożliwiają „zebranie zapasów” przed kolejnym sezonem). Natomiast dobrze jest usuwać przekwitłe kwiaty, tak żeby nie zawiązywały się nasiona (chyba że chcemy uzyskać nasiona do siewu, wtedy oczywiście część można pozostawić).

Kiedy sadzić czosnek złocisty

Czosnek złocisty sadzi się do gruntu jesienią - we wrześniu i październiku. Cebulki umieszcza się na głębokości równej trzem ich wysokościom.

Jest on odporny na mróz i bez problemu zimuje. Pewnym wyjątkiem może być tylko sytuacja, gdy nadchodzi mróz bez śniegu. W takim przypadku miejsce, gdzie znajdują się cebulki zabezpieczmy stroiszem (gałązkami iglastymi) lub np. warstwą kompostu (wiosną trzeba ją usunąć).

Czy czosnek południowy trzeba wykopywać?

Jak wiele roślin cebulowych czosnek złocisty warto od czasu do czasu wykopać, bo nadmiernie się zagęszcza, jego cebule drobnieją i przestaje kwitnąć. Nie trzeba jednak tego robić co roku, wystarczy co 3-4 lata. Cebulki przetrzymuje się w suchym, chłodnym miejscu do jesieni, kiedy można posadzić je ponownie.

Czosnek południowy wygląda ładnie w większych grupach. Trzeba jednak pamiętać, że latem zaniknie.
Czosnek południowy wygląda ładnie w większych grupach. Trzeba jednak pamiętać, że latem zaniknie. Katarzyna Laszczak

Rozmnażanie czosnku złocistego

Jeśli mamy już swój czosnek, przy okazji wykopywania go, oddziela się największe cebule przybyszowe, które sadzi się jesienią . Czosnek złocisty można także rozmnożyć z nasion, które sieje się bezpośrednio po zbiorze (latem).

Czy czosnek złocisty jest jadalny?

Czosnek złocisty ma czosnkowy zapach i jest podawany jako roślina jadalna (cebule, liście i kwiaty). Jedna – jak wszystkie czosnki – jest toksyczny dla psów.

Zalety czosnku złocistego – jak go wykorzystać

Czosnek złocisty pięknie wygląda sadzony w większych grupkach, ale zadbać o towarzystwo innych roślin, bo nie jest ozdobny przez cały sezon. Można go sadzić m.in. z różnymi goździkami, lawendą, różnymi kocankami, czyśćcami, ozdobnymi krwawnikami, przetacznikami kłosowymi, wilczomleczami, zawciągiem nadmorskim, wyżlinami większymi (lwimi paszczami), ubiorami, żagwinami, a także wiosennymi kwiatami cebulowymi. Równie dobrze wygląda i czuje się na słonecznej rabacie, co skalniaku. Można go także uprawiać w pojemnikach.

Czosnek złocisty, poza tym, że jest dekoracyjny, w pewnym stopniu pomaga odstraszać nornice, a także pomaga chronić rośliny przed mszycami i niektórymi chorobami grzybowymi, m.in. mączniakiem, więc warto go też sadzić w pobliżu róż czy floksów wiechowatych, ale też – truskawek i winorośli.

Dodatkowo jego kwiaty są miododajne i przyciągają pszczoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl