Dlaczego rośliny nie kwitną lub nie mają owoców? Błędy w uprawie

Katarzyna Józefowicz
Pięknie kwitnące i owocujące rośliny to marzenie każdego właściciela ogrodu. Czasem jednak popełniamy błędy, które wpływają na rozwój roślin.
Pięknie kwitnące i owocujące rośliny to marzenie każdego właściciela ogrodu. Czasem jednak popełniamy błędy, które wpływają na rozwój roślin. Magdalena Kmita-Kulesza
Poszukując roślin do uprawy w ogrodzie, często wybieramy gatunki, których największym walorem ozdobnym są kwiaty lub owoce. Tym większe jest więc nasze rozczarowanie, kiedy przez kolejne lata nie możemy doczekać się ani ich pięknych kwiatów ani atrakcyjnych owoców.

Przyczyn takiej sytuacji może być co najmniej kilka, dlatego przed zakupem ulubionej rośliny, warto poznać jej zwyczaje i oczekiwania. Jednym z powodów, dla których kwitnące i owocujące rośliny nie zawiązują kwiatów i owoców, mogą być błędy uprawowe.

Nie sadź roślin za głęboko (ani za płytko)

Doskonałym przykładem błędów w uprawie jest piwonia chińska. Posadzona zbyt głęboko, nie zakwitnie przez wiele lat, nawet wtedy, gdy będzie rozwijać duże liście. Dlatego też, chcąc w pełni cieszyć się jej urodą, należy posadzić roślinę nie głębiej niż 3-5 cm, gdyż taka warstwa podłoża nad kłączami wystarczy, by piwonia mogła się ukorzenić (o ile zostaną posadzone w drugiej połowie lata) i zawiązać pąki kwiatowe. Innymi popularnymi roślinami, które nie lubą być głęboko sadzone są irysy (przede wszystkim bródkowe).

Przycinając rośliny, uważaj na pąki

Kolejnym błędem uprawowym, który może skutkować brakiem kwiatów i owoców jest nieprawidłowe cięcie, pozbawiające rośliny pąków kwiatowych. Taka sytuacja zdarza się najczęściej podczas przycinania kwitnących krzewów ozdobnych, które zawiązują pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych lub starszych (np. hortensje ogrodowe, forsycje, kalina koralowa). Dlatego przycina się je tuż po kwitnieniu.

Ale są także krzewy, które wytwarzają kwiaty na pędach tegorocznych i żeby obficie kwitły, trzeba je przyciąć wiosną. Aby uniknąć problemów z kwitnieniem krzewów, należy dokładnie sprawdzić, jakiego cięcia wymagają i przeprowadzić je we właściwy sposób.

Zwróć uwagę na miejsce

Problemy z kwitnieniem mogą mieć też rośliny uprawiane na skrajnie niewłaściwych stanowiskach. Jeśli gatunki preferujące wilgotne podłoża zostaną posadzone na suchej i piaszczystej glebie (np. języczka pomarańczowa, tawułka Arendsa, zawilec japoński), a rośliny kochające słońce będą musiały zmierzyć się z brakiem światła (np. lilie, liliowce, pięciorniki, juka karolińska, kwiaty cebulowe), nie tylko będą się źle rozwiać i często chorować, ale też nie będą kwitnąć.

Sprawdź odczyn ziemi

Dla wielu roślin ważny jest odczyn ziemi. Jeśli gatunki, które lubią kwaśną ziemię, posadzimy w glebie zasadowej (lub odwrotnie) nie będą one mogły pobierać z niej składników mineralnych. Nie tylko nie będą kwitły, ale będą chorować, a nawet mogą zginąć. Do popularnych roślin, które koniecznie muszą mieć kwaśną ziemię należą m.in. wrzosy, różaneczniki, hortensje, borówki amerykańskie. Z kolei zasadową preferuje np. lawenda. Odczyn ziemi łatwo sprawdzić za pomocą kwasomierza glebowego - można je kupić w sklepach ogrodniczych.

Uważaj na podlewanie

Rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę. Są takie, które doskonale znoszą suszę i niedostatek wody nie przeszkadza im w kwitnieniu (np. lawenda, juka karolińska, rozchodniki, krwawniki), są jednak takie, które na suchej ziemi będą wprawdzie wegetować, ale nie wytworzą kwiatów (np. wiosną, jeśli nie pada, warto zadbać o podlewanie piwonii). Nie zakwitną też (albo wytworzą mało kwiatów) przesuszone tawułki Arendsa, niecierpki, hortensje i inne.

Pamiętajmy też, że najlepszą porą na podlewanie większości kwiatów jest wczesny ranek (ewentualnie wieczór, choć wieczorne podlewanie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych). Nie podlewajmy roślin, kiedy świeci na nie słońce! Nie moczmy też pąków, kwiatów i liści (wiele roślin tego nie lubi, a dodatkowo sprzyja to chorobom grzybowym).

Sprawdź… płeć roślin

Małą szansę na doczekanie się owoców mamy również wtedy, gdy wybierzemy do uprawy gatunki dwupienne i posadzimy je w ogrodzie pojedynczo (np. rokitnik, cis, dławisz okrągłolistny, większość odmian aktinidii ostrolistnej i pstrolistnej, z wyjątkiem kilku odmian jednopiennych np. „Issai”).

Rośliny dwupienne zawiązują męskie pąki kwiatowe na jednym egzemplarzu, a żeńskie, z których po zapyleniu rozwijają się owoce, na drugim. Jeśli więc w bliskim sąsiedztwie nie znajdą się co najmniej dwie rośliny różnej płci, nie będą miały szansy na zapylenie i nie zawiążą owoców, nawet wtedy, gdy będą wyglądały zdrowo i atrakcyjnie.

Podobna sytuacja może zdarzyć się także w sadzie. Wiele odmian drzew owocowych, do zawiązania owoców potrzebuje bliskiego sąsiedztwa odmiany zapylającej, w przeciwnym razie z jej kwiatów nie powstaną owoce lub będzie ich bardzo niewiele (zapylaczy oczekuje dużo odmian gruszy i jabłoni).

Błędy w rozmnażaniu roślin

Kolejnym powodem braku owoców u roślin, może być niewłaściwe rozmnażanie. Wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych, powinno być rozmnażanych wegetatywnie czyli za pomocą sadzonek, odrostów lub szczepienia. Jeśli zostaną uzyskane z siewu nasion (generatywnie), nie tylko nie zachowają cech odmianowych, ale też mogą wejść w okres owocowania dopiero po wielu latach (po ok. 10 - 15 latach zaczynają owocować rozmnażane generatywnie orzechy włoskie, derenie Kousa, derenie jadalne, głogi).

Uważaj na pogodę

Rośliny mogą też nie kwitnąć z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Największym zagrożeniem są dla nich wczesnowiosenne przymrozki, które pozbawiają kwiatów m.in. migdałki, azalie, ogniki i hortensje ogrodowe. Skutki przymrozków możemy zminimalizować, przed spodziewanymi przymrozkami okrywając rośliny lekką włókniną.

Nie ten klimat

Kwitnienia nie doczekamy się też u gatunków, którym nasz klimat nie bardzo odpowiada. Przykładem może być między innymi niezwykle piękna i atrakcyjna trawa pampasowa, której wspaniałe pióropusze kwiatostanów zwykle nie zdążą rozwinąć się przed zimą. Ponadto roślina pozostawiona w gruncie raczej nie przetrwa mrozów, dlatego zamiast niej warto wybrać do uprawy bardziej wytrzymałe miskanty. 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl