Szklarnia ogrodowa. Jak zbudować szklarnię w ogrodzie

Wojciech Lechowski
Szklarnia ogrodowa pozwala uprawiać bardziej egzotyczne gatunki roślin, a także uzyskać wcześniejsze zbiory warzyw.
Szklarnia ogrodowa pozwala uprawiać bardziej egzotyczne gatunki roślin, a także uzyskać wcześniejsze zbiory warzyw. Hsvall - pixabay.com
Szklarnia na działce lub w ogrodzie umożliwi nam wcześniejsze zbiory warzyw i uprawę bardziej wymagających gatunków roślin. Radzimy jak zbudować szklarnię ogrodową.

Wybór miejsca na szklarnię ogrodową

Tradycyjna szklarnia, która zaopatrzy nas w wyhodowane w niej warzywa, zioła oraz sadzonki kwiatów powinna zajmować na działce nie mniej, aniżeli 10–15 metrów kwadratowych powierzchni. Przy czym wielkość planowanej szklarni, to oczywiście sprawa dowolna i należy ją dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak ilość miejsca na działce jest ograniczona i trudno wygospodarować na szklarnię te minimalne 10 metrów kwadratowych – zamiast niej lepiej będzie urządzić niewielki ogród zimowy tuż przy domu.

Szklarnię wolnostojącą sytuujemy w ten sposób, że dłuższa oś szklarni przebiega z kierunku wschodniego ku zachodowi. Najlepsze miejsce dla szklarni to południowy skraj naszej działki. Od południa, ale także i od wschodu szklanej konstrukcji nie powinny znajdować się żadne zabudowania, ani wysokie drzewa. Ich obecność ograniczy bowiem dopływ światła dziennego do posadzonych roślin szklarniowych. Pamiętajmy, że im więcej posiadamy wolnej przestrzeni na działce – tym korzystniej można zagospodarować przyszłą szklarnię.

Formalności prawne związane z budową szklarni w ogrodzie

Szklarnie ogrodowe to jedne z nielicznych budowli, które można wznosić bez pozwolenia na budowę. Jednak zamiar zamiar jej budowy należy zgłosić we właściwym urzędzie terytorialnym, przedstawiając sposób, zakres i termin prowadzenia prac budowlanych. Ponadto, trzeba zaznaczyć, że obiekty, które można budować bez pozwolenia, tj. altany, wiaty, parterowe budynki gospodarcze, przydomowe oranżerie, ogrody zimowe itp. powinny posiadać powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m² (a łączna liczba tego typu obiektów nie przekracza dwóch na 500 m² działki).

Jeśli powierzchnia szklarni nie przekracza 35 m2, na jej budowę nie potrzebujemy pozwolenia.
Jeśli powierzchnia szklarni nie przekracza 35 m2, na jej budowę nie potrzebujemy pozwolenia. Nippelsn - pixabay.com

Przygotowanie podłoża w szklarni

Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę, że rośliny do rozwoju, a tym bardziej do oddawania plonów potrzebują odpowiedniego podłoża. Przede wszystkim powinno być ono przepuszczalne. Jednak naturalne warunki gruntowe, jakie panują na naszych działkach rzadko są w stanie sprostać wymaganiom różnego rodzaju roślinności. Należy zatem zakupić odpowiednie podłoże i rozłożyć je na planowanym terenie szklarni. Wybór, jaki oferują sklepy i markety ogrodnicze jest aktualnie ogromny. Podłoże powinno zostać dobrane w zależności od rodzaju roślin, jakie zamierzamy hodować w szklarni.

Dostępne są też podłoża uniwersalne, nadające się pod roślinność różnego rodzaju oraz specjalne maty szklarniowe, zalewane pożywką o określonym dla danych roślin odczynie pH. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej ziemi lub maty – warto o szczegóły dopytać dokładnie sprzedawców, którzy oferują owe produkty. W przypadku, kiedy planujemy założyć profesjonalną hodowlę roślin lub warzyw trzeba też zdawać sobie sprawę ze wzrostu kosztów planowanego przedsięwzięcia.

W typowych szklarniach, wznoszonych na użytek domowników najczęściej wymienia się wierzchnią warstwę podłoża na bardziej sprzyjającą rozwojowi roślin.

Budowa szklarni w ogrodzie

Czy pod szklarnię potrzebny jest fundament?

Najpopularniejsze są proste szklarnie, przypominające bryłą położony prostopadłościan, na którym oparto dwuspadowy dach. Choć oczywiście ogrodowa szklarnia może przybrać zupełnie inne kształty. Budowę w każdym przypadku rozpoczyna się od dokonania szczegółowych pomiarów i podjęcia decyzji, czy szklarnia będzie posiadała fundament, czy też nie. Jako że większość z nas zakłada użytkowanie wzniesionej budowli przez przynajmniej kilka lat, a są i tacy, którzy planują korzystać z niej dozgonnie – szklarnię powinno budować się na fundamencie.

Wielkość fundamentu, jak przy każdej budowie należy dostosować do rozmiarów szklarni. Można wykonać go za pomocą wbitych w podłoże słupów i płyt fundamentowych, albo tradycyjnie – wylać beton w przygotowane uprzednio formy. W drugim przypadku fundament nie musi być szerszy niż 15 cm. Nie chodzi też o jego skomplikowanie, ani użycie jakichś specjalistycznych materiałów. Ważne jest, aby w ogóle był w celu nadania konstrukcji odpowiedniej stabilności.

Konstrukcja szklarni ogrodowej

Na szkielet szklarni stosuje się różne materiały. Najczęściej są to gotowe konstrukcje z aluminium do samodzielnego montażu. Taniej jest jednak wykonać szkielet samodzielnie. Można to zrobić np. z metalowych teowników lub z drewna. W pierwszym przypadku metal należy zakonserwować odpowiednią farbą, aby uchronić konstrukcje przed rdzewieniem, zaś w drugim – zastosować impregnat do drewna, aby stało się wytrzymałe i trwałe.  

Przeszklenie szklarni w ogrodzie

Do szklenia najlepiej jest używać specjalnego szkła ogrodniczego. Jest ono jednocześnie tańsze i posiada odpowiednią dla roślin przepuszczalność światła. Często do szklenia szklarni, a zwłaszcza ich dachów stosuje się tez poliwęglan komorowy. Tradycyjny sposób szklenia za pomocą kitu szklarskiego wyszedł już dawno z mody i obecnie poszczególne szyby wstawia się
w ramy za pomocą silikonu. Pod szklane tafle warto zastosować plastikowe podkładki, które sprawią, że w czasie mrozów szkło nie popęka tak szybko.  Pochyłość oszklonego dachu szklarni, niezależnie od zastosowanego materiału – nie powinna być mniejsza od 20 stopni.

Podczas szklenia należy uwzględnić konieczność wietrzenia szklarni w czasie upałów. Należy zatem zastosować uchylne okna dachowe, jak i wziąć pod uwagę możliwość otwierania ścian bocznych. Szczególnie istotne jest, aby możliwość otwarcia miała ściana zachodnia. Jest to spowodowane tym, że to właśnie z zachodu wieją przeważnie wiatry w Polsce. Ściana ta powinna też być skonstruowana ze szczególną starannością, a dodatkowo warto ją wzmocnić podporami. W małych szklarniach – drzwi wejściowe nie muszą być usytuowane tradycyjnie po środku ściany szczytowej. Zaleca się nawet, aby umieścić je z boku szklarni.

Do oszklenia cieplarni można wykorzystać szkło (najlepiej szkło ogrodnicze) lub poliwęglan komorowy.
Do oszklenia cieplarni można wykorzystać szkło (najlepiej szkło ogrodnicze) lub poliwęglan komorowy. EME - pixabay.com

Zagospodarowanie szklarni ogrodowej

Doskonała szklarnia powinna zostać wyposażona w stoły szklarniowe oraz półki, które znacznie ułatwiają prace nad pielęgnacją roślin. Umożliwiają także uprawę kwiatów doniczkowych i różnych roślin egzotycznych. Przeważnie jednak szklarnię zakładamy w celu uprawy własnych warzyw, ziół oraz kwiatów, które wraz z nadejściem cieplejszych dni wysadzamy do ogrodu.

Począwszy od marca można rozpocząć hodowanie rozsad warzywnych, tj. selera, pora, sałaty, warzyw kapustnych, karczochów, pomidorów, bakłażanów, itp. Wówczas też jest doskonały czas na wysiew wonnych ziół – majeranku, rozmarynu, lubczyku, szałwii, bazylii, estragonu, oregano lub innych. Także jednoroczne kwiaty szybciej rozkwitną na zewnątrz ogrodu, jeśli zostaną wcześniej wysiane i podhodowane w szklarni. Z rozsady hoduje się w naszym klimacie najczęściej szkarłaty, floksy, aksamitki, astry, goździki ogrodowe, begonie stale kwitnące i wiele innych gatunków.

Jakiekolwiek rośliny postanowiliśmy uprawiać w naszej szklarni – nie możemy zapomnieć o ich nawadnianiu i odpowiedniej pielęgnacji. Do upraw szklarniowych w sposób szczególny polecane są indywidualne nawadniacze kropelkowe, które punktowo nawilżają ziemię pod rośliną. Nadają się zarówno do uprawy warzyw, jak i uprawy roślin doniczkowych.

Ogrzewanie szklarni i ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem

Pamiętajmy, że w lecie w szklarni jest bardzo gorąco, zaś w zimie – jeśli szklarnia nie posiada ogrzewania – zimno. Latem, nieodzownym elementem pielęgnacji roślin jest regularne wietrzenie szklarni. Dodatkowo, podczas większych upałów rośliny trzeba chronić przed nadmiernie piekącymi promieniami słońca.

W tym celu można zamontować żaluzje lub zabezpieczyć szyby specjalnymi farbami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Przed zimnem ściany oraz dach szklarni zabezpiecza się specjalną folią izolacyjną. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że już od późnego lata do szklarni zaczyna docierać coraz mniej światła. Dlatego też szyby powinny być utrzymane w należytej czystości. Większość roślin nie znosi także przeciągów. Jeśli więc zjawisko takie powstanie – należy je jak najszybciej eliminować.

Ponadto, chcąc użytkować szklarnie przez okrągły rok – trzeba pomyśleć o sposobie jej ogrzewania w czasie mrozów. Są to wprawdzie dodatkowe koszty, ale bez ich poniesienia większość roślin po prostu zmarznie. Sposób ogrzewania jest dowolny, ale warto wiedzieć, że przy ogrzewaniu gazowym znacznie podnosi się wilgotność pomieszczenia. Ta z kolei przyczynia się do powstawania i rozwoju chorób roślinnych. Właśnie dlatego najlepszą metodą ogrzewania szklarni jest ogrzewanie jej energią elektryczną. Jednak ze względu na dość wysokie koszty takiego ogrzewania, przed wstawieniem grzejników warto przyjrzeć się dokładnie szczelności szklarni i wyeliminować wszystkie miejsca ucieczki ciepła.

Jeśli chcemy mieć trwałą szklarnię, zadbajmy o fundament lub podmurówkę.
Jeśli chcemy mieć trwałą szklarnię, zadbajmy o fundament lub podmurówkę. Antyangel - pixabay.com

Jak zbudować szklarnię za darmo

Planując szklarnię większość z nas liczy się z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w czasie jej budowy. Tymczasem, okazuje się, że szklarnia spokojnie może zostać zbudowana... ze starych okien pochodzących z demontażu. Taki materiał nic nie kosztuje. Trzeba się jedynie postarać, aby go zdobyć. Jednak firmy, które zajmują się wymianą okien są wręcz zadowolone, jeśli zdemontowaną stolarkę okienną ktoś od nich odbierze, ponieważ nie ponoszą wówczas kosztów utylizacji zużytego materiału.

Jedyny koszt, jaki trzeba wówczas ponieść to zakup wkrętów, które posłużą do scalania konstrukcji w jedną całość. Pomysł wydaje się być wręcz znakomity. Pozostaje kwestia jego realizacji. Choć Polacy to przecież prawdziwe złote rączki. Zatem z zadaniem poradzi sobie z pewnością niejeden zapalony majsterkowicz. W tym miejscu nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim chętnym: powodzenia w realizacji przedsięwzięcia!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl