Jeśli bowiem wydaje się nam, że tylko ciepłe kraje mogą być jedynym miejscem uprawy bambusów, jesteśmy w dużym błędzie. Gatunków bambusa znanych jest ponad 130, a wśród nich istnieją również takie, które są w stanie znieść naprawdę niskie temperatury (nawet do -25°C), więc z powodzeniem mogą rosnąć w naszych ogrodach.
Bambusy w ogrodzie - wymagania uprawowe
Część wymagań uprawowych jest podobna dla większości tych roślin, ale niektóre z nich mogą mieć nieco inne oczekiwania w stosunku do nasłonecznienia. Bambusy najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych bądź obojętnych, bardzo żyznych, próchniczych i zasobnych, ale stosunkowo lekkich i przepuszczalnych. Wynika to z tego, że wprawdzie nie lubią podłoża suchego, ale są bardzo wrażliwe na zaleganie wody w okolicach korzeni. Ze względu na bardzo intensywny wzrost, bambusy oczekują regularnego dokarmiania w okresie wegetacyjnym, najlepiej przy pomocy wieloskładnikowych mieszanek nawozowych. Większość z nich oczekuje stanowisk słonecznych, ale niektóre wolą półcień, a nawet zniosą dość znaczne zacienienie.
Rozmiary bambusów ogrodowych
Wysokość bambusów mrozoodpornych jest bardzo różna, w zależności od gatunku oraz odmiany i waha się od 1 m nawet do 20 m. Ze względu na wysokość, wyróżnia się gatunki bambusów drzewiaste i kępowe. Zwykle jednak nie osiągają górnych granic wysokości w naszym klimacie i dorastają do znacznie niższych rozmiarów. Oczywiście nawet wtedy dla wysokich gatunków ciężko byłoby znaleźć odpowiednio duży ogród, jeśli nie można by było ograniczyć ich wzrostu. Jest to jednak jak najbardziej możliwe, gdyż bardzo dobrze znoszą cięcie, więc można je skracać na pożądaną wysokość.
Ważne uwagi o uprawie bambusów mrozoodpornych
Bambusy mogą być uprawiane w pojemnikach (na zimę umieszczanych w chłodnym pomieszczeniu) lub stanowić ozdobę ogrodu, jako rośliny rabatowe. Jednak przed ich posadzeniem do gruntu, należy koniecznie ograniczyć im przestrzeń wzrostu, wkopując w ziemię gruby kołnierz z wielosezonowej folii lub innego, wytrzymałego materiału. Jest to konieczne, gdyż bambusy wytwarzają bardzo liczne odrosty korzeniowe i niebywale szybko się rozprzestrzeniają. Niestety, chwila w której zakwitną, jest ich końcowym okresem życia, gdyż po opadnięciu kwiatów, zamierają. Jednak w naszym klimacie jest to zjawisko tak rzadkie, że właściwie nie należy się nim martwić.
Zastosowanie bambusów mrozoodpornych
Ze względu na swoje rozmiary, bambusy mrozoodporne znakomicie sprawdzają się jako egzotyczne żywopłoty, zasłony kącików wypoczynkowych czy parawany osłaniające niepożądane elementy ogrodu. Znakomicie komponują się na rabacie z innymi trawami lub jako element ogrodu w stylu orientalnym. Niskie gatunki kępiaste, można sadzić na obwódki.
Gatunki i odmiany bambusów mrozoodpornych
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?