Rośliny o dekoracyjnych liściach

Katarzyna Józefowicz
Rośliny o dekoracyjnych liściach mogą tworzyć bardzo atrakcyjne kompozycje.
Rośliny o dekoracyjnych liściach mogą tworzyć bardzo atrakcyjne kompozycje. Katarzyna Laszczak
Rośliny o dekoracyjnych liściach ożywiają przestrzenie ogrodów, balkonów oraz tarasów. Ich różnorodne barwy w zestawieniu z licznie występującą zielenią traw i krzewów stanowią bardzo ciekawą kompozycję.

Umiejętnie wyselekcjonowane gatunki roślin zwracają na siebie uwagę i podkreślają naturalność aranżacji. Aby kompozycja wyglądała naturalnie, należy wybierać rośliny o odpowiednich kolorach liści uważając, aby ich liczebność nie była zbyt duża.

Zobacz zdjęcia roślin o atrakcyjnych liściach

Rośliny o liściach w odcieniach bieli, żółci i złota

Delikatne, jasne liście roślin ozdobnych, ubarwione w odcieniach bieli, żółci i złota wprowadzają do aranżacji wrażenie lekkości. Można stosować je w miejscach, które należy wizualnie powiększyć lub rozjaśnić. Godnymi polecenia gatunkami, przybierającymi jasne barwy liści są:

  • jaśminowiec wonny – odmiana Aureum, czyli złocista,
  • ligustr okrągłolistny – odmiana Aureum – brzegi jego liści są złociste,
  • tawuła japońska – na przykład odmiany Goldflame, Goldmound, mające zielonożółte liście i intensywnie różowe kwiaty,
  • budleja Dawida – odmiana Santana – jej ciemnozielone liście są obrzeżone na żółto,
  • trzmielina Fortune`a – odmiana Emerald`n`Gold, o błyszczących, żółto-zielonych liściach (uwaga – rośliny posadzone w cieniu tracą żółtą barwę).

Rośliny o szaro-srebrzystych i biało-zielonych liściach

Wymienione powyżej rośliny mają liście o ciepłych odcieniach, natomiast można zdecydować się także na kwiaty i krzewy w zimniejszej, szaro-srebrzystej tonacji. Bardzo atrakcyjną byliną jest lawenda wąskolistna, a spośród krzewów – rokitnik i oliwnik.

Bardzo efektownie wyglądają też rośliny o biało-zielonych liściach. Popularnym krzewem jest dereń biały, odmiana Elegantissima. Można też zasadzić trzmielinę Fortune`a odmianę Emerald Gaiety, czy wierzbę Hakuro-nishki, albo ligustr okrągłolistny odmiana Variegata. Z roślin zielnych tak przebarwiające się liście mają, np. szałwia Tricolor, barwinek mniejszy odmiana Variegata oraz miodunka plamista.

Na uwagę zasługują też funkie, których liście przebarwiają się na trudną do zliczenia kombinację kolorów i odcieni. Natomiast rośliny o liściach czerwonych i purpurowych mają duże właściwości eksponujące przestrzeń.

Rośliny o liściach w odcieniach czerwieni i purpury

Zdecydowane kolory przykuwają uwagę i mogą stanowić ważny element dekoracyjny. Jednak ich ilość powinna być ograniczona, ponieważ zbyt duże powierzchnie pokryte czerwienią i purpurą mogą wyglądać przygnębiająco. Wśród najpopularniejszych gatunków roślin o czerwonawych liściach znajdują się:

  • jabłoń purpurowa, śliwa czerwonolistna Pisardii,
  • niektóre odmiany berberysów (np. Red Jewel oraz odmiana czerwonolistna),
  • pęcherznica kalinolistna odmiana Diabolo, buk pospolity Purpurea,
  • perukowiec podolski Royal Purple,
  • klony palmowe.

Z roślin posiadających wielobarwne liście, można stworzyć bardzo ożywione i ciekawe kompozycje. Ich największą zaletą są szerokie możliwości użytkowe, bowiem wielobarwne liście dobrze sprawdza się w każdej aranżacji.

Kompozycje do ogrodu - wielobarwne i jednobarwne

Stworzenie kompozycji z roślin charakteryzujących się zbliżoną barwa liści może być bardzo efektowne i ciekawe dla oczu. Przed ich posadzeniem należy jednak przemyśleć wszystkie szczegóły. Bowiem jednobarwna kompozycja wykonana w nieodpowiedni sposób może w łatwy sposób okazać się nieestetyczna.

Z kolei kompozycje wielobarwne są dużo łatwiejsze do wykonania. Można tworzyć je z nasadzeń grupowych, roślin o liściach pstrych lub jednobarwnych. Połączenie wielotonowych odcieni może ożywiać przestrzenie, maskować niedoskonałości ogrodów i eksponować jego najładniejsze elementy. Tworząc kompozycję, trzeba również wziąć pod uwagę wymagania roślin, nie tylko ich wygląd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl