Grabić czy nie grabić? I co zrobić z jesiennymi liśćmi? Możesz je wykorzystać w ogrodzie. Sprawdź, do czego się przydadzą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Opadające liście przysparzają pracy wszystkim ogrodnikom. Ale można je dobrze zagospodarować.
Opadające liście przysparzają pracy wszystkim ogrodnikom. Ale można je dobrze zagospodarować. Katarzyna Laszczak
Jesień dla wszystkich właścicieli ogrodów oznacza konieczność opanowania liści lecących z drzew. Ich grabienie to uciążliwa praca, zawsze też powstaje problem, co z nimi zrobić. Jednak jesienne liście to wartościowy surowiec, który przyda się w ogrodzie, a można go wykorzystać na kilka sposobów. Są też miejsca, gdzie opadłe liście można zostawić. Sprawdź, skąd trzeba wygrabić liście, a skąd nie oraz co z nimi zrobić.

Spis treści

Liście w ogrodzie: grabić, nie grabić?

Liście spadające z drzew to coroczny problem właścicieli ogrodów. Zalegające pod drzewami i rozwiewane przez wiatr „zaśmiecają” ogrody. Jednak takie opadłe liście to niekoniecznie problem, ale bogactwo ogrodu. Opadające liście to element naturalnego funkcjonowania roślin i ogrodu. Można wykorzystać je do użyźniania gleby, czy zabezpieczenia roślin przed zimnem. Często starannie zagrabione liście kojarzymy z estetyką ogrodu, jednak jest to rozwiązanie, które niekoniecznie trzeba stosować.

Tu nie musisz grabić liści

Na działkach leśnych, czy położonych w pobliżu lasu, albo pomyślanych jako ogrody naturalne, pozostawienie liści służy przyrodzie. Jeśli działka jest jeszcze niezagospodarowana, można przekopać ziemię wraz z liśćmi. Zabieg ten rozluźnia glebę i wzbogaca ją w próchnicę. W liściach zimują też pożyteczne owady, korzystają z nich także jeże. Opadłe liście można też pozostawiać na rabatach, gdzie zimują byliny czy kwiaty cebulowe. Taka otulina zabezpieczy je przed mrozem, naturalnie też wzbogaci ziemię i poprawi jej strukturę.

Z tych miejsc musisz usunąć liście

Opadłe liście musimy usuwać z trawnika. Chodzi tu jednak o to, żeby nie pozostawiać na nim grubej warstwy liści, bo ograniczy ona dopływ światła i powietrza do trawy. Pojedynczymi liśćmi nie musimy się specjalnie przejmować.

Liście trzeba też usuwać z nawierzchni ogrodowych, czyli tarasów, ścieżek itp. Po pierwsze: po deszczu będą one śliskie i niebezpieczne. Po drugie: nie wpłyną dobrze na stan nawierzchni, właściwie bez względu na jej rodzaj.
Liście warto też grabić wtedy, gdy nasz ogród ma uporządkowany, formalny charakter.

Podpowiadamy: Jak przygotować trawnik do zimy

Jak wykorzystać liście w ogrodzie?

Co zrobić z zagrabionymi liśćmi? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one bardzo pożyteczne. Najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest przeznaczenie liści ma kompost. Posłuży on do użyźniania ziemi w kolejnych sezonach i doskonale wpłynie na kondycję roślin.

Dobrym pomysłem jest też zrobienie rodzaju pożytecznego kompostu z samych liści, czyli ziemi liściowej. Polecamy dwa sposoby na zrobienie ziemi z liści.

Liście z powodzeniem można dokładać do ogólnego kompostu. Pamiętajmy jednak, że nie nie wolno kompostować liści (i innych części roślin) porażonych przez choroby, np. grzybowe, takie jak popularny mączniak, czy kilka innych. Kompost można przygotować na pryzmie lub w przeznaczonym do tego celu pojemniku – z tworzywa sztucznego, siatki albo drewna. Jego spód trzeba wyłożyć gałęziami, tak, aby zapewnić przepływ powietrza, a warstwy liści przesypywać ziemią.

Kompost najlepiej umiejscowić w narożniku ogrodu, w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania słońca i wiatru (wilgoć przyspiesza rozkład). Kompost można osłonić krzewami. W ten sposób nie tylko rozwiązujemy problem liści (i innych odpadków organicznych z naszego ogrodu), ale i zyskamy bardzo cenny nawóz naturalny.

Liście jako ściółka dla roślin

Zagrabione liście mogą też posłużyć do ochrony roślin przed mrozem. Warstwa liści chroni glebę przed przemarzaniem. Liście należy rozsypać na rabacie lub obsypać nimi wybrane rośliny. Jest to szczególnie przydatne w przypadku krzewów zimozielonych, które również zimą pobierają wodę z gleby, więc ziemia wokół nich nie powinna przemarzać. Jeśli rozsypane w ten sposób liście nie rozłożą się całkowicie, ich resztki należy usunąć wiosną, by nie hamowały wegetacji.

Liście warto wykorzystać na kompost albo wykorzystać do ochrony roślin przed mrozem. Zapewniają też schronienie pożytecznym zwierzętom.
Liście warto wykorzystać na kompost albo wykorzystać do ochrony roślin przed mrozem. Zapewniają też schronienie pożytecznym zwierzętom. _Alicja_ - pixabay.com

Jak się pozbyć liści z ogrodu?

Całkowite pozbywanie się liści jest najmniej ekonomicznym i ekologicznym sposobem, jednak oczywiście jest możliwe. Liście można spakować w worki i przeznaczyć na śmieci, jako odpady zielone. W niektórych rejonach jesienią pojawiają się też specjalne kontenery na liście.
Do niedawna popularnym rozwiązaniem było palenie liści na posesji. Jednak trzeba wiedzieć, że obecnie palenie liści w ogrodzie jest praktycznie zabronione i można za to dostać mandat. Dowiedz się więcej: jaki mandat grozi za palenie liści w ogrodzie.

UWAGA: Do całkowitej utylizacji powinny być przeznaczone tylko liście drzew, zaatakowanych przez szkodniki, szczególnie szrotówka, niszczącego kasztanowce. Zgrabienie i zniszczenie liści zapobiega jego rozprzestrzenianiu się.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl