Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy trawniku to:
Koszenie
Koszenie należy przeprowadzać systematycznie. Utrzymanie optymalnej wysokości trawników przydomowych pozwala na ich właściwe rozkrzewienie się i zachowanie równej powierzchni.
Podlewanie
Podlewanie zależne jest od warunków pogodowych, podłoża, wieku i rodzaju trawnika. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie intensywnego wzrostu trawy. Mocno ukorzenioną i dobrze rozrośniętą trawę podlewamy rzadziej, ale obficiej, przynajmniej raz w tygodniu, a w czasie suszy co 3 dni (trawnik należy bezwzględnie podlewać, gdy warstwa gleby wyschnięta jest na głębokość 3 cm). Najkorzystniejsze dla trawy jest podlewanie wcześnie rano lub wieczorem (w ciągu dnia jest ono mniej efektywne ze względu na parowanie wody).
Nawożenie
Oprócz koszenia najważniejszym, lecz najczęściej zapominanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Wpływa ono na dobry wygląd trawnika, zdolność regeneracyjną oraz na przetrwanie okresów niekorzystnych - suszy czy mrozów. Koszenie zmusza roślinę do ciągłej regeneracji, dlatego pobudzona przez ten zabieg trawa intensywnie rozkrzewia się i szybko rośnie. Potrzebuje ona zatem stale nowych substancji do odbudowy źdźbła i szybko wyczerpuje zapasy składników pokarmowych, wprowadzonych do gleby podczas zakładania trawnika.
Nawozić można nawozami tradycyjnymi (granulowanymi ) lub długodziałającymi - stosujemy je raz lub dwa w ciągu sezonu wegetacyjnego.