Eustoma – jak uprawiać ten kwiat w ogrodzie, na balkonie i w doniczce? Poznaj wymagania tych pięknych kwiatów

Katarzyna Józefowicz
Eustomy mogą nas cieszyć nie tylko jako kwiaty cięte, ale też ogrodowe i doniczkowe.
Eustomy mogą nas cieszyć nie tylko jako kwiaty cięte, ale też ogrodowe i doniczkowe. RuudMorijn - 123RF
Eustomy często znamy z bukietów. Ale te kwiaty można też uprawiać – podpowiadamy, jak zadbać o eustomę w doniczce i ogrodzie. Sprawdź, jak pielęgnować te rośliny, by pięknie kwitły.

Spis treści

Niezwykła, niemal bajkowa uroda eustomy wielkokwiatowej, zjednała roślinie spore grono miłośników, zachwycających się pięknem jej dużych, dzwonkowatych kwiatów o jedwabiście delikatnych płatkach.

Eustoma to ozdoba bukietów

Kwiaty eustomy rozwijają się pojedynczo na szczytach smukłych, cienkich, wzniesionych, rozgałęzionych pędów, ale na roślinie może pojawić się ich nawet kilkanaście, dlatego razem tworzą luźny, wiechowaty kwiatostan. Kiedy pozostają w pąkach, wyglądają jak nierozwinięte róże, w pełnym rozkwicie przypominają natomiast maki lub tulipany. Ich urodę uzupełniają gładkie, owalne liście, które podobnie jak pędy pokryte są srebrzysto-niebieskim kutnerem. Dzięki temu cala roślina nabiera niezwykłej elegancji i jest uwielbiana przez florystów, którzy chętnie wykorzystują ją do tworzenia ślubnych bukietów oraz innych wiązanek.

Kwiaty eustomy wyglądają delikatnie, ale są trwałe i długo zachowują świeżość w wazonie, dlatego do cięcia nadają się idealnie.

Jakie wymagania ma eustoma?

Niestety, niezwykła uroda eustomy ma swoją cenę, gdyż roślina jest nie tylko jednoroczna (w sprzyjających warunkach dwuletnia, ale zwykle po sezonie trzeba ją wyrzucić) i dość wymagająca, a też niełatwa w uprawie. Pochodząca ze słonecznych, suchych polan i prerii Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Wysp Kanaryjskich eustoma, nie toleruje zimna, cienia, suszy ani nadmiaru wody.

Przyzwyczajona do wapiennych gleb, nie znosi kwaśnych podłoży, na których źle rośnie i często choruje. Jest także bardzo wrażliwa na zasolenie podłoża oraz choroby odglebowe (zwykle grzybowe). Lubi również świeże powietrze i umiarkowane temperatury, wyższe w dzień (ok. 20-22°C) i niższe w nocy (17-18°C).

Niezwykle ciężko się też rozmnaża, dlatego samodzielne wyhodowanie roślin z nasion jest w jej przypadku bardzo trudne.

Eustomy wyglądają bardzo elegancko. Często są używane w wiązankach ślubnych.
Eustomy wyglądają bardzo elegancko. Często są używane w wiązankach ślubnych. Pezibear - pixabay.com

Eustoma do ogrodu – jak o nią zadbać?

Jeśli jednak eustoma zachwyca nas tak bardzo, że jesteśmy gotowi zmierzyć się ze wszelkimi trudami uprawy, aby tylko móc podziwiać jej cudowne kwiaty, wiosną możemy kupić sadzonki w centrum ogrodniczym lub u producenta i rozpocząć uprawę.

Początkowo roślinę powinniśmy trzymać w mieszkaniu, najlepiej na słonecznym parapecie, z dala od kaloryferów, stale pilnując wilgotności jej podłoża. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra, dobrze jest też ustawić doniczkę na podstawce z kamykami, dzięki czemu nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpłynąć.

Kiedy jednak za oknem rozgości się wiosna i minie ryzyko przymrozków (druga połowa maja), eustomę powinniśmy wystawić na balkon lub posadzić w ogrodzie, gdyż na dłuższą metę w domu nie będzie czuła się dobrze. Sadzonka musi mieć co najmniej 3-4 dobrze rozwinięte liście.

Uprawa eustomy. Co trzeba jej zapewnić w ogrodzie?

Jeśli jednak przez cały sezon ma dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć, musi być posadzona w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru i słonecznym lub lekko półcienistym oraz w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie pH.

Dobrze, jeśli miejsce pod jej uprawę będzie nieco osłonięte przed południowym słońcem i silnymi opadami deszczu, które mogą roślinie poważnie zaszkodzić. Można je sadzić np. pod drzewami lub krzewami o luźnych, ażurowych koronach.

Nawożenie i podlewanie eustomy

W sezonie wegetacyjnym eustomę warto też zasilać, unikając jednak nadmiernych dawek nawozów i wybierając mieszanki nawozowe z przewagą potasu nad azotem. Roślina dobrze zareaguje również na nawożenie organiczne (biohumusem lub kompostem). W okresach suszy eustomę trzeba też systematycznie, lecz umiarkowanie nawadniać.

O czym jeszcze pamiętać, uprawiając eustomę

Kiedy poczuje się naprawdę dobrze, latem zakwitnie, wydając mnóstwo pięknych kwiatów. I tu może pojawić się kolejny problem. Większość odmian eustomy to rośliny smukłe i dość wysokie, więc ich delikatne pędy mogą mieć kłopoty z utrzymaniem dużych kwiatów. Jeśli nie uprawiamy jej na kwiat cięty, tylko jako roślinę rabatową, pędy będą wymagały podpór, inaczej mogą się pokładać lub łamać.

Eustomy mogą mieć kwiaty pojedyncze, pełne lub pełne, jedno lub dwukolorowe. Najczęściej spotyka się białe, kremowe, różowe, fioletowe, niebieskawe.
Eustomy mogą mieć kwiaty pojedyncze, pełne lub pełne, jedno lub dwukolorowe. Najczęściej spotyka się białe, kremowe, różowe, fioletowe, niebieskawe. Pezibear - pixabay.com

Problemów z utrzymaniem ładnego pokroju roślin nie będziemy mieć wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup i uprawę odmian karłowych. Takie rośliny znakomicie sprawdzą się w kompozycjach rabatowych i jako obwódki, a także rośliny do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach, ale ich kwiaty nie specjalnie będą nadawały się do cięcia, ze względu na nieco przykrótkie łodyżki.

Eustoma w doniczce – jak o nią zadbać

Coraz częściej można kupić także eustomy w doniczkach – już gotowe do kwitnięcia. Spotyka się je również jesienią i zimą, a więc w okresach, kiedy nie będziemy mogli przesadzić jej do ogrodu. Taką eustomę możemy potraktować jako roślinę pokojową. Wprawdzie będzie nas cieszyć tylko do czasu aż przekwitnie (na powtórzenie kwitnienia raczej nie ma szans), jednak to i tak będzie kilka-, kilkanaście tygodni.

Jeśli kupujemy eustomę w doniczce, przesadźmy ją nowej ziemi. Ponieważ eustomy lubią wapienną, zasadową ziemię, możemy do niej domieszać dobrze rozdrobnionych skorupek jajek (wzbogacą też ziemią o potrzebne minerały). Doniczka koniecznie musi mieć odpływ, a na dno warto wysypać warstwę drenażu.

Żeby eustoma długo kwitła nie możemy jej przegrzewać (temperatura 18-20°C), ani narażać na przeciągi. Doniczka z eustomą musi stać w jasnym miejscu, ale nie takim, które jest bezpośrednio nasłonecznione. Trzeba również pamiętać o systematycznym i starannym podlewaniu – tak, żeby nie zalać, ani nie przesuszyć rośliny.

Warto wiedzieć: nazwa eustoma jest grecka i można ją przetłumaczyć jako "przyjemne/miłe usta".

Niekiedy eustomę można spotkać też pod nazwą "Lisianthus".
Niekiedy eustomę można spotkać też pod nazwą "Lisianthus". Quanmanu - pixabay.com

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl