Jak często kosić trawnik? Kalendarz prac ogrodowych z robotem koszącym

Materiał promocyjny
Sekretem pięknego i gęstego trawnika o soczystej, zielonej barwie jest regularne koszenie. Przedstawiamy sposób na nowoczesną pielęgnację murawy. Poznaj inteligentne roboty koszące Husqvarna.

Jak kosić trawę? Najważniejsze wskazówki

Tylko często koszona trawa tworzy perfekcyjny trawnik, ponieważ regularne ścinanie sprzyja wzrostowi i krzewieniu się, ale ogranicza też rozwój chwastów oraz mchu. Murawę należy kosić przynajmniej raz w tygodniu. Ogólna zasada mówi, że lepiej często i mało, niż rzadko i nisko. Im wyższa trawa, tym gorzej znosi koszenie. Jednorazowo zaleca się ściąć maksymalnie połowę wysokości, a optymalnie ⅓. W przypadku zaniedbanego trawnika, koszenie najlepiej rozłożyć na 2-3 razy.

Pierwsze koszenie trawy po siewie wykonuje się, gdy osiągnie ona ok. 8-10 cm wysokości. Przez 3-4 kolejne cięcia skracamy ją o około 1-1,5 cm, aż do pożądanej wysokości, która zazwyczaj wynosi 3-6 cm. Z kolei pierwsze koszenie trawy po zimie jest uzależnione m.in.: od długości ostatniego koszenia jesienią, stanu trawy, pogody i wegetacji. Zwykle ma ono miejsce najwcześniej na przełomie kwietnia i maja, gdy nie ma już nocnych przymrozków. Źdźbła trawy powinny mieć minimum 6-8 cm, a w przypadku świeżo założonych trawników lub po wykonanym dosiewie najlepiej ok. 10 cm. Bardzo ważne, aby maszyna do koszenia trawnika miała ostre noże i cięła, a nie szarpała, rozrywała źdźbła trawy. Warto uprzednio przeprowadzić nawożenie. Ostatnie koszenie trawy przed zimą przeprowadza się zwykle w połowie października, ale termin również zależy od pogody. Trzeba pamiętać, że trawnik przycina się na optymalną długość ok. 4 cm. Trawa zbyt wysoka pod okrywą śnieżną może gnić, natomiast skoszona nisko ziemi narażona będzie na przemarzanie korzeni.

Czynniki wpływające na częstotliwość koszenia trawy

Przyjmuje się, że trawę należy kosić raz w tygodniu. Jednak częstotliwość zależy od różnych czynników. Istotny jest m.in. rodzaj murawy. Trawnik ozdobny wymaga ścinania co najmniej dwa razy w tygodniu. Z kolei użytkowy kosi się co tydzień, podobnie jak taki, który położony jest w cieniu. Ważna jest także pora roku i temperatura. Trawa najszybciej rośnie na wiosnę oraz późnym latem, kiedy jest ciepło i wilgotno. W lipcu z uwagi na wysokie temperatury wzrost jest wolniejszy. Na tempo wzrostu trawy wpływa także nawożenie. Intensywnie odżywiony trawnik jest bardzo bujny. Ważne jest również podlewanie. Niewystarczające nawadnianie sprawia, że trawa rośnie wolniej.

Podsumowując, można powiedzieć, że nie ma ogólnej zasady, kiedy i jak często kosić trawnik. Zasadniczo im częściej, tym lepiej, choć jest to uzależnione od wielu różnych czynników. Regularne koszenie zapewnia rozwój nowych pędów, przez co trawnik staje się gęsty i bardziej zielony, a chwasty i mech nie mają możliwości rozwoju. Jednak w praktyce trawę ścina się wtedy, kiedy ma się czas, ochotę i gdy pozwala na to pogoda. Nie zawsze można wybrać optymalną porę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są roboty koszące Husqvarna, które gwarantują zielony i gęsty trawnik, bez naszego zaangażowania i wysiłku. Kosiarki automatyczne Husqvarna samodzielnie dbają o murawę, a Ty możesz nimi zarządzać ze swojego smartfona z dowolnego miejsca.

Nowoczesna, czyli automatyczna pielęgnacja trawnika z robotem koszącym

Marka Husqvarna 26 lat temu zrewolucjonizowała ogrodnictwo poprzez wprowadzenie na rynek pierwszej kosiarki automatycznej. Od tamtej pory jest niekwestionowanym liderem i stale udoskonala roboty koszące Automower®, które obecnie z sukcesem zastępują tradycyjne urządzenia. Wynika to zarówno z licznych benefitów pracy robotów jak również ze zmieniających się potrzeb klientów i trendów w pielęgnacji trawników. Kosiarki automatyczne to maszyny bateryjne, nie emitują spalin, pracują cicho (60 dB), nie zakłócając spokoju domownikom czy sąsiadom, a zaoszczędzony dzięki nim czas można spożytkować na bardziej wymagające prace ogrodowe lub po prostu na odpoczynek.

Co ważne, roboty kosiarki utrzymują trawnik w doskonałej kondycji dzięki swojej inteligentnej pracy. Samodzielnie, bez względu na pogodę i porę dwa ostre jak brzytwa noże ścinają niewielkie przyrosty trawy, a ścinki spadając na glebę tworzą naturalny nawóz. Ponadto koszenie odbywa się w trybie nieregularnym, dzięki czemu trawnik jest skoszony w każdym miejscu, bez wyjeżdżonych śladów kół.

Roboty do koszenia Husqvarna radzą sobie w każdym terenie, bez względu na jego ukształtowanie czy poziom skomplikowania trawnika. Koszą na wzniesieniach o nachyleniu aż do 70% (Automower® 435X AWD), pokonują wąskie przejścia od 60 cm i sprawnie omijają przeszkody (wybrane modele). Kosiarki automatyczne wyposażone są w szereg innowacyjnych funkcji jak automatyczne ładowanie, dostosowanie czasu koszenia do intensywności wzrostu trawy, czy możliwość zdalnego zarządzania maszyną za pomocą smartfona z dowolnego miejsca. Kiedy nadchodzi pora ładowania maszyna samodzielnie kończy pracę, wracając do stacji dokującej najkrótszą drogą.

>>Dowiedz się, dlaczego roboty koszące Husqvarna korzystnie wpływają na kondycję trawnika

Zdalna kontrola nad robotem do koszenia trawy

Innowacją, jaką oferują roboty do trawnika Husqvarna, jest funkcja Automower® Connect (w modelach X-line). Kosiarki ogrodowe mają wbudowany moduł GSM do komunikacji ze smartfonem za pomocą dedykowanej aplikacji. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad robotem z dowolnego miejsca na świecie, co jest szczególnie przydatne podczas urlopów czy dłuższych wyjazdów. Kiedy wracasz do domu, możesz odpoczywać delektując się pięknie przystrzyżonym trawnikiem. Aplikacja daje szereg opcji, umożliwia m.in. programowanie harmonogramów pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami, regulację wysokości koszenia, śledzenie za pomocą GPS (także w przypadku ewentualnej kradzieży) w czasie rzeczywistym czy modyfikację ustawień.

Robot koszący jako część Smart Home i Smart Garden

Kobieta obsługuje aplikację Automower® Connect
Kobieta obsługuje aplikację Automower® Connect Husqvarna

Funkcja Automower® Connect umożliwia również integrację robota koszącego z inteligentnym systemem Smart Home, co pozwala na jeszcze szybszą i wygodniejszą obsługę.

Poza tym roboty ogrodowe Husqvarna są kompatybilne z apletami IFTTT. Dzięki temu łatwiej zintegrujesz swój Automower® z inteligentnym domem i masz dużą swobodę w tworzeniu rozwiązań indywidualnie dopasowanych. Kosiarka może wracać do bazy, gdy wychodzisz z domu lub kiedy opuszczasz rolety.

Inteligentny dom to taki, który potrafi zadbać również o ogród. Jest to możliwe dzięki systemom Smart Home Fibaro, które współpracują z robotem Automower®. Oprócz zarządzania oświetleniem i nawodnieniem, można też włączyć system automatyzacji koszenia. W efekcie robot na podstawie danych ze stacji pogodowej, nie zacznie pracy na zmoczonej deszczem trawie albo wyjedzie ze stacji dokującej, gdy wyłączy się automatyczne podlewanie. Chciałbyś, aby po zakończeniu koszenia automatycznie uruchomił się system nawadniania ogrodu? Nie ma problemu! Rozwiązania Smart Garden maksymalnie ułatwiają ogrodnictwo, a kosiarki automatyczne Automower® są ich nieodzownym elementem.

Jaki robot koszący wybrać do wymagającego ogrodu?

Polecanym robotem koszącym dla właścicieli ogrodów o średniej wielkości (do 1600 m²) o nierównym terenie jest flagowy model Automower® 315X z serii X-Line. Efektywnie kosi trawę na wzniesieniach o nachyleniu do 40% oraz z wąskimi przejściami (od 60 cm) dociera w każdy zakamarek ogrodu. Gdy wykryje fragment z wyższą trawa, automatycznie przechodzi w tryb koszenia po spirali, aby wyrównać różnicę. Z kolei zegar pogodowy dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawy, skracając go podczas suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie już tak intensywnie.

Robot Husqvarna Automower® 315X
Robot Husqvarna Automower® 315X Husqvarna

Robot Automower® 315Xm podobnie jak pozostałe modele z serii X, wyróżnia się designerskim wyglądem. Wyposażony jest w Automower® Connect, co oznacza, że można go obsługiwać zdalnie. Posiada także wbudowany system GPS, który wspomaga poruszanie się po trawniku (rejestruje skoszone obszary, tworzy mapę ogrodu i dostosowuje sposób pracy), a w razie kradzieży pozwala śledzić urządzenie. Funkcja Automower® Connect umożliwia także integrację robota z systemami Smart Home. Dla większego bezpieczeństwa posiada także reflektory LED oraz gumowy zderzak. Automower® 315X spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Jeżeli nie wiesz, jaki robot koszący jest odpowiedni do Twojego trawnika, skontaktuj się z Autoryzowanym Dilerem Husqvarna. Listę salonów znajdziesz na stronie producenta. Przedstawiciel dobierze optymalne rozwiązanie, na podstawie wizji lokalnej w ogrodzie. Wykona także prace instalacyjne, skonfiguruje maszynę, udzieli również krótkiego instruktażu z zakresu prawidłowej obsługi. Sieć dilerska to także profesjonalne usługi serwisowe, możliwość przechowania maszyny po sezonie oraz dostęp do oryginalnych części i akcesoriów Husqvarna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl