Kostka brukowa jak nowa. Usuwamy białe wykwity z kostki brukowej

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Białe wykwity na kostce brukowej mogą się pojawić i z czasem zaniknąć. To naturalne zjawisko, związane z wytrącaniem związków wapnia występujących w cemencie.
Białe wykwity na kostce brukowej mogą się pojawić i z czasem zaniknąć. To naturalne zjawisko, związane z wytrącaniem związków wapnia występujących w cemencie. Libet
Betonowa kostka brukowa jest trwała i nie przysparza problemów w eksploatacji. Może się jednak zdarzyć, że pojawią się na niej białe wykwity, które psują estetykę nawierzchni. Podpowiadamy jak bezpiecznie usunąć wykwity z betonowej kostki brukowej.

Betonowa kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy rodzaj nawierzchni, również ogrodowej. W stosunkowo łatwy sposób pozwala stworzyć trwałe i stabilne podłoże, a wybór kształtów, wzorów i kolorów umożliwia indywidualną aranżację nawierzchni. Betonowa kostka brukowa jest też łatwa do utrzymania w czystości i nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Skąd się biorą białe wykwity na betonowej kostce brukowej?

Może się jednak zdarzyć – i to bez względu na jakość kostki – że na jej powierzchni pojawią się białe wykwity. Mogą one popsuć wygląd nawierzchni. Czym jest ten biały nalot i jak powstaje?
– _Biały nalot na powierzchni kostki brukowej to nic innego jak wapienny osad, który jest zjawiskiem naturalnym i niegroźnym dla trwałości struktury kostki. Powstaje w wyniku stabilizowania się i twardnienia betonu w reakcji na działanie zmiennych warunków pogodowych. Dochodzi do tego, gdyż niemal każdy cement, z którego wykonywane są kostki brukowe, zawiera związki wapnia wchodzące w reakcję z wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych – _wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet. Przyczyną powstania białych wykwitów na betonowej kostce brukowej może być także nieprawidłowo wykonana podbudowa.

Jak usunąć wykwity z betonowej kostki brukowej

W przypadku pojawienia się białych wykwitów na kostce brukowej najczęściej wystarczy… poczekać aż same znikną. Czasem jednak trzeba betonowi trochę pomóc.


Białe wykwity na kostce brukowej możemy usunąć mechanicznie lub chemicznie. Ta druga metoda jest bardziej skuteczna.
Białe wykwity na kostce brukowej możemy usunąć mechanicznie lub chemicznie. Ta druga metoda jest bardziej skuteczna. Libet

– Wapienne wykwity pojawiają się zazwyczaj tuż po ułożeniu brukowanej nawierzchni i z reguły znikają samoistnie po kilku miesiącach. W przypadku bardziej uporczywych nalotów lub kiedy ze względów estetycznych zależy nam na szybkim zlikwidowaniu osadów, możemy zdecydować się na ich usunięcie. Należy pamiętać jednak o zachowaniu podstawowych zasad czyszczenia kostki –

tłumaczy ekspert firmy Libet.
Jeżeli zdecydujemy się na usunięcie wykwitów możemy skorzystać z czyszczenia mechanicznego lub chemicznego. W przypadku czyszczenia mechanicznego możemy nawierzchnię zmyć myjką ciśnieniową – jednak usuwanie w ten sposób wykwitów wapiennych nie jest bardzo skuteczne. Inną mechaniczną metodą jest piaskowanie lub szlifowanie poszczególnych elementów. Niestety ten sposób czyszczenia kostki może prowadzić do uszkodzenia struktury nawierzchni. Eksperci zalecają czyszczenie chemiczne, a konkretnie ługowanie, czyli wypłukanie związków wapnia z powierzchni za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika.
_– Jeżeli już decydujemy się na usuwanie wapiennych osadów, najbardziej wskazanym sposobem jest metoda chemiczna z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Do ługowania, bo o nim tu mowa, wykorzystuje się zazwyczaj niskoprocentowy roztwór kwasu octowego, solnego lub mrówkowego – _podpowiada Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.

W praktyce wygląda to tak, że w miejscu wykwitu przykłada się kompres nasączony specjalnym, przeznaczonym do tego celu środkiem. UWAGA: należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta danego środka, dotyczących jego zastosowania, czasu trwania „zabiegu” oraz ochrony itp.. Trzeba wiedzieć, że zbyt długie ługowanie może trwale uszkodzić kostkę brukową. Po wykonaniu prac należy starannie umyć całą powierzchnię przy pomocy wody z detergentem.
Podczas tego rodzaju prac trzeba zadbać o ochronę ciała – używamy rękawic, warto też zastosować okulary ochronne. Zawsze przestrzegamy zaleceń producenta danego środka.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl