Jak uprawiać żeniszek meksykański – kwiat na balkon i do ogrodu? Możesz wyhodować go z nasion! Jak zadbać o żeniszek, żeby długo kwitł?

Katarzyna Józefowicz
Żeniszki nie są duże, ale wszechstronne. Równie dobrze nadają się do uprawy w ogrodzie, co na balkonie.
Żeniszki nie są duże, ale wszechstronne. Równie dobrze nadają się do uprawy w ogrodzie, co na balkonie. Katarzyna Laszczak
Żeniszki meksykańskie należą do roślin jednorocznych, które z powodzeniem możemy uprawiać i na balkonach, i w ogrodach. Kwitną długo i wyglądają ciekawie, ale potrzebują kilku rzeczy. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, a także jak je samodzielnie wyhodować.

Spis treści

Kwitnące rośliny jednoroczne dają ogromne możliwości aranżacji balkonu i ogrodu, dlatego trudno się dziwić, że cieszą się tak dużą popularnością. Można z nich tworzyć wspaniałe obwódki, kolorowe dywany kwiatowe oraz piękne kompozycje rabatowe i doniczkowe, dzięki czemu nasz ogród lub balkon każdego roku zyskuje nowe oblicze.

Najpopularniejszymi gatunkami wśród roślin jednorocznych są aksamitki, petunie i pelargonie, ale nie mniej atrakcyjny, choć nie tak popularny jest również uroczy żeniszek meksykański. Roślina tworzy liczne, rozgałęzione pędy, pokryte lekko owłosionymi, sercowatymi, zielonymi liśćmi i posiada zwarty, krzaczasty pokrój. Jej największą ozdobą są nieduże, ale bardzo liczne i niezwykle ozdobne, pierzaste kwiaty, które pojawiają się na szczytach pędów od wiosny do późnej jesieni.

Atrakcyjne odmiany żeniszków

W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć kolor niebieski, fioletowy, biały lub różowy (bywają też odmiany dwukolorowe), a rośliny mogą mieć różną wysokość i pokrój (wys. 20-60 cm).

Wśród odmian na uwagę zasługują m.in.:

  • „Artist BassoBlue” - kwiaty niebieskie, pokrój zwarty,
  • „Fields” - kwiaty niebieskie, pokrój zwarty, wys. ok. 20 cm,
  • „Tycoon” - kwiaty niebieskie, pokrój zwarty, wys. ok. 10-15 cm,
  • „Morskie Oko - kwiaty chabrowo-niebieskie, pokrój krzaczasty, mocno rozkrzewiony, wys. ok.30 cm.

Kwiaty z własnego siewu lub sadzonek

Żeniszek meksykański to typowa roślina jednoroczna, dlatego zwykle rozmnażana jest z nasion. Ponieważ jednak charakteryzuje się długim okresem wegetacyjnym, jej nasiona należy wysiewać do skrzynek jak najwcześniej - można już w styczniu, ale też lutym lub marcu, przechowując pojemniki w ciepłym i widnym pomieszczeniu (wymagają stale wilgotnego podłoża i temperatury ok. 20-22°C).

Gdy siewki wykształcą 2-3 liście właściwe, pikuje się je do małych doniczek. Kiedy jeszcze bardziej podrosną, dobrze jest też uszczknąć im wierzchołek pędu, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią. Po minięciu wiosennych przymrozków i po zahartowaniu (po 15 maja), wysadza na miejsce stałe lub do skrzynek na balkonach i tarasach.

W sklepach często możemy spotkać nasiona żeniszków bez określenia nazwy odmiany, a jedynie z podanym kolorem kwiatów (np. żeniszek biały, niebieski lub różowy). Jeśli więc zależy nam na konkretnej roślinie, lepiej kupmy wiosną gotowe sadzonki na targu lub w centrum ogrodniczym. Zakup gotowych sadzonek to również dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie ma możliwości lub czasu na samodzielne rozmnażanie roślin.

Żeniszki pięknie wyglądają w kwiatowych kompozycjach. Na zdjęciu - z niskimi cyniami i petuniami.
Żeniszki pięknie wyglądają w kwiatowych kompozycjach. Na zdjęciu - z niskimi cyniami i petuniami. Katarzyna Laszczak

Jakie warunki trzeba zapewnić żeniszkom?

Bez względu jednak na to, jaki sposób uprawy wybierzemy, roślinom musimy zapewnić odpowiednie warunki, aby móc cieszyć się ich pięknymi kwiatami prze całe lato. Dla żeniszków należy wybrać słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe stanowisko oraz żyzne, przepuszczalne, próchnicze i stale lekko wilgotne podłoże. Rośliny będą też wdzięczne za systematyczne dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, dzięki którym będą miały zapewnioną dostateczną ilość składników odżywczych.

Chcąc liczyć na obfite kwitnienie, powinniśmy też systematycznie usuwać z żeniszków przekwitnięte kwiatostany, gdyż zabieg pobudzi roślinę do zawiązywania większej ilości pąków kwiatowych.

Co zagraża żeniszkom?

Na dobrym stanowisku żeniszki nie sprawiają kłopotów i pięknie kwitną przez całe lato, kiedy jednak zostaną posadzone w złym miejscu, zaczynają chorować, wybiegać, słabiej kwitnąć i szybko tracić walory ozdobne. Stają się też bardziej podatne ataki szkodników. Szczególnie groźna jest dla nich susza, która prowadzi do szybkiego więdnięcia i zamierania roślin. Sprzyja też rozwojowi groźnych dla żeniszka przędziorków, które mogą zniszczyć roślinę równie skutecznie jak susza. Z tego względu należy systematycznie sprawdzać wilgotność podłoża oraz nawadniać rośliny w razie przedłużających się okresów bezdeszczowych.

Kompozycje z żeniszkami – z czym je sadzić?

Żeniszki meksykańskie to bardzo wdzięczne rośliny ogrodowe i doniczkowe. Można zestawiać je z innymi gatunkami jednorocznymi jak np. szałwiami błyszczącymi, aksamitkami, petuniami, starcem popielnym czy pelargoniami lub tworzyć z nich piękne dywany kwiatowe. Niskie, zwarte odmiany, doskonale nadają się też na obwódki rabat lub do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Żeniszki świetnie nadają się na kwiatowe dywany i obwódki rabat.
Żeniszki świetnie nadają się na kwiatowe dywany i obwódki rabat. Katarzyna Laszczak

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl