Jaka trawa do ogrodu. Popularne mieszanki i gatunki traw

Katarzyna Kowalczyk
Trawnik złożony z różnych gatunków traw ma lepsze właściwości, niż obsiany tylko jednym gatunkiem.
Trawnik złożony z różnych gatunków traw ma lepsze właściwości, niż obsiany tylko jednym gatunkiem. Nickel-pixabay.com
Wybór mieszanki traw na przydomowy trawnik zależy od efektu, który chcemy osiągnąć, podłoża i miejsca, w którym trawnik rośnie oraz sposobu jego eksploatacji.

Teoretycznie trawnik można obsiać tylko jednym gatunkiem trawy. W praktyce jednak trawnik złożony z różnych gatunków i odmian traw ma lepsze właściwości użytkowe. Odpowiednio dobierając nasiona można nadawać murawie konkretne cechy. W przeciwieństwie do USA, w Unii Europejskiej, a zatem również w Polsce, nie istnieją normy cech użytkowych mieszanek traw, zatem nie ma ich jednoznacznej klasyfikacji i każdy producent stosuje swoją.

Dlatego dobierając mieszankę warto znać cechy najczęściej używanych gatunków traw i sprawdzić jej skład – pozwoli to ocenić, czy mieszanka opisana np. jako "sportowa" rzeczywiście taka jest. Sprawdzenie składu mieszanki nie sprawia problemu, bowiem, zgodnie z prawem, wszystkie dostępne na rynku mieszanki traw muszą posiadać świadectwo kwalifikacyjne, wydawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, stwierdzające jej skład, zdolność kiełkowania poszczególnych odmian i datę ważności (zazwyczaj jest to okres 6–9 miesięcy). Udostępnienie świadectwa jest obowiązkiem sprzedawcy.

Trawa sportowa, gazonowa czy, rekreacyjna?
Nazwy mieszanek traw oferowanych na rynku zazwyczaj jednoznacznie określają ich przeznaczenie. Najczęściej można spotkać mieszanki uniwersalne (zwane też parkowymi), gazonowe (dywanowe), rekreacyjne, sportowe, wolnoodrastające (golf), do cienia, łąkowe i regeneracyjne.

Dobierając mieszankę traw warto z góry wiedzieć w jakich warunkach trawa będzie rosła i jak będzie wykorzystywana. Na trawniku zlokalizowanym w cieniu lub na stanowisku półcienistym najlepiej sprawdzi się mieszanka „do cienia”. Na dekoracyjne trawniki najlepiej nadaje się soczyście zielona trawa gazonowa, charakteryzująca się wolnym wzrostem. Taka trawa jest jednak delikatna i źle znosi deptanie. Jeśli trawnik ma służyć do rozgrywek sportowych najodpowiedniejsza będzie mieszanka sportowa – partia badmintona, czy mecz piłki nożnej nie zrobią na murawie wrażenia, choć trawnik będzie wymagał intensywnego podlewania (trawy sportowe mają zredukowany system korzeniowy).

Mieszanki traw uniwersalne przeznaczone są do większości trawników, zwłaszcza wielopołaciowych, gdyż zastosowane w nich gatunki traw nie wymagają intensywnego podlewania i nawożenia, jednak równocześnie nie stworzą tak estetycznej murawy, jak mieszanka gazonowa. W przydomowych ogródkach i ogrodach najczęściej stosuje się mieszanki typu rekreacyjnego – trawa jest gęsta i ładna, a jednocześnie znosi umiarkowane obciążenia.

Mieszanki wolnoodrastające mają zastosowanie najczęściej na dużych połaciach, gdzie koszenie jest uciążliwe – np. polach golfowych. Mieszanki łąkowe, oprócz trawy, zawierają nasiona kwiatów polnych (maków, chabrów, itp.) i pozwalają osiągnąć efekt trawnika przypominającego łąkę. Mieszanki regeneracyjne służą do dosiewania trawy w brakujących miejscach – złożone są z nasion gatunków traw szybko kiełkujących i rosnących, a dodatkowo wzbogacone nawozami przyspieszającymi wzrost roślin.

Wybierając mieszankę traw warto również zwrócić uwagę, jaki rodzaj podłoża lubią gatunki użyte do jej skomponowania. Większość traw preferuje wprawdzie lekkie gleby o odczynie neutralnym, jednak są gatunki lubiące podłoża wapienne lub ziemię ciężką i podmokłą. Trawa w nieodpowiadającym jej podłożu rośnie słabo i często zamiera, a trawnik łatwo się zachwaszcza.

Najpopularniejsze gatunki traw

Grzebienica pospolita (Cynosurus cristatus) – gatunek kępowy, preferujący wilgotne podłoże, odpowiedni na trawniki łąkowe.

Kostrzewa czerwona kępowa (Festuca rubra comutata) – częsty składnik mieszanek gazonowych przeznaczonych na stanowiska cieniste. Toleruje cień, jest odporna na suszę, można ją strzyc nisko. Nie znosi jednak deptania. Nie wytwarza rozłogów, przez co często jest wypierana z trawnika przez inne odmiany. Po ścięciu końce liści mają tendencję do zasychania. Gatunek przeznaczony na lekkie podłoża.

Kostrzewa czerwona rozłogowa (Festuca rubra rubra) – jeden z najpopularniejszych gatunków trawy. Charakteryzuje się długim okresem wegetacji i wolnym wzrostem. Odporna na suszę i mrozy (zimą często pozostaje zielona), może być hodowana na stanowiskach o niewielkim zacienieniu. Toleruje jedynie gleby lekkie, piaszczyste. Nie lubi niskiego koszenia.

Kostrzewa nitkowata (Festuca capillata) – jeden z najefektowniejszych gatunków traw kępkowych, charakteryzujący się niskim wzrostem. Tworzy dużą ilość drobnych, nitkowatych liści, dzięki czemu murawa wygląda na bardzo gęstą. Dobrze znosi zacienienie i niskie koszenie. Gatunek ten jest najodpowiedniejszy do siania samodzielnego, gdyż bardzo wolno rośnie, przez co często jest zagłuszany.

Kostrzewa owcza (Festuca ovina) – gatunek górski, preferujący piaszczyste, suche podłoża i dobrze tolerujący suszę, dzięki czemu idealnie nadaje się do obsiewania skarp i zboczy. Znosi niskie koszenie, wcześnie rozpoczyna wegetację i jest mrozoodporny (często trawa pozostaje zimozielona).

Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata) – gatunek kępowy, dobrze znoszący zacienienie, odpowiedni na trawniki łąkowe.

Mietlica pospolita (Agrostis tenuis) – gatunek gazonowy, odporny na suszę, odpowiedni na trawniki ozdobne, mało używane. Rośnie wolno, najszybciej latem.

Mietlica górska (Agrostis canina montana) – gatunek sportowy, wytrzymały na deptanie, odpowiedni na gleby suche, wolnorosnący.

Mietlica psia (Agrostis canina canina) – gatunek sportowy, wytrzymały na deptanie i niskie koszenie. Odpowiedni do miejsc zacienionych i wilgotnych. Nie znosi suszy. Ma efektowne, bardzo ciemne zabarwienie darni.

Mietlica rozłogowa (Agrostis stolonifera) – gatunek gazonowy, mało odporny na deptanie i suszę, jednak lubiący gleby wapienne, co nie jest częste wśród traw.

Wiechlina gajowa (Poa nemoralis) – źle znosi koszenie, najlepiej nadaje się na trawniki łąkowe na stanowiskach półcienistych.

Wiechlina łąkowa (Poa pratensis) – gatunek sportowy idealny na intensywnie eksploatowane trawniki. Wcześnie rozpoczyna wegetację, jest mrozoodporna i długowieczna. Tworzy bardzo mocną darń. Nie znosi cienia oraz gleb podmokłych i wapiennych.

Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis) – gatunek tworzący kępy, odpowiedni na łąki. Najlepiej czuje się na glebach ciężkich i wilgotnych.

Życica trwała (Lolium perenne) – można ją znaleźć w większości mieszanek rekreacyjnych i sportowych. Szybko rośnie lecz nie jest odporna na suszę. Ma długi okres wegetacji i jest mrozoodporna. Ma bardzo wiele odmian nadających się na różne stanowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl