Jak dbać o trawnik latem
Latem trawnik trzeba przede wszystkim regularnie podlewać, kosić oraz odchwaszczać. Intensywność i częstotliwość podlewania zależy oczywiście od pogody. Pamiętajmy, by trawnik (i inne rośliny) podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, tak, by słońce nie parzyło liści.
W przypadku trawnika zwróćmy uwagę na miejsca pod drzewami, szczególnie takimi o rozłożystych koronach. Zacieniają one wprawdzie teren, ale także pobierają dużo wody, a dodatkowo – chronią przed deszczem, więc trawnik pod drzewami może być bardziej przesuszony.
Jak kosić i nawozić trawnik późnym latem
Standardową czynnością jest również koszenie – pamiętajmy o tym, że ostrza kosiarki muszą być ostre, wtedy liście trawy nie będą poszarpane i połamane. Ponadto, jeśli jest gorąco i sucho, warto trawę strzyc nieco wyżej – dłuższa trawa zacienia glebę i woda wolniej z niej wyparowuje.
Nawożenie trawnika późnym latem też rządzi się swoimi prawami – mieszanki azotowe powinniśmy zastąpić nawozami bogatymi w fosfor i potas. Te minerały wpływają na rozrost systemu korzeniowego (fosfor) i pozwalają uodpornić trawnik na mróz (potas).
Prace dodatkowe - aeracja trawnika
Sierpień w pielęgnacji trawnika to „druga wiosna”. Poza zwykłymi pracami pielęgnacyjnymi, jest to doskonały czas na przeprowadzenie aeracji trawnika lub założenie nowego.
Aeracja to zabieg, który wykonuje się wiosną, ale jeśli tego nie zrobiliśmy, to od połowy sierpnia – mamy drugą szansą. Aeracja to po prostu napowietrzanie korzeni traw, co sprawia, że lepiej one rosną. Ponadto ten zabieg pomaga zwalczać chwasty. Polega on na nakłuwaniu darni, do głębokości ok. 10 cm. Możemy to zrobić ręcznie, np. widłami lub specjalnym urządzeniem – aeratorem, przypominającym walec z kolcami.
Zakładanie trawnika w sierpniu
Druga połowa sierpnia i początek września to też bardzo dobra pora na założenie trawnika. Ziemia pod trawnik powinna być przekopana i odchwaszczona. Zwróćmy też uwagę, jaką mamy glebę – jałową warto wcześniej nawieźć np. kompostem, a gliniastą – przekopać z piaskiem. Trawa wymaga lekko kwaśnej gleby, ale nadmierna kwasowość też nie jest pożądana, bo będzie rozrastał się mech. Trzeba więc zadbać o pH gleby.
Zastanówmy się też w jaki sposób będziemy korzystać z trawnika – czy ma on tylko „cieszyć oko”, czy wytrzymać dziecięce zabawy i np. grę w piłkę. Wybierzmy odpowiednią mieszankę traw do danego celu (np. gazonową, sportową, rekreacyjną). Wtedy nasz trawnik będzie łatwiejszy w utrzymaniu.
Nasiona trawy najlepiej wysiewać, kiedy nie ma wiatru, a ziemia nie jest bardzo mokra – wtedy łatwiej równomiernie rozprowadzić nasiona. Wysiewając nasiona, róbmy to zgodnie z zaleceniami producenta, dotyczącymi ilości, gęstości itp. (średnio jest to o 25-30 dag nasion na 10 m² trawnika, jedynie na obrzeżach warto wysiać nieco więcej trawy). Nasiona należy przykryć warstwą ziemi (grubość ok. 1 cm) i ubić, np. udeptując lub walcując.
Świeżo zasiany trawnik wymaga starannego nawadniania – należy podlewać go nawet dwa razy dziennie, ale uwaga - delikatnym zraszaczem i umiarkowaną ilości wody (jest nadmiar, gwałtownie zaaplikowany wypłucze nasiona i kiełki).
Odpowiednia pielęgnacja trawnika w sierpniu (lub założenie nowego), sprawi, że w przyszłym roku będziemy się cieszyć wspaniałą murawą.