Jakie obrzeża betonowe do ogrodu? Funkcja i rodzaje obrzeży betonowych

Materiał promocyjny
pixabay
Rola ogrodzeń betonowych w konstrukcji ścieżek i ogólnie powierzchni komunikacyjnych w ogrodzie jest nie do przecenienia. Ponadto spełniają one jeszcze inne funkcje, na czele z wytyczaniem granic poszczególnych ogrodowych i przydomowych stref. W Semmelrock doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tego elementu małej architektury ogrodowej, dlatego proponujemy naszym klientom duży wybór w tym zakresie.

Każda powierzchnia w ogrodzie powinna mieć wytyczone granice – nie tylko po to, aby wiedzieć gdzie się kończy i zaczyna, ale w wielu przypadkach również po to, aby odpowiednio ją ustabilizować i zabezpieczyć. W przeciwnym razie nawet najdokładniej ułożony chodnik, ścieżka lub alejka (czy to z płyt, czy z kostki brukowej) będzie musiał wcześniej czy później przejść poważną rekonstrukcję. Aby temu zapobiec, montuje się krawężniki, palisady czy obrzeża betonowe– tym ostatnim poświęcimy w niniejszym tekście najwięcej miejsca, starając się jednocześnie pokazać szczególnie ciekawe przykłady obrzeży betonowych z katalogu Semmelrock.

Sztuka wyznaczania i wykonania ścieżek w ogrodzie

Na początek zauważmy, że do wykończenia (ale też i kształtowania nawierzchni) można wykorzystać szereg elementów. Przykładowo, do połączenia różnych poziomów terenu, a także zabezpieczenia skarp świetnie nadają się palisady (również do krętych ścieżek, które są ułożone po łuku). Szczególnie popularne są jednak obrzeża betonowe, które w zasadzie układamy już w czasie wytyczania planów ścieżki, tarasu czy alejki. Kreślone na planach graniczne linie to właśnie obrzeża, krawężniki czy palisady, które będą rozdzielać poszczególne strefy w ogrodzie. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że im większy nacisk na daną powierzchnię, tym większe znaczenie obrzeży i krawężników. Dlatego ich rodzaj czy wymiary będą miały znaczenie również w zależności od tego, czy układamy nawierzchnię z płyt albo kostki przeznaczoną do ruchu pieszego czy też kołowego.

Jaka jest funkcja obrzeży betonowych?

Obrzeża betonowe można zaliczyć do elementów małej architektury ogrodowej, które spełniają szereg kluczowych funkcji. Przede wszystkim służą one do umacniania krawędzi powierzchni komunikacyjnych. Dzięki temu elementy nawierzchni nie rozchodzą się pod wpływem obciążenia i długotrwałego użytkowania. Ponadto obrzeża mają jeszcze inne zastosowanie: stanowią estetyczną granicę pomiędzy strefami o różnym przeznaczeniu. Za ich pomocą możemy wyraźnie oddzielić ścieżki od rabat czy trawnika. Słowem: obrzeża betonowe w ogrodzie mają za zadanie stanowić inteligentnie pomyślaną granicę pomiędzy jednym obszarem a drugim. Nie przypadkowo obrzeża ogrodowe wykonane są z betonu, który jest materiałem odpornym zarówno na działanie różnego rodzaju warunków atmosferycznych, jak również na uszkodzenia mechaniczne. Wspomnieć również należy o montażu tego typu elementów, który choć być może nie należy do najbardziej skomplikowanych, warto powierzyć profesjonalnej firmie brukarskiej. Precyzja wykonania ma w przypadku obrzeży bardzo duże znaczenie.

Standardowe obrzeża betonowe

Standardowe obrzeża betonowe nie są może tak wyszukane pod względem konstrukcji i estetyki, niemniej posiadają swoje niepodważalne zalety. Przede wszystkim świetnie spełniają ogólne zadania obrzeży, czyli umacnianie krawędzi różnego rodzaju nawierzchni (kostki brukowej, płyt betonowych czy bruku klinkierowego). Co więcej, są względnie wygodne w montażu, a także bardzo odporne na działanie zarówno mrozu, jak i soli (co w tym drugim wypadku nie zawsze jest regułą). Standardowe obrzeża w katalogu Semmelrock występują w dwóch różnych wymiarach: 100x20x6 cm oraz 100x30x8 cm. Jeszcze większy wybór jest w zakresie kolorystyki: w naszym katalogu znaleźć można obrzeża w kolorze szarym, brązowym, czerwonym czy grafitowym. Tym samym można efektywnie eksperymentować kolorystycznie z wykorzystaniem różnych odcieni kostki i obrzeży betonowych. Prezentację obrzeży standardowych, wraz z bogatą kolorystyką i wszystkimi dostępnymi rozmiarami można przejrzeć w naszej ofercie: https://www.semmelrock.pl/produkt/stopnie-palisady-obrzeza/obrzeze-standardowe/.

Faktura desek drewnianych, czyli obrzeża Sven

W Semmelrock przygotowaliśmy specjalną ofertę dla tych wszystkich, którzy są miłośnikami drewna. Jak wiadomo, możliwość wykorzystania tego materiału w małej architekturze ogrodowej jest zwykle poważnie ograniczona, przede wszystkim przez wzgląd na niewielkie właściwości odpornościowe tego materiału. Jednak nic straconego, bowiem beton potrafi skutecznie drewno imitować. Posłużmy się przykładem obrzeży betonowych Sven, których faktura stanowi wierne odtworzenie faktury desek drewnianych. Sven to po prostu połączenie wytrzymałości betonu z estetyką drewna. Palisadę i obrzeże Sven proponujemy w kolorze zimnego drewna (arcti), który znakomicie komponuje się z zielenią trawy oraz innymi elementami architektonicznymi, utrzymanymi zarówno w jasnej, jak i ciemniejszej, bardziej kontrastowej kolorystyce. Obrzeża te, dostępne w wymiarach 60x12x4 cm, są naturalnym uzupełnieniem płyt betonowych z tej samej rodziny, które można wykorzystać między innymi do wyłożenia powierzchni tarasów zewnętrznych.

Obrzeża Bradstone Old Town i Travero

Na szczególną uwagę z pewnością zasługują obrzeża Bradstone, który w katalogu Semmelrock możemy z naleźć w dwóch odmianach: Old Town oraz Travero. W przypadku pierwszej mamy do czynienia z obrzeżami (ale też płytami czy stopniami), których faktura odzwierciedla strukturę piaskowca. Tym samym o ile dla miłośników drewna mieliśmy propozycję w postaci obrzeży Sven, o tyle Bradstone Old Town przypadnie do gustu tym, którzy są zwolennikami kamienia – nie rezygnując jednocześnie z zalet betonu. Bradstone Old Town dostępny jest w dwóch kolorystykach: wapiennym oraz pustynnym melanżu, a rozmiar obrzeży to 60x15x4 cm. Również obrzeża betonowe Bradstone Travero świetnie prezentują się w połączeniu z innymi elementami tego systemu, czyli płytami betonowymi i stopniami. Charakterystyczna jest tu również kolorystyka (piaskowy melanż) oraz struktura inspirowana naturalnym kamieniem – co sprawia, że w ogrodzie cały system prezentuje się w sposób naturalny. Obrzeża Bradstone Travero również są dostępne w rozmiarach 60x15x4 cm.

Utrzymać ogród (i ścieżki) w ryzach

Jak więc widzimy, obrzeża betonowe są ważnym elementem małej architektury, przy wyborze którego warto poświęcić nieco więcej czasu. Wybór jest względnie prostszy, jeśli decydujemy się na aranżację ogrodową w jednym systemie. Jeśli chcemy na przykład utrzymać ją w kompozycji Sven, wówczas dobór płyt oraz obrzeży betonowych (ewentualnie palisad) nie stanowi oczywiście większego dylematu. W każdym razie bogaty katalog Semmelrock w zakresie obrzeży betonowych ma na celu wyjście naprzeciw potrzebom możliwie jak największej liczbie osób, które pragną za ich pomocą stworzyć niepowtarzalną przestrzeń w ogrodzie. Nie ma wątpliwości, ze z wykorzystaniem obrzeży standardowych, obrzeży Bradstone lub Sven sztuka ta jest w zasięgu wyobraźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl