Języczka pomarańczowa - bylina do cienia. Uprawa, wymagania, rozmnażanie

Katarzyna Józefowicz
Języczka świetnie rośnie w warunkach trudnych dla innych roślin - lubi cień i podmokłą ziemię.
Języczka świetnie rośnie w warunkach trudnych dla innych roślin - lubi cień i podmokłą ziemię. Saga1974 - pixabay.com
Języczka pomarańczowa to idealna roślina do cienia. Jest wieloletnia i łatwa w uprawie. Piszemy, jak uprawiać tę roślinę.

Nie ma chyba piękniejszej i bardziej okazałej rośliny do uprawy w wilgotnym cieniu niż języczka pomarańczowa (Ligularia dentata). Ta długowieczna bylina w czasie kwitnienia osiąga sporą wysokość (1-1,5 m) i mocno rozrasta się na boki, dlatego znakomicie nadaje się do uprawy w dużych ogrodach, przy brzegu zacienionego oczka wodnego lub stawu. Doskonale radzi sobie też w cieniu drzew i krzewów, pod warunkiem, że ma zapewnione stale lekko wilgotne podłoże.

Jak wygląda języczka pomarańczowa i jej odmiany

Języczka pomarańczowa ma wiele walorów dekoracyjnych, dlatego może być ozdobą każdego ogrodu. Przez cały sezon zachwyca dużymi, błyszczącymi liśćmi, które z wierzchu są zielone, a od spodu bordowo-zielone i osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Natomiast latem zdobi rabatę swoimi niezwykłymi, dużymi, żółtopomarańczowymi, koszyczkowatymi kwiatami, zebranymi w gęste baldachy na szczytach sztywnych, wzniesionych pędów.

Choć gatunek sam w sobie jest bardzo ozdobny, jeszcze bardziej dekoracyjne bywają jego odmiany, które różnią się miedzy sobą barwą liści oraz wysokością, np.:

  • „Britt-Marie Crawford” oraz „Midnight Lady” o bardzo ciemnych, bordowo-czekoladowych liściach, wys. ok. 1 m,
  • „Desdemona” i „Othello” o pomarańczowych kwiatach oraz zielonych z wierzchu i czerwono-purpurowych od spodu liściach, wys. ok. 1 m,
  • „Osiris Fantaisie” kwiaty pomarańczowe, liście zielone, mocno powcinane, wys. ok. 60-80 cm.
W dobrych warunkach języczka dobrze rozrasta się. Może być wręcz wykorzystana jako roślina okrywowa.
W dobrych warunkach języczka dobrze rozrasta się. Może być wręcz wykorzystana jako roślina okrywowa. Katarzyna Laszczak

Jakie warunki uprawowe trzeba zapewnić języczce pomarańczowej

Języczka pomarańczowa to piękna i efektowna roślina, ale jeśli ma prezentować się naprawdę dobrze, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy.

Języczka potrzebuje żyznej i próchniczej gleby. Przede wszystkim trzeba jej jednak zapewnić wilgotne i zacienione stanowisko, gdyż w tym względzie jest bezkompromisowa. Na słońcu lub na suchym podłożu niemal natychmiast więdnie i traci całą swoją urodę (w czasie upałów może lekko więdnąć nawet na stanowisku wilgotnym). Znacznie słabiej też kwitnie.

Jedynie odmiany o bordowym zabarwieniu liści potrzebują nieco więcej światła, a najlepiej jasnego półcienia (ale nie pełnego słońca), gdyż w cieniu tracą intensywny kolor.

Jeśli języczka nie rośnie na wilgotnym podłożu, przez cały sezon musi być często i obficie nawadniana, gdyż tylko wtedy będzie dobrze wyglądać i obficie kwitnąć.

Choroby i szkodniki języczki – uwaga na ślimaki!

Roślina zwykle nie choruje, ale jej liście są wielkim przysmakiem ślimaków, które mogą powygryzać ich blaszki do gołych nerwów, a nawet do zera, jeśli więc zauważymy w pobliżu języczki szkodniki lub efekty ich żerowania w postaci powygryzanych liści (ślimaki lubią chować się za dnia w zakamarkach, przez co są trudne do wytropienia), należy koniecznie ochronić przed nimi roślinę (istnieje sporo metod ochrony roślin przed ślimakami).

Języczka pomarańczowa jest natomiast w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia, co znacznie ułatwia jej uprawę.

Jak rozmnażać języczkę pomarańczową

Bardzo łatwo się też rozmnaża. Jeśli nie zależy nam na konkretnych cechach odmianowych, młode rośliny możemy pozyskać z nasion (na odpowiednich stanowiskach języczka daje też samosiew).

Jednak pewniejszym sposobem na rozmnażanie języczki jest przeprowadzony wiosną podział dorosłych egzemplarzy. Pozyskane w ten sposób sadzonki, możemy sadzić wprost do gruntu na nowym stanowisku. Gotowe sadzonki możemy też kupić u producenta lub w centrum ogrodniczym.

Języczka pomarańczowa jest odporna na mróz i choroby. Niestety zagrażają jej ślimaki.
Języczka pomarańczowa jest odporna na mróz i choroby. Niestety zagrażają jej ślimaki. Katarzyna Laszczak

Z czym sadzić języczkę i jak ją wykorzystać w ogrodzie

Ze względu na liczne walory ozdobne, języczka w ogrodzie ma wiele zastosowań. Najwspanialej prezentuje się na eksponowanych stanowiskach w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie rozrasta się w piękną, okazałą i wspaniale kwitnącą przez całe lato kępę.

Może być też jednak wykorzystywana do tworzenia kompozycji z innymi roślinami cieniolubnymi, gdyż znakomicie prezentuje się w towarzystwie dużych funkii, okazałych paproci, brunner wielkolistnych, hortensji, rodgersji, tawułek Arendsa i chińskich, serduszek okazałych, a także niektórych traw ozdobnych jak np. hakonecholi smukłej.

Języczka może być też traktowana jak duża roślina okrywowa, sadzona w wilgotnym cieniu pod wysokimi drzewami i krzewami. Jest też ciekawą rośliną na obwódki ścieżek, prowadzących przez cieniste i wilgotne zakątki ogrodu. Bywa również ozdobą tarasowych schodów, płotów i ogrodowych altan.

Liście niektórych odmian języczki są przebarwione na bordowy kolor. Warto je sadzić w półcieniu, żeby utrzymały to zabarwienie (w pełnym cieniu będą
Liście niektórych odmian języczki są przebarwione na bordowy kolor. Warto je sadzić w półcieniu, żeby utrzymały to zabarwienie (w pełnym cieniu będą bardziej zielone). Katarzyna Laszczak

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl