Kolorowe pnącza – uniwersalne rośliny ozdobne do ogrodu

Katarzyna Józefowicz
Pnącza to wyjątkowo dekoracyjne rośliny. Wiele z nich ma różnokolorowe liście, inne przebarwiają się jesienią, tworząc piękne i niezwykle kolorowe dekoracje.
Pnącza to wyjątkowo dekoracyjne rośliny. Wiele z nich ma różnokolorowe liście, inne przebarwiają się jesienią, tworząc piękne i niezwykle kolorowe dekoracje. Jackmac34 - pixabay.com
Polecamy pnącza, które są łatwe w uprawie i ozdobią ogród swoimi liśćmi. Niektóre są kolorowe przez cały rok, inne sezonowo mienią się feerią barw.

Pnącza to jedne z bardziej uniwersalnych roślin ozdobnych. Z ich pomocą możemy stworzyć malowniczą osłonę kącika wypoczynkowego, zielone ogrodzenie, chroniące przed wzrokiem sąsiadów lub szczelny parawan, osłaniający mało atrakcyjne fragmenty ogrodu.

Winobluszcze przebarwiające się jesienią

Zaletą pnączy jest także ogromna różnorodność odmian, pozwalająca uprawiać zarówno rośliny o liściach zielonych jak i o liściach kolorowych czy przebarwiających się dopiero jesienią. Jeśli preferujemy pnącza o liściach zielonych lub jeśli rabaty w naszym ogrodzie są wielobarwne i wymagają stonowanego tła, wybierzmy winobluszcz pięciolistkowy lub trójklapowy.

Winobluszcz pięciolistkowy jest rośliną mało wymagającą i możliwą do uprawy w różnych warunkach, natomiast winobluszcz trójklapowy jest delikatniejszy i mniej odporny na niskie temperatury, ale za to ma bardziej elegancki i atrakcyjny wygląd (powinien być uprawiany w cieplejszych rejonach kraju lub w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru).

Winobluszcze rosną bardzo szybko i osiągają duże rozmiary (do ok. 10-20 m), ale doskonale znoszą cięcie i nie wymagają podpór, gdyż za pomocą wąsów czepnych i przylg, same wspinają się po murach, pniach drzew czy ogrodzeniach. Przez większą część sezonu ich liście pozostają zielone, jednak jesienią całkowicie zmieniają kolor i stają się intensywnie czerwone lub czerwono-pomarańczowo-fioletowe, stanowiąc tym samym jeden z najmocniejszych akcentów w ogrodzie.

Ciekawostką jest też odmiana winobluszczu pięciolistkowego „Yellow Wall”, której liście przybierają jesienią nietypowy dla tego gatunku, żółty kolor. Winobluszcze posiadają też odmiany, których liście mogą być dekoracyjne przez cały sezon jak np. pstra odmiana winobluszczu pięciolistkowego „Monham” czy żółto ubarwiona odmiana winobluszczu trójklapowego „Fenway Park”, przebarwiająca się jesienią na kolor czerwony.

Wiecznie zielone i barwne bluszcze

Kolejnym pnączem tworzącym zielone ściany jest bluszcz pospolity. Gatunek rośnie wolniej od winobluszczu i nie zawsze dobrze znosi surowe zimy, dlatego powinien być uprawiany w cieplejszych rejonach kraju lub w miejscach osłoniętych i zacisznych.

Bluszcz preferuje stanowiska cieniste, ale jego odmiany barwne, oczekują więcej światła i są wrażliwsze na mróz. Mimo to warto spróbować ich uprawy, gdyż piękne liście mogą uatrakcyjnić każdy ogród. Do ciekawych odmian należy m.in. „Profesor Seneta” o pstrych liściach, „Glacier” - liście biało-zielone liście lub "Goldheart" o zielono-żółte liściach.

Bluszcze nie zrzucają liści na zimę. Poza gatunkami o zielonych liściach, są także bluszcze przebarwiające się na biało lub żółtawo.
Bluszcze nie zrzucają liści na zimę. Poza gatunkami o zielonych liściach, są także bluszcze przebarwiające się na biało lub żółtawo. Katarzyna Laszczak

Inne, ciekawe pnącza do ogrodu

Kolejnym niezwykle dekoracyjnym pnączem jest aktinidia pstrolistna. Roślina posiada duże liście i osiąga znaczne rozmiary (ok. 4-6 m), dlatego wymaga dla siebie sporo miejsca. Część z jej zielonych liści przebarwia się w sezonie na biały, różowy i ciemnoróżowy kolor, tworząc bardzo piękną kompozycję. Warto jednak pamiętać, że najwięcej barwnych liści posiadają starsze rośliny (co najmniej 2-3 letnie), posadzone w miejscach dobrze oświetlonych (nie na bezpośrednim słońcu). Co ciekawe, aktinidia pstrolistna wydaje też jadalne owoce, choć nie są one tak smaczne, jak u innych roślin tego rodzaju.

Atrakcyjnym, choć mniej popularnym pnączem jest także winnik zmienny (odmiana „Elegans” posiada pstre, biało-zielono-różowe liście i czerwono-różowe, młode pędy). Roślina osiąga niewielkie rozmiary (ok. 2-3 m) i nadaje się do uprawy w mniejszych ogrodach, ale ma dość wysokie wymagania glebowe i może być sadzona jedynie w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, gdyż niezbyt dobrze znosi niskie temperatury (czasami wymaga zimowego okrycia).

Ciekawym pnączem jest również chmiel zwyczajny. Roślina charakteryzuje się silnym wzrostem i dużą ekspansywnością, ale dobrze znosi niskie temperatury i jest mało wymagająca. Jedną z jej atrakcyjniejszych odmian jest odmiana „Aureus” o żółtych liściach.

Dość ciekawą propozycją wśród roślin o pnącym pokroju jest także trzmielina Fortune'a. Większość jej odmian nie rośnie zbyt silnie (wys. od 10-20 do ok. 50-100 cm) i posiada pięknie ubarwione liście (żółto-zielone lub biało-zielone), dlatego może być wykorzystywana do osłaniania niskich ogrodzeń oraz jako ciekawy element rabaty ozdobnej (np. na podporze w kształcie stożka).

Wyjątkowo kolorowe bywają trzmieliny Fortune`a, które zachowują liście na zimę. To krzewy, które mogą się piąć lub płożyć.
Wyjątkowo kolorowe bywają trzmieliny Fortune`a, które zachowują liście na zimę. To krzewy, które mogą się piąć lub płożyć. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl