Kolorowe i egzotycznie wyglądające kwiatostany krokosmii, to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Rośliny dorastają do ok. 60-120 cm i mają długie, smukłe liście, przypominające wyglądem liście mieczyków. Ich nieduże, dzwonkowate, szeroko otwarte kwiaty, w intensywnych, płomiennych barwach (np. pomarańczowy, czerwony, żółty), zebrane są w wygięte, kłosowe kwiatostany i pojawiają się na pędach od lata (lipiec) do jesieni (październik).
Ciepłolubna krokosmia
Niestety, choć krokosmia (znana też pod nazwą cynobrówka i montbrecja) to roślina bardzo atrakcyjna, z jej uprawą mogą być w naszym kraju pewne problemy, gdyż gatunek pochodzi z dużo cieplejszego klimatu (rejony południowej Afryki) i pozostawiony w ogrodzie na zimę nie zawsze sobie poradzi.
Wprawdzie uprawiane w ogrodach krokosmie to wielokrotne mieszańce, z których część jest w stanie przetrwać zimę w gruncie pod przykryciem (np. z warstwy liści bądź igliwia), ale te delikatniejsze lub uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju, każdego roku jesienią (przed przymrozkami) powinny być wykopane i przechowane do wiosny w chłodnym, ciemnym miejscu (temp. ok. 8-10º C), gdyż w gruncie zmarzną i wiosna nie podejmą wegetacji.
Niepełna mrozoodporność krokosmii nie powinna nas jednak zniechęcać do ich uprawy, bo przecież w ogrodach sadzimy wiele pięknych, ale okresowo wykopywanych na zimę roślin ozdobnych (np. dalie, mieczyki).
Jakie warunki uprawy lubi krokosmia
Przed zakupem bulw powinniśmy jednak ustalić, z jaką odmianą mamy do czynienia, bo tylko wtedy będziemy wiedzieli, jak z nią postępować. Decydując się na uprawę krokosmii powinniśmy też pamiętać, że rośliny są dość wymagające i jeśli chcemy, aby kwitły długo i obficie, musimy zapewnić im ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatrów stanowisko oraz żyzną, próchniczą, stale lekko wilgotna glebę, najlepiej o obojętnym odczynie pH.
Krokosmii nie wolno sadzić w cieniu ani na łatwo przesuszających się podłożach, gdyż nie będą kwitły i szybko stracą walory ozdobne. Rośliny cenią sobie również wilgotne powietrze, dlatego dobrze poczują się w ogrodzie, w którym znajduje się zbiornik wodny.

Rozmnażanie krokosmii
Ponieważ uprawiane w ogrodach krokosmie to najczęściej mieszańce, zwykle rozmnaża się je wegetatywnie za pomocą bulw, sadzonych do gruntu wiosną, na przełomie kwietnia i maja lub na początku maja (w tym samym terminie sadzi się również nowe bulwy). W naszym klimacie rośliny zawiązują nasiona i to nawet licznie, ale otrzymane z nich potomstwo raczej nie powtórzy cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego nie warto ich zbierać i wykorzystywać do rozmnażania.
Odmiany krokosmii, które warto posadzić w ogrodzie
Do niedawna wybór odmian krokosmii, które mogliśmy uprawiać w ogrodach był ograniczony, ale ze względu na dużą popularność i wysokie walory ozdobne roślin, hodowcy każdego roku wprowadzają na rynek nowe i coraz bardziej atrakcyjne nowości. Wśród odmian uprawnych na uwagę zasługują między innymi:
- „Lucifer” - jedna ze starszych i stosunkowo odpornych odmian, która pod okryciem może zimować w gruncie, kwiaty jaskrawo czerwone, nieduże, ale liczne, wys. roślin ok. 1-1,2 m,
- „George Davison” - odmiana stosunkowo odporna, po okryciu, może zimować w gruncie; jedynie w chłodniejszych rejonach kraju, powinna być co roku wykopywana, kwiaty intensywnie żółte, wys. ok. 60 cm,
- „Voyager” - w cieplejszych rejonach kraju może zimować w gruncie pod okryciem, kwiaty duże, żółte, wys. ok. 70-80 cm.
Jest także wiele innych, równie pięknych, choć często też bardziej kapryśnych i delikatniejszych odmian, takich jak np.: „Emily McKenzie”, „Pluto”, „Meteore”, „Marjorie”, „Red King” czy „Firebird”, „Emberglow”, „Twilight Fairy Crimson” czy „Twilight Fairy Gold”.
Piękne krokosmie - na rabatach i w wazonach
Krokosmie to rośliny, które mogą mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Najpiękniej wyglądają w jednogatunkowych, dużych grupach, gdyż wtedy ich liczne, jaskrawe kwiatostany tworzą ponad liśćmi kolorową chmurę kwiatów, ale równie dobrze prezentują się też w kompozycjach z innymi kwitami lata np. liliowcami, rudbekiami, nachyłkami, jeżówkami, pysznogłówkami, a także z ozdobnymi trawami.
Krokosmie mogą być też wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów, gdyż doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach (szczególnie odmiany karłowe). Ze względu na długie, sztywne łodygi, rośliny można też wykorzystywać na kwiat cięty.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE