Kupowanie roślin przez Internet. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Katarzyna Józefowicz
Wprawdzie przez Internet nie możemy wybrać konkretnej rośliny, którą kupimy, ale takie zakupy mają wiele zalet.
Wprawdzie przez Internet nie możemy wybrać konkretnej rośliny, którą kupimy, ale takie zakupy mają wiele zalet. Marin - pixabay.com
Czy kupowanie roślin przez Internet to zawsze dobry pomysł? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować.

Zakupy przez Internet stały się ostatnio bardzo popularne. Do niedawna dotyczyły głównie towarów przemysłowych, ale obecnie w ten sposób można kupić już niemal wszystko, co jest na sprzedaż, w tym także rośliny. Taka forma robienia zakupów jest bardzo wygodna, szybka i niekłopotliwa, a przy tym oszczędza nam sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na tradycyjne zakupy. W sklepie internetowym często mamy też większy wybór towarów i lepszą cenę.

Jeśli jednak chcemy być zadowoleni z internetowego zakupu, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze sklepu, bo w przeciwnym razie możemy mocno się rozczarować. Przesyłka może dotrzeć do nas z dużym opóźnieniem lub wcale, rośliny mogą zostać źle zapakowane i ulec uszkodzeniu w transporcie, sadzonki mogą być źle przechowane lub mogą pochodzić z niepewnego źródła (mogą być chore), a rośliny nie muszą być tymi, na którym nam zależało.

Zwrot towaru w teorii i praktyce

Towar zakupiony na odległość (u przedsiębiorcy np. w sklepie internetowym), zgodnie z prawem możemy w ciągu 14 dni zwrócić, ale w praktyce nie zawsze jest to proste, gdyż czasami firmy wymigują się od przyjęcia towaru, powołując się na wyjątki w prawie (zwroty nie dotyczą np. rzeczy ulegających szybkiemu zepsuciu) lub nasze zaniedbania (np. brak podlewania roślin prowadzące do ich wyschnięcia).

Dlatego też wybierając firmę, w której planujemy dokonać zakupu sprawdźmy, jak wygląda możliwość zwrotu towaru. Warto też poszukać na jej temat informacji w różnych źródłach, zwracając szczególną uwagę na negatywne opinie osób, które dokonały już tam zakupów. Jest to ważne, gdyż komentarze pozytywne nie zawsze są wiarygodne (czasami są wpisami sponsorowanymi), w przeciwieństwie do opinii negatywnych. Oczywiście nie należy zakładać, że każdy negatyw z pewnością jest prawdziwy, mimo to warto potraktować go jako sygnał ostrzegawczy.

Wiarygodny sklep

Kiedy w końcu uda nam się znaleźć odpowiedni sklep, przyjrzyjmy się uważnie jego stronie internetowej. Rzetelne firmy często chwalą się swoimi osiągnięciami, zamieszczając na swojej stronie informacje o certyfikatach, pozwoleniach lub nagrodach, a także publikacje na swój temat (np. artykuły w pismach branżowych, relacje z wystaw i konkursów). Dlatego też raczej nie będą ryzykowały utraty dobrej opinii z powodu niekompetentnej obsługi czy wadliwego towaru, dokładając wszelkich starań, aby klient był zadowolony.

Zabezpieczenie roślin do transportu

Kolejna ważna sprawa, to zabezpieczenie roślin na czas transportu. Zanim dokonamy zakupu na odległość, koniecznie dowiedzmy się, jak firma zabezpiecza swój towar przed wysyłką. Jeśli rośliny lub sadzonki są dobrze ustabilizowane i zabezpieczone przed przemieszczaniem się wewnątrz opakowania, ich korzenie chronione są przed wysychaniem (owinięte jutą, folią itp.), a długie pędy lub gałązki przed złamaniem, to wszystko jest w porządku i rośliny powinny dotrzeć do nas bez szwanku. Niektóre firmy oferują też dodatkowe zabezpieczenie roślin na wypadek mrozu, gdy zakupu dokonujemy zimą.

Kiedy jednak firma nie podaje informacji o formie zabezpieczenia roślin lub są to informacje niejasne i niepełne, lepiej unikajmy takiego sprzedawcy, bo może się okazać, że otrzymamy roślinę połamaną, zniszczoną, wyschniętą lub uszkodzoną.

Bez względu na to, czy kupujemy rośliny w sklepie stacjonarnym czy internetowym, zwróćmy uwagę na etykietę z dokładną nazwą rośliny i informacjami o
Bez względu na to, czy kupujemy rośliny w sklepie stacjonarnym czy internetowym, zwróćmy uwagę na etykietę z dokładną nazwą rośliny i informacjami o jej wymaganiach. Moonvalley - pixabay.com

Etykieta i opis rośliny

Istotną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest też dołączona do kupowanej rośliny etykieta z nawą gatunku i odmiany, a także z zaleceniami dotyczącymi uprawy, co bardzo ułatwi nam pielęgnację rośliny. Przed zakupem dobrze jest też poprosić sprzedawcę o realistyczne zdjęcie kupowanej rośliny, aby upewnić się, że wygląda tak, jak na fotkach w sklepie (nie jest mniejsza, zaniedbana, chora lub uszkodzona).

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując rośliny przez Internet

Przez Internet lepiej też nie kupować delikatnych i wrażliwych gatunków, które mogą źle znieść transport (np. nie warto kupować zimą roślin ciepłolubnych np. poinsecji). Rośliny ogrodowe dobrze jest natomiast kupować wtedy, gdy można od razu posadzić je do gruntu. Wprawdzie nie zawsze będą prezentowały się w pełnej krasie (np. sadzonki piwonii kupowane i sadzone późnym latem, nie będą miały już kwiatów), ale będą miały większą szansę na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl