Rozmnażanie pelargonii. Jak zrobić sadzonki i rozmnażać pelargonie z nasion

Katarzyna Józefowicz
Pelargonie kwitną obficie i bardzo długo. Warto pamiętać, że można sadzić je nie tylko w skrzynkach, ale też na rabatach.
Pelargonie kwitną obficie i bardzo długo. Warto pamiętać, że można sadzić je nie tylko w skrzynkach, ale też na rabatach. RitaE - pixabay.com
Pelargonie można rozmnożyć z nasion lub sadzonek. Podpowiadamy, jak to zrobić, krok po kroku.

Pelargonie rabatowe to stałe rezydentki naszych balkonów i tarasów. Wprawdzie na krótką chwilę straciły na popularności, ale dziś znów święcą triumfy. Trudno się temu dziwić, gdyż są łatwe w uprawie, wytrzymałe i niezawodne, a do tego długo i obficie kwitną. Ich kwiaty, zebrane na sztywnych łodyżkach w kuliste kwiatostany są okazałe i kolorowe, a rośliny posiadają mnóstwo interesujących odmian (o kwiatach białych, różowych, czerwonych, bordowych, dwubarwnych lub pstrych).

Kwitnące pelargonie kupujemy zwykle na targu lub w centrum ogrodniczym, ale możemy też rozmnożyć je samodzielnie z nasion lub sadzonek.

Rozmnażanie pelargonii z nasion – własne nasiona czy kupne?

Bardziej efektywne, ale trudniejsze i nie zawsze dające oczekiwane rezultaty jest rozmnażanie roślin z nasion. Większość pelargonii to krzyżówki, powstałe w wyniku kojarzenia ze sobą różnych odmian i gatunków, dlatego ich nasiona nie zachowają dokładnej kopii genów rośliny matecznej i dają potomstwo różniące się wyglądem od rodzica. Jeśli więc do rozmnażania wykorzystamy nasiona zebrane z własnych roślin, musimy liczyć się z ryzykiem, że uzyskane z nich potomstwo może wyglądać zupełnie inaczej i często gorzej, niż roślina mateczna (może mieć nieporządny pokrój i rozwijać mało efektowne kwiaty w zaskakującym kolorze).

Jeżeli mamy nadzieję na pojawienie się u roślin potomnych kwiatów w cętki, dwukolorowych lub pełnych, najprawdopodobniej się rozczarujemy.

Dużo większą pewność na pozyskanie z nasion roślin o pożądanych cechach będziemy mieli wtedy, gdy kupimy nasiona u sprawdzonego sprzedawcy. Wtedy jednak musimy liczyć się z tym, że cena opakowania zawierającego niewiele nasion może być dość wysoka, więc opłacalność takiej inwestycji będzie umiarkowana.

Polecamy: Nietypowy sposób zimowania pelargonii. Zobacz, jak to się robi

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na rozmnażanie pelargonii z nasion, musimy zaopatrzyć się w nie już na początku roku, aby zdążyć z produkcją sadzonek przed nastaniem wiosny.

Jeśli zależy nam na kwiatach o określonych cechach, kupmy dobre nasiona lub zróbmy sadzonki pędowe. Pelargonie, które wyrosną z zebranych nasion nie
Jeśli zależy nam na kwiatach o określonych cechach, kupmy dobre nasiona lub zróbmy sadzonki pędowe. Pelargonie, które wyrosną z zebranych nasion nie muszą wyglądać tak, jak rośliny macierzyste. Mouse23 - pixabay.com

Kiedy i jak siać pelargonie na rozsady

Nasiona wysiewa się w styczniu-lutym do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem do siewu, spryskuje wodą, okrywa folią perforowaną (ziemia musi być stale wilgotna) i ustawia w ciepłym (20-25°C), widnym miejscu Wschody następują po około 2 tygodniach.

Siewki pikuje się dwukrotnie, pierwszy raz do wielodoniczek, a kiedy mają po 2-3 liście właściwe, do doniczek pojedynczych. Kiedy rośliny podrosną, a na zewnątrz minie ryzyko wiosennych przymrozków (druga połowa maja), wynosi się je na balkon lub sadzi w ogrodzie.

Sadzonki pelargonii – sposób na identyczne rośliny

Drugi sposób na pozyskanie pelargonii do uprawy to pobieranie z nich sadzonek pędowych. Ta metoda rozmnażania jest mniej efektywna od poprzedniej, ale daje pewność otrzymana roślin o dokładnie takich samych cechach jak roślina mateczna.

Jest też mniej pracochłonna i łatwiejsza do przeprowadzenia w warunkach domowych. Wymaga jednak wcześniejszego planowania, gdyż w celu pozyskania sadzonek, dorosłe rośliny musimy przechować przez zimę w jasnym, chłodnym miejscu o temperaturze ok. 5-10°C (np. na widnej werandzie).

Uzyskanie pelargonii z sadzonek pędowych nie jest trudne, ale możliwe tylko wtedy, kiedy zimujemy te kwiaty.
Uzyskanie pelargonii z sadzonek pędowych nie jest trudne, ale możliwe tylko wtedy, kiedy zimujemy te kwiaty. Katarzyna Laszczak

Jak i kiedy zrobić sadzonki pelargonii

W styczniu lub lutym, zdrowe, dorodne egzemplarze przenosimy do cieplejszego pomieszczenia (temp. ok. 22-24°C), wybieramy z nich najsilniejsze, niezdrewniałe, zielone pędy i ścinamy ich część wierzchołkową pod 3-4 węzłem od góry (sadzonka powinna mieć ok. 5-10 cm długości). Usuwamy z niej dwa dolne liście i zanurzamy końcówkę sadzonki w ukorzeniaczu (nie jest to konieczne, ale przyspiesza ukorzenianie roślin).

Następnie wypełniamy niedużą doniczkę (ok. 8-10 cm średnicy) przepuszczalnym podłożem do siewu, robimy w nim 2-3 otwory w pobliżu krawędzi naczynia, umieszczamy w nich końce sadzonek i delikatnie ugniatamy ziemię.

Sadzonki pelargonii podlewamy i przechowujemy w jasnym, ciepłym miejscu, a kiedy się ukorzenią, uszczykujemy im wierzchołek, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią. Gdy rośliny podrosną, przesadzamy je do osobnych doniczek, a w drugiej połowie maja wynosimy na zewnątrz, sadząc w donicach na balkonie lub na rabatach w ogrodzie.

Nie warto przy tym żałować roślin matecznych wykorzystanych do rozmnażania, gdyż po roku i tak stracą ładny pokrój, a pozyskane z nich sadzonki będą ładne i gęste, a do tego wspaniale zakwitną.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl