Rozmnażanie pelargonii. Jak zrobić sadzonki i rozmnażać pelargonie z nasion

Katarzyna Józefowicz
Pelargonie kwitną obficie i bardzo długo. Warto pamiętać, że można sadzić je nie tylko w skrzynkach, ale też na rabatach.
Pelargonie kwitną obficie i bardzo długo. Warto pamiętać, że można sadzić je nie tylko w skrzynkach, ale też na rabatach. RitaE - pixabay.com
Pelargonie można rozmnożyć z nasion lub sadzonek. Podpowiadamy, jak to zrobić, krok po kroku.

Pelargonie rabatowe to stałe rezydentki naszych balkonów i tarasów. Wprawdzie na krótką chwilę straciły na popularności, ale dziś znów święcą triumfy. Trudno się temu dziwić, gdyż są łatwe w uprawie, wytrzymałe i niezawodne, a do tego długo i obficie kwitną. Ich kwiaty, zebrane na sztywnych łodyżkach w kuliste kwiatostany są okazałe i kolorowe, a rośliny posiadają mnóstwo interesujących odmian (o kwiatach białych, różowych, czerwonych, bordowych, dwubarwnych lub pstrych).

Kwitnące pelargonie kupujemy zwykle na targu lub w centrum ogrodniczym, ale możemy też rozmnożyć je samodzielnie z nasion lub sadzonek.

Rozmnażanie pelargonii z nasion – własne nasiona czy kupne?

Bardziej efektywne, ale trudniejsze i nie zawsze dające oczekiwane rezultaty jest rozmnażanie roślin z nasion. Większość pelargonii to krzyżówki, powstałe w wyniku kojarzenia ze sobą różnych odmian i gatunków, dlatego ich nasiona nie zachowają dokładnej kopii genów rośliny matecznej i dają potomstwo różniące się wyglądem od rodzica. Jeśli więc do rozmnażania wykorzystamy nasiona zebrane z własnych roślin, musimy liczyć się z ryzykiem, że uzyskane z nich potomstwo może wyglądać zupełnie inaczej i często gorzej, niż roślina mateczna (może mieć nieporządny pokrój i rozwijać mało efektowne kwiaty w zaskakującym kolorze).

Jeżeli mamy nadzieję na pojawienie się u roślin potomnych kwiatów w cętki, dwukolorowych lub pełnych, najprawdopodobniej się rozczarujemy.

Dużo większą pewność na pozyskanie z nasion roślin o pożądanych cechach będziemy mieli wtedy, gdy kupimy nasiona u sprawdzonego sprzedawcy. Wtedy jednak musimy liczyć się z tym, że cena opakowania zawierającego niewiele nasion może być dość wysoka, więc opłacalność takiej inwestycji będzie umiarkowana.

Polecamy: Nietypowy sposób zimowania pelargonii. Zobacz, jak to się robi

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na rozmnażanie pelargonii z nasion, musimy zaopatrzyć się w nie już na początku roku, aby zdążyć z produkcją sadzonek przed nastaniem wiosny.

Jeśli zależy nam na kwiatach o określonych cechach, kupmy dobre nasiona lub zróbmy sadzonki pędowe. Pelargonie, które wyrosną z zebranych nasion nie
Jeśli zależy nam na kwiatach o określonych cechach, kupmy dobre nasiona lub zróbmy sadzonki pędowe. Pelargonie, które wyrosną z zebranych nasion nie muszą wyglądać tak, jak rośliny macierzyste. Mouse23 - pixabay.com

Kiedy i jak siać pelargonie na rozsady

Nasiona wysiewa się w styczniu-lutym do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem do siewu, spryskuje wodą, okrywa folią perforowaną (ziemia musi być stale wilgotna) i ustawia w ciepłym (20-25°C), widnym miejscu Wschody następują po około 2 tygodniach.

Siewki pikuje się dwukrotnie, pierwszy raz do wielodoniczek, a kiedy mają po 2-3 liście właściwe, do doniczek pojedynczych. Kiedy rośliny podrosną, a na zewnątrz minie ryzyko wiosennych przymrozków (druga połowa maja), wynosi się je na balkon lub sadzi w ogrodzie.

Sadzonki pelargonii – sposób na identyczne rośliny

Drugi sposób na pozyskanie pelargonii do uprawy to pobieranie z nich sadzonek pędowych. Ta metoda rozmnażania jest mniej efektywna od poprzedniej, ale daje pewność otrzymana roślin o dokładnie takich samych cechach jak roślina mateczna.

Jest też mniej pracochłonna i łatwiejsza do przeprowadzenia w warunkach domowych. Wymaga jednak wcześniejszego planowania, gdyż w celu pozyskania sadzonek, dorosłe rośliny musimy przechować przez zimę w jasnym, chłodnym miejscu o temperaturze ok. 5-10°C (np. na widnej werandzie).

Uzyskanie pelargonii z sadzonek pędowych nie jest trudne, ale możliwe tylko wtedy, kiedy zimujemy te kwiaty.
Uzyskanie pelargonii z sadzonek pędowych nie jest trudne, ale możliwe tylko wtedy, kiedy zimujemy te kwiaty. Katarzyna Laszczak

Jak i kiedy zrobić sadzonki pelargonii

W styczniu lub lutym, zdrowe, dorodne egzemplarze przenosimy do cieplejszego pomieszczenia (temp. ok. 22-24°C), wybieramy z nich najsilniejsze, niezdrewniałe, zielone pędy i ścinamy ich część wierzchołkową pod 3-4 węzłem od góry (sadzonka powinna mieć ok. 5-10 cm długości). Usuwamy z niej dwa dolne liście i zanurzamy końcówkę sadzonki w ukorzeniaczu (nie jest to konieczne, ale przyspiesza ukorzenianie roślin).

Następnie wypełniamy niedużą doniczkę (ok. 8-10 cm średnicy) przepuszczalnym podłożem do siewu, robimy w nim 2-3 otwory w pobliżu krawędzi naczynia, umieszczamy w nich końce sadzonek i delikatnie ugniatamy ziemię.

Sadzonki pelargonii podlewamy i przechowujemy w jasnym, ciepłym miejscu, a kiedy się ukorzenią, uszczykujemy im wierzchołek, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią. Gdy rośliny podrosną, przesadzamy je do osobnych doniczek, a w drugiej połowie maja wynosimy na zewnątrz, sadząc w donicach na balkonie lub na rabatach w ogrodzie.

Nie warto przy tym żałować roślin matecznych wykorzystanych do rozmnażania, gdyż po roku i tak stracą ładny pokrój, a pozyskane z nich sadzonki będą ładne i gęste, a do tego wspaniale zakwitną.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie