Lubisz przelewać rośliny? Ta to uwielbia. Papirus w doniczce do szczęścia potrzebuje głównie wody. Sprawdź, co jeszcze trzeba mu zapewnić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W doniczkach najczęściej uprawia się ciborę zmienną, która jest lepiej znana jako papirus domowy lub papirusik.
W doniczkach najczęściej uprawia się ciborę zmienną, która jest lepiej znana jako papirus domowy lub papirusik. Katarzyna Laszczak
Papirus w doniczce były modny m.in. w czasach PRL-u. Przed laty zdobił wiele parapetów i był nazywany papirusikiem. Obecnie wraca modę na tę roślinę. Jej prawdziwa nazwa to cibora zmienna. W przeciwieństwie do wielu innych roślin doniczkowych papirus uwielbia mokrą ziemię. To doskonała propozycja dla tych, którzy zbyt często i obficie podlewają kwiaty. Radzimy, jak uprawiać papirus w doniczce.

Spis treści

Wśród popularnych roślin doniczkowych dominują takie, które zdecydowanie lepiej znoszą okresy przesuszenia niż ciągle mokrą ziemię. Należą do nich choćby zamiokulkasy, monstery, sansewierie, zielistki, czy grubosze (drzewka szczęścia) oraz pilee (pieniążki). Te rośliny są łatwe w uprawie dla osób, które podlewanie kwiatów traktują dość opcjonalnie. Jest jednak sporo miłośników roślin, którzy podlewają kwiaty zbyt często i obficie. Dla nich utrzymanie bardziej sucholubnych roślin jest wyzwaniem. Ale mamy doskonałą propozycję – to papirus w doniczce, czyli cibora zmienna. Ta roślina nie wie, co to „za dużo wody” i można ją podlewać do woli.

Jak wygląda papirus doniczkowy, czyli cibora zmienna?

Domowy papirus, czyli cibora zmienna (Cyperus alternifolius) pochodzi z Madagaskaru, gdzie porasta podmokłe brzegi. Ta roślina dorasta do 1 metra wysokości, choć w doniczkach często jest niższa. Tworzy proste, wzniesione łodygi zakończone pióropuszem ciemnozielonych liści. Całość wygląda jak miniaturowy i dość ażurowy parasol. Wśród liści na szczycie mogą pojawiać się również kwiaty, ale są one bardzo niepozorne. Trawiaste liście wyrastają także wokół łodygi. Pędy wyrastają gęsto i tworzą ładne kępy.

Jak pielęgnować papirus w domu?

Papirus szybko rozrasta się, a do szczęścia potrzebuje głównie wody. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących ziemi, poza tym, że powinna dobrze chłonąć wodę. Można zastosować np. ziemię liściową z domieszką piasku i torfu, warto też dodać węgiel aktywny. Papirus lubi ciepło, ale tylko latem. Wtedy odpowiednia temperatura dla niego to być 20 st. C, a nawet więcej. Jednak zimą roślina powinna odpocząć w nieco niższej temperaturze, ale nie może mieć chłodniej niż 10-12 st. C. Jeśli nie możemy jej zapewnić takich warunków, znajdźmy jej możliwie najchłodniejsze miejsce (koniecznie z dostępem do światła). Nie stawiajmy papirusika przy grzejącym kaloryferze! Roślina lubi światło, ale nie może to być bezpośrednio i mocno prażące słońce.
Ponieważ pędy są dość wysokie i obciążone na wierzchołku, mogą się rozkładać na boki, dlatego warto zapewnić im odpowiednią podporę. Najlepiej sprawdzi się obręcz do kwiatów.

Podlewanie doniczkowego papirusu

Podstawową rzeczą, którą powinniśmy zapewnić papirusowi, jest woda. Doniczkę warto ustawić na pojemnej podstawce lub większej osłonce, tak żeby móc swobodnie przelać roślinę. Woda stojąca w miseczce jej nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Nie można dopuszczać do przeschnięcia bryły korzeniowej, bo liście szybko zaczną brązowieć i zasychać. Jako pojemnik do uprawy papirusu możemy wykorzystać nawet akwarium – roślina będzie w nim wyglądać ciekawie, a stojąca woda nie jest dla niej problemem.
Papirus doskonale nadaje się również do uprawy hydroponicznej. Poza podlewaniem papirus trzeba regularnie zraszać. W okresie wegetacyjnym papirusy powinno się zasilać wieloskładnikowym nawozem w płynie (podajemy go co ok. 2 tygodnie).

Lato papirus może spędzić w oczku wodnym

Jeśli dysponujemy ogrodem z oczkiem wodnym, na lato możemy papirus do niego przenieść. Pamiętajmy jednak, żeby roślinę zabrać do domu przed nastaniem chłodów. Papirus szybko się rozrasta i łatwo rozmnaża, więc możemy poświęcić część roślin na obsadzenie oczka wodnego, trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to uprawa jednoroczna. Papirusy nie zimują w gruncie. Doniczkę z papirusem możemy też wynieść latem na balkon lub taras, ale nie zapominajmy o regularnym i obfitym podlewaniu.

Przesadzanie i rozmnażanie papirusów

W odpowiednich warunkach cibora zmienna szybko rozrasta się, dlatego powinno się ją przesadzać każdej wiosny. Przy okazji możemy podzielić rośliny, uzyskując nowy materiał. Ale jest jeszcze inny sposób rozmnażania papirusów, który możemy praktykować przez cały rok.

Wystarczy ściąć pióropusz liści z kawałkiem łodygi. Listki skracamy o połowę, łodyga powinna mieć kilku centymetrów. Sadzonkę wkładamy do pojemnika z wodą. Uwaga – łodygą do góry, a liśćmi w dół. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się korzonki. Sadzonkę przetrzymujemy jeszcze kilka dni w wodzie, a potem sadzimy do doniczki (każdą sadzonkę osobno). I zaczynamy regularnie i obficie podlewać.

Papirus karłowy, czyli haspan

W Polsce można te kupić tzw. papirus karłowy, znany też jako haspan (Cyperus haspan). Jest on rzeczywiście nieco niższy, a rozetki liści na szczytach pędów są bardziej pierzaste. Od nich bywa też nazywany papirusem koperkowym. Roślina ma bardzo podobne wymagania do typowego papirusu doniczkowego, z jednym wyjątkiem. Zimą musi mieć nieco cieplej, bo około 15 st. C.

Czasem można też spotkać papirus haspan, znany też jako papirus karłowy.
Czasem można też spotkać papirus haspan, znany też jako papirus karłowy. JACLOU_DL/pixabay.com

Papirus nie tylko do doniczki. Papirus egipski i nie tylko

Papirus, a właściwie cibora, ma wiele gatunków. Najsłynniejszym w historii był papirus egipski, czyli cibora papirusowa (Cyperus papyrus). W starożytności produkowano z niego odpowiednik współczesnego papieru (to właśnie od papirusu pochodzi jego nazwa), ale pleciono też koszyki, maty, a nawet budowano łodzie (współcześnie na papirusowej łodzi norweski badacz i podróżnik Thor Heyerdahl przepłynął Atlantyk). Jednak o uprawie egipskiego papirusu w doniczce możemy tylko pomarzyć. To olbrzymia roślina, która dorasta do 3-5 m.
Od tysiącleci wykorzystywano także inne gatunki cibory, rosnące m.in. na południu Europy. Dostarczały włókien do różnych plecionek, ale też pokarmu dla ludzi (niektóre mają jadalne bulwki, jak Cyperus esculentus), paszy dla zwierząt, a nawet były wykorzystywane w produkcji perfum oraz w medycynie (m.in. Cyperus rotundus).

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl