Łuparka do drewna kominkowego – pozioma czy pionowa?

Katarzyna Laszczak
Szukasz narzędzia mającego ułatwić Ci gromadzenie drewna opałowego do kominków i niewielkich urządzeń grzewczych? Posługiwanie się tradycyjną siekierą bywa męczące, a efekt końcowy jest daleki od zamierzonego? Nadszedł czas na zakup profesjonalnej łuparki do drzewa.
Łuparka do drewna kominkowego – pozioma czy pionowa?

Jesteś właścicielem domu z ogrodem i siłą rzeczy w okresie jesienno-zimowym Twoje myśli zaprząta konieczność zgromadzenia odpowiedniej ilości drewna opałowego? Rozwiązaniem Twoich problemów powinien być zakup łuparki do drzewa. Wolisz całą pracę wykonać ręcznie za pomocą siekiery i pilarki do drewna? Już nie musisz pracować ręcznie, nadwyrężać własnych mięśni - tracąc przy tym energię i cenny czas.

Weź pod uwagę fakt, że zasada działania profesjonalnej łuparki do drewna jest bardzo podobna do działania siekiery, z tą różnicą, że dzieląc drewno przy użyciu łuparki otrzymasz symetryczne i zgrabne szczapy, a całą pracę wykonasz dużo szybciej, nie męcząc się przy tym nadmiernie. Urządzenie o niezwykle mocnej konstrukcji podzieli Twoje drewno dzięki odpowiedniej sile nacisku na kłodę, która wynosi w zależności od modelu od 5 do 8 ton. I nie będzie miało znaczenia, jaki rodzaj drewna - miękkie czy twarde - podlega obróbce. Idealnie podzieli kłodę na mniejsze części. Najczęściej spotykane i najchętniej kupowane są dwa typy łuparek – łuparki poziome oraz łuparki pionowe. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci ocenić, jakiego modelu łuparki potrzebujesz.

Łuparka do drewna kominkowego – pozioma czy pionowa?

Łuparka do drewna pozioma

Łuparki poziome to zwykle stosunkowo lekkie, a jednocześnie mocne, kompaktowe urządzenia idealne do rozłupywania krótkiego drewna i metrówek. Większość z nich została wyposażona w kółka, które ułatwią Ci ewentualny transport w dowolnie wybrane miejsce. Łuparki hydrauliczne są napędzane silnikiem elektrycznym, którego moc w zależności od modelu waha się pomiędzy 1800 do 2500 W, a siła nacisku to zwykle 4 – 8 ton. Natomiast dość popularnym rozwiązaniem mającym na celu zadbanie o najwyższą jakość pracy i pełne bezpieczeństwo jest profesjonalna oburęczna obsługa zabezpieczająca.
Ogromną zaletą łuparki poziomej jest możliwość umieszczania polan drewna w specjalnych zatrzaskach mocujących, co znacznie ograniczy możliwość narażenia Cię na przypadkowe urazy w czasie pracy urządzenia. Przeznaczone są przede wszystkim do obróbki drewna przeznaczonego do kominków lub niewielkich urządzeń grzewczych. Jeśli Twoim celem jest praca z większą ilością drzewa, a do obróbki masz kłody twardego drewna powinieneś pomyśleć o kupnie łuparki pionowej.

Łuparka do drewna kominkowego – pozioma czy pionowa?

Łuparka do drewna pionowa

Łuparki pionowe to typ narzędzi do masowego rozłupywania drewna, które umożliwiającą Ci obróbkę drewna krótkiego i długiego. Odpowiedni dla posiadaczy własnych posesji, a co za tym idzie właścicieli kominków, wszelkiego rodzaju kotłów grzewczych. Jeśli Twój poziom zużycia drzewa oscyluje od kilku do kilkudziesięciu metrów przestrzennych rocznie wówczas łuparka pionowa będzie najlepszym z możliwych wyborów. Pamiętaj, że ten typ łuparek wyróżnia znacząca waga, która wynosi od 80 do 140 kg. Natomiast silnik elektryczny ma moc wynoszącą od 3 do 5 Kw, przy dość znaczącej sile nacisku, która oscyluje w granicach od 6 do10 ton. Wszystko to pozwoli Ci swobodnie obrabiać kłody o większej średnicy oraz przygotować dłuższe odcinki drewna. Cały proces ułatwi Ci znacząco stół roboczy, który przeważnie ma kilkustopniową regulację wysokości położenia, dzięki czemu możesz mieć bezpośredni wpływ, na jakiej długości pniach chcesz pracować. Należy jednak podkreślić, iż w czasie pracy urządzenia powinieneś zachować szczególną ostrożność! W niektórych typach łuparek pionowych zastosowano dwupunktowy włącznik, który obsługuje się jednocześnie obiema rękami. Pałąki ochronne łuparki nie pozwalają spadać drewnu na ziemię.

Łuparka do drewna kominkowego – pozioma czy pionowa?

Reasumując, nawet jeśli wybór łuparki do drewna nie będzie dla Ciebie prosty powinieneś postawić na modele urządzeń znanej marki, a równocześnie oszacować do jakiego rodzaju drewna będzie Ci niezbędna, tak aby miała szansę pracować przez wiele lat.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl