Mandeville i sundaville – kwitnące pnącza. Jak je uprawiać (dłużej niż sezon)

Katarzyna Józefowicz
Sundawille miewają kwiaty w różnych kolorach.
Sundawille miewają kwiaty w różnych kolorach. WFrank/pixabay.com
Mandeville i ich ozdobne mieszańce czyli sundaville, zachwycają pięknymi kwiatami. Podpowiadamy, jak zadbać o te pnącza i jak je przechować do następnego sezonu.

Mandevilla - piękne pnącze na balkony i tarasy

Mimo iż mandevilla (Mandevilla sanderii) to roślina dość trudna w uprawie, w ostatnim czasie stała się jedną z popularniejszych roślin balkonowych i tarasowych. Trudno się temu dziwić, gdyż jej przepiękne, barwne, duże, trąbkowate kwiaty, rozwijające się ponad dużymi, zielonymi, błyszczącymi liśćmi, osadzonymi na długich pędach, doskonale nadają się do dekoracji ścian, kratownic i tarasowych kącików wypoczynkowych.

Atrakcyjne mieszańce czyli sundaville

Ze względu na niezwykłą urodę i dużą popularność rośliny, z gatunku wyprowadzono sporo odmian ozdobnych, w tym także stworzoną w Japonii grupę ciekawych odmian mieszańcowych, określanych jako sundaville. Rośliny zaliczane do tej grupy charakteryzują się wyjątkowo pięknymi, barwnymi kwiatami oraz obfitym i długim, trwającym aż do późnej jesieni kwitnieniem.

Wśród nich na uwagę zasługują między innymi takie odmiany jak „Red Star” o czerwonych kwiatach ozdobionych białymi smugami, „Pretty Red” o kwiatach intensywnie czerwonych, „Pearl White” o białych kwiatach z żółtą gardzielą, „Cream Pink” o jasnoróżowych kwiatach z ciemniejszą gardzielą czy „Pink” o kwiatach ciemnoróżowych.

Warto wiedzieć: często nazw „mandevilla” i „sundavilla” używa się wymiennie. Jednak „mandevilla” to botaniczna nazwa rośliny i jest bardziej ogólna, natomiast „sundavilla” – to tylko grupa odmian mieszańcowych. Inaczej mówiąc, każda sundavilla jest mandevillą, ale nie każda mandevilla – sundavillą.

Wymagająca piękność – czego potrzebuje mandevilla

Mimo swojej popularności, mandevilla nie jest jednak rośliną łatwą w uprawie, a jej pielęgnacja bywa kłopotliwa. Mandevilla, znana wcześniej jako dipladenia, to wieloletnie, krzewiaste pnącze pochodzące z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku ma do dyspozycji wilgotne powietrze oraz sporo słońca i ciepła, dlatego podobnych warunków będzie oczekiwała w uprawie.

Jeśli przez cały sezon chcemy podziwiać jej piękne kwiaty, musimy zapewnić roślinie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę.

Zadbaj o podlewanie i wilgotność podłoża

Pnącza nie wolno przesuszyć, gdyż szybko zaczyna usychać, ale też nie można go zalać, ponieważ wtedy jego korzenie łatwo gniją. Z tego względu roślinę należy podlewać często lecz umiarkowanie, pilnując, aby podłoże w jej doniczce zawsze było lekko wilgotne, ale nigdy mokre.

Warto też umieścić w pobliżu pojemnik z wodą, który zwiększy wilgotność powietrza, za co mandevilla będzie nam bardzo wdzięczna (zbyt suche, a jednocześnie ciepłe powietrze, powoduje u rośliny obsuszanie końcówek liści i sprzyja pojawianiu się przędziorków).

Pamiętaj o nawożeniu mandevilli

Oprócz odpowiedniego stanowiska i podłoża, w sezonie letnim mandevilla oczekuje też systematycznego nawożenia mieszankami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, gdyż ze względu na obfite i długie kwitnienie, szybko wyczerpuje z podłoża składniki pokarmowe.

Te piękne pnącza kwitną przez cały sezon. Warto wiedzieć, że można je przezimować.
Te piękne pnącza kwitną przez cały sezon. Warto wiedzieć, że można je przezimować. Katarzyna Laszczak

Jak przezimować mandevillę

Kiedy lato dobiega końca, roślinę należy zabrać z balkonu i przenieść do pomieszczenia zimowego. Jeśli jednak ma w nim przetrwać do wiosny, musi mieć zapewnione względne ciepło (ok. 18-20°C, gdyż niższe temperatury mogą powodować jej zamieranie) i dużo rozproszonego światła.

W czasie zimowego odpoczynku, rośliny nie należy nawozić, trzeba natomiast systematycznie, choć dość oszczędnie ja podlewać.

Przycinanie i rozmnażanie mandevilli

Pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną (luty/marzec), pędy mandevilli można też przyciąć, co pozwoli roślinie lepiej się rozkrzewić, zachować ładny pokrój i wydać więcej kwiatów. Obcięte pędy warto zachować i wykorzystać do rozmnażania rośliny.

Wykonane z nich sadzonki wierzchołkowe (docinki pędów wierzchołkowych o długości ok. 10 cm, z co najmniej dwoma parami liści) umieszcza się w wilgotnym, ciepłym podłożu i ustawia w ciepłym, widnym pomieszczeniu. Optymalnym rozwiązaniem jest specjalna mnożarka (to rodzaj ogrzewanej mini szklarenki), gdzie panuje odpowiedni mikroklimat i podwyższona wilgotność powietrza.

Gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, przenosi się je do nowych doniczek, a po minięciu wiosennych przymrozków, wystawia na balkon lub taras.

Jak wykorzystać mandevillę

Mandevilla jako roślina balkonowa najpiękniej prezentuje się posadzona w donicy jako soliter. Można potraktować ją jak klasyczne pnącze, zapewniając odpowiednie podpory lub posadzić w wiszącej doniczce, z której jej długie, ukwiecone pędy będą mogły się malowniczo zwieszać.

Mandevilla doskonale nadaje się też do uprawy w tropikalnym oknie kwiatowym, oranżerii lub ogrzewanym ogrodzie zimowym, gdyż panujące tam warunki są zwykle bardzo zbliżone do tych, jakie panują w naturalnym środowisku rośliny.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl