Murki ogrodowe

Magdalena Ślusarczyk
Murki ogrodowe można wykonywać w tradycyjnych technologiach budowlanych, co wymaga przynajmniej podstaw fachowej wiedzy z zakresu murowania ścian. Jest jednak łatwiejszy sposób na murki ogrodowe.
Murki ogrodowe

Łatwo i szybko można wybudować murek z gotowych elementów, dostępnych na rynku. Do wyboru są gazony i betonowe kształtki lub elementy służące do wznoszenia palisad, czy to drewnianych, czy betonowych. Wprawdzie murki ogrodowe z kształtek wymagają użycia betonu do wzmocnienia konstrukcji, jednak przy wykorzystaniu gotowych elementów nie stanowi to większego problemu nawet dla osoby bez wiedzy budowlanej - gotową zaprawę z proszku każdy umie rozprowadzić wodą według przepisu na opakowaniu.

Murki z gazonów
To najprostszy sposób na zabezpieczenie skarpy bez konieczności stosowania zaprawy murarskiej. Gazony to betonowe lub keramzytobetonowe donice szeroko dostępne na rynku w dość bogatej palecie kolorów - najczęściej można spotkać donice szare, brązowe, oliwkowe i w różnych odcieniach czerwieni. Mogą być okrągłe, z podcięciem, prostokątne, czy o bokach zaokrąglonych do środka. Niekiedy gazon składa się z dwóch komór: okrągłej i trwale połączonej z nią prostokątnej. Dzięki takiemu bogactwu kształtów możliwe jest budowanie murków o niemal dowolnych kształtach. Gazony oferowane są w wersjach z dnami lub bez. Donice ustawia się jedne na drugich z niewielkim przesunięciem w kierunku skarpy. Jeśli murek ma wysokość większą niż 80 cm nachylenie ścianki powinno wynosić minimum 15 stopni od pionu. Zalecane jest stosowanie donic o coraz mniejszej średnicy (o jeden-dwa centymetry) w kolejnych rzędach murku - największe gazony ustawiamy u podstawy skarpy, a im wyżej, tym powinny mieć mniejszą średnicę. Gazony wypełnia się ziemią, co zapewnia stabilność konstrukcji. Rośliny można sadzić w każdym rzędzie takiego murku lub tylko w najwyżej położonych gazonach. Murek powinien być również wyższy o kilka centymetrów od brzegu skarpy, by woda z podlewania roślin mogła wsiąkać w ziemię. Skarpa nad murkiem nie może być zbyt stroma - maksymalne pochylenie wynosi 10 stopni. Bardziej strome skarpy mogą zbyt mocno napierać na murek w rezultacie prowadząc do jego zawalenia. W przypadku gazonów bez dna, podlewanie roślin wymaga sporo uwagi. Nie można jednorazowo wlewać zbyt dużo wody do donic, gdyż gleba będzie wymywana z dołu gazonów i nie można podlewać murku wyłącznie od góry, ponieważ najniżej rosnące rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości wilgoci. Trzeba podlewać każdy rząd donic oddzielnie, często, jednak niezbyt obficie.

Murki ogrodowe

Suche murki z kształtek
Na rynku można znaleźć szeroką ofertę tzw. suchych murów ogrodowych. Składają się na nie betonowe kształtki, puste w środku, które po ustawieniu zalewa się betonem. Kształtki zazwyczaj mają długość ok. 70 cm i zewnętrzną płaszczyznę imitującą łupany kamień - wyglądają jak kilka połączonych ze sobą kamiennych bloczków. Oferowane są w szerokiej palecie barw i pozwalają na budowę bardzo dekoracyjnych murków. Kształtki można dzielić na mniejsze odcinki rozłamując je w miejscach spoin, co pozwala estetycznie wykończyć narożniki murku, czy słupy. Kształtki posiadają zaczepy pozwalające łatwo układać je w sposób na wypust i wpust, co stabilizuje cały murek. W skład systemu wchodzą także elementy służące do wykończenia murku lub słupa od góry - kształtki imitujące daszki, gzymsy, itp. Budowa ścianki z kształtek jest wyjątkowo łatwa - po ustawieniu elementów, w ich wnętrzu umieszcza się druty zbrojeniowe, a całość od góry zalewa betonem. Tak wykonany murek ma bardzo wysoką wytrzymałość i jest bardzo trwały. Murki w systemach suchego muru mogą być z powodzeniem wykorzystywane do podpierania skarp o wysokości do 1 metra. W przypadku wyższych skarp warto zbudować kilka niższych murków na kilku poziomach skarpy - zapewnia to nie tylko lepszą wytrzymałość, ale również ładniejszy efekt dekoracyjny. Przestrzeń pomiędzy ściankami kolejnych pięter nie powinna być mniejsza, jak pół metra, a miejsce posadowienia każdego piętra musi być zagłębione poniżej poziomu górnej krawędzi niższego.

Palisady
Dość szczególnym murkiem oporowym z gotowych kształtek jest palisada. Można ją bowiem wykonać również we własnym zakresie z zaostrzonych, okorowanych i zaimpregnowanych prostych konarów, przyciętych do wysokości 50-100 cm, wbitych ściśle jeden obok drugiego w ziemię. Na rynku są oferowane gotowe elementy palisadowe z drewna impregnowanego ciśnieniowo lub z betonowych kształtek. W przypadku kształtek drewnianych można spotkać pojedyncze słupki, jak i całe segmenty łączone jednostronnie taśmą - tą stroną ustawiamy palisadę w kierunku skarpy, by taśma była niewidoczna. Czas użytkowania drewnianej palisady można wybitnie przedłużyć, od strony skarpy zabezpieczając ją przed działaniem wilgoci warstwą hydroizolacji wykonaną z papy lub folii ogrodniczej. Palisady betonowe wykonuje się przez wbijanie w grunt prefabrykowanych słupków o wysokości od 40 do 130 cm. Na rynku oferowane są elementy o przekroju poprzecznym okrągłym, kwadratowym, prostokątnym, trójkątnym, koła z

Murki ogrodowe

jednostronnym podcięciem w kształcie półksiężyca oraz o przekroju kwadratu z obustronnym podcięciem pasujące do okrągłych. Ściśle je zestawiając uzyskujemy niemal lity mur. Oferta kolorystyczna palisad betonowych jest bardzo bogata  - taka sama, jak betonowej kostki brukowej. Betonowe palisady są całkowicie odporne na wodę, zatem można z nich wykonywać obrzeża stawów i progi kaskad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl