Ogród dla niecierpliwych i zabieganych. Sposób na szybki, piękny i łatwy ogród

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wbrew pozorom kwitnący i bujny ogród można mieć szybko. Trzeba jednak dobrać odpowiednie rośliny i zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Wbrew pozorom kwitnący i bujny ogród można mieć szybko. Trzeba jednak dobrać odpowiednie rośliny i zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Katarzyna Laszczak
Piękny ogród, który powstanie szybko i będzie łatwy w utrzymaniu? To możliwe. Podpowiadamy, jakie rośliny w nim posadzić i na co zwrócić uwagę.

Kiedy budujemy lub kupujemy nowy dom najczęściej ogród jest zupełnie niezagospodarowany. Pusty plac, często porośnięty chwastami lub lichą trawą trudno wyobrazić sobie jako kwitnącą oazę, którą widujemy w programach telewizyjnych, na zdjęciach w Internecie lub gazetach. Jednak są takie rośliny, które pozwolą nam szybko przeobrazić plac budowy w piękny ogród.

W dodatku wcale nie będzie on musiał być pracochłonny w utrzymaniu, choć na początku będziemy musieli włożyć w to trochę pracy – potraktujmy to jako inwestycję, która będzie procentowała przez lata. Polecone niżej rośliny wieloletnie szybko rosną i osiągają rozmiary, które sprawiają, że są widoczne w ogrodzie. Jednak musimy się uzbroić w minimum cierpliwości – naprawdę pięknie będą się prezentować po sezonie lub dwóch.

Podpowiadamy, co posadzić w nowo zakładanym ogrodzie, żeby szybko wyglądał pięknie i na co zwrócić uwagę.

Chwila na planowanie ogrodu

Urządzanie ogrodu trzeba zacząć od choćby ogólnego planu. Zastanówmy się, gdzie będziemy urządzać grilla, a gdzie będą bawić się dzieci. Czy chcemy mieć instalację oświetleniową lub nawadniającą (to trzeba zrobić przed posadzeniem roślin)? Planujemy warzywnik czy tylko łatwe w utrzymaniu dekoracyjne rośliny? Dzięki temu unikniemy niszczenia lub przesadzania roślin, czyli dodatkowej pracy i straty czasu. Wytyczmy też ścieżki.

Zadbaj o ziemię i wodę

Jeśli chcemy, żeby rośliny dobrze rosły, musimy zadbać o ziemię, przynajmniej w miejscach, gdzie planujemy sadzić rośliny. Wiele zależy oczywiście od tego, jakie mamy podłoże, jednak dodatek kompostu nigdy nie zaszkodzi. Jest też kilka roślin, które potrzebują specjalnego podłoża – o tym piszemy przy opisie gatunków (nie jest to tak kłopotliwe, jak się wydaje).

Jeśli nas na to stać, warto zainwestować w system automatycznego podlewania – w przypadku rabat bardzo dobrze sprawdza się tzw. nawadnianie kropelkowe. Jeśli rośliny będą miały dobrą ziemię i odpowiednią ilość wody, będą szybko rosły, rzadziej chorowały i ogólnie – sprawią mniej problemów w utrzymaniu.

Wszystkie rośliny z tej rabaty można kupić w postaci sadzonek w donicach - zakwitną jeszcze w tym samym sezonie. Są tu: berberysy, liliowce, funkie,
Wszystkie rośliny z tej rabaty można kupić w postaci sadzonek w donicach - zakwitną jeszcze w tym samym sezonie. Są tu: berberysy, liliowce, funkie, rudbekie, hortensje bukietowe, floksy wiechowate. Katarzyna Laszczak

Stosuj ściółki

Po posadzeniu roślin można też zainwestować w ściółki. Pełnią one rolę dekoracyjną, ale też pomagają utrzymać wilgoć w ziemi, jej wyższą temperaturę, a także ograniczają rozwój chwastów. Najczęściej stosuje się kamienie lub korę, pod które można ułożyć włókninę. Tu trzeba jednak uważać na dwie rzeczy:

 • nie stosujemy włókniny wokół roślin, które mają się rozrastać, bo to uniemożliwi - najczęściej są to byliny, czyli wieloletnie kwiaty; natomiast włókniny warto stosować wokół krzewów;
 • rodzaj ściółki musimy dobrać do wymagań roślin. Nie używajmy wszelkiego rodzaju wapiennych żwirów („białe kamyki”) wokół roślin, które lubią kwaśną ziemię, czyli np. hortensji, różaneczników, wrzosów, większości iglaków (wokół nich sprawdzi się kora). Natomiast korą nie wysypujmy rabaty z m.in. lawendą, bukszpanem, budleją czy ciemiernikami (czyli roślinami, które lubią wapienną ziemię) – tu sprawdzą się „białe kamyki”.

Kupując rośliny, sprawdź ich wymagania

Jeśli chcemy, żeby rośliny dobrze i szybko rosły, musimy spełnić ich podstawowe wymagania. Zwróćmy uwagę szczególnie na to, czy potrzebują słońca czy cienia i czy mają duże zapotrzebowanie na wodę. Wybór roślin jest bardzo duży i znajdą się odpowiednie do każdych warunków, ale nie sadźmy ich wbrew wymaganiom, bo tylko zmarnujemy czas i pieniądze. Niektóre rośliny, w szczególności krzewy, będą wymagały cięcia – zwróćmy na to uwagę i sprawdźmy, kiedy to zrobić.

Sadź rośliny szybko rosnące, ale nie za duże

Kiedy chcemy mieć szybko ładny ogród, szczególnie kuszą nas szybko rosnące rośliny. I słusznie. Ale uważajmy na rośliny, które rosną zbyt intensywnie, albo osiągają zbyt duże rozmiary. To ważne szczególnie w przypadku drzew oraz mniejszych ogrodów. Co z tego, że np. brzoza brodawkowata czy modrzew szybko urosną, jeśli za niedługo na nic poza nimi nie będzie miejsca? Zawsze zwracajmy uwagę na docelową wielkość drzewa czy krzewu.

Są też takie rośliny, które szybko rozrastają się i w krótkim czasie opanowują dostępny teren. To tzw. rośliny ekspansywne. Na początku to cieszy, ale w kolejnych latach przestaniemy pytać "co posadzić", ale zaczniemy "jak się ich pozbyć". Można je sadzić, ale od razu wkopując bariery korzeniowe dookoła (to grube folie, które wkopuje się pionowo w ziemię).

Kupuj duże sadzonki

Jeśli chcemy mieć szybko ładny ogród, musimy zainwestować w sadzonki. Najlepiej kupować już duże, ładnie rozrośnięte okazy, zarówno drzew i krzewów, jak i bylin. Warto wybierać sadzonki w donicach, które można sadzić przez cały sezon. Najczęściej są to rośliny, które są już gotowe do kwitnienia.

Nie zaczynajmy od ukorzeniania roślin, szczególnie kwitnących drzew i krzewów, bo na ich kwiaty będziemy czekać nawet kilka lat. Siew nasion i robienie rozsad również nie jest zajęciem dla niecierpliwych i zabieganych.

Atrakcyjna kompozycja do półcienia: funkie, hortensje krzewiaste oraz bergenie. Tylko trzy gatunki, ale rośliny są posadzone w grupach i ładnie się
Atrakcyjna kompozycja do półcienia: funkie, hortensje krzewiaste oraz bergenie. Tylko trzy gatunki, ale rośliny są posadzone w grupach i ładnie się prezentują. Katarzyna Laszczak

Sadź rośliny w grupach

Ważną zasadą jest to, żeby sadzić rośliny w grupach. Posadzone pojedynczo „zgubią się” w ogrodzie czy na rabacie i nie zrobią żadnego wrażenia. W przypadku bylin i mniejszych krzewów sadźmy przynajmniej po 2-3 rośliny tego samego gatunku. Oczywiście możemy je też łączyć z innymi roślinami. Ważne, żeby miały podobne wymagania uprawowe, bo będą dobrze rosły, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa. Efekt wzmocnią rośliny o wyrazistych kolorach i mocnej strukturze.

A może etapami?

Duże sadzonki są droższe niż małe, a jeśli mamy kupić po kilka roślin, koszty rosną dodatkowo. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na urządzenie całego ogrodu, podzielmy wydatki na etapy. Wyznaczmy najbardziej strategiczne miejsce i obsadźmy je najpierw. Kolejne - w następnych miesiącach lub kwartałach (czas mamy do września-października). Lepiej mieć jedną porządną rabatę czy zakątek ogrodu, niż "wszędzie po trochu".

Oto, jakie rośliny warto posadzić, żeby szybko uzyskać efekt i które nie będą wymagające w pielęgnacji.

Byliny do ogrodu dla niecierpliwych

W ogrodzie nie powinno zabraknąć bylin, czyli roślin wieloletnich. Jest sporo takich, z którymi szybko uzyskamy efekt kwitnącego i bujnego ogrodu, a przy tym nie są zbyt wymagające. Są to m.in.:

 • astry bylinowe (tzw. marcinki), bodziszki, bergenie, funkie, floksy wiechowate, irysy syberyjskie, języczki pomarańczowe, juki karolińskie, liliowce, odętki, orliki, przetaczniki kłosowe, parzydło leśne, pysznogłówki, rozchodniki okazałe (rozchodnikowce), rudbekie (błyskotliwa, naga, lśniąca), szałwie omszone, zawilce japońskie.

Kwiaty jednoroczne dla szybkiego efektu

Błyskawiczny efekt osiągniemy sadząc na rabatach kwitnące już rośliny jednoroczne. Minusem tego rozwiązania jest to, że będziemy musieli je sadzić co roku. Bardzo atrakcyjnie wyglądają, mają niewygórowane wymagania i długo kwitną m.in.:

 • aksamitki, begonie (stale kwitnące, odmiana Dragon, bulwiaste), cynie, niecierpki, pelargonie rabatowe, szarłat (amarantus), wyżlin większy (lwie paszcze).

Jeśli zależy na szybkim (choć sezonowym) efekcie posadźmy też kwiaty w doniczkach – wiszących (np. na płocie, ścianie altanki) lub umieszczonych na jakimś podwyższeniu czy krawędzi tarasu. Urozmaicą one przestrzeń ogrodu. Poza wymienionymi gatunkami, doskonale nadają się do tego np.:

 • calibrachoa, petunie, surfinie, bakopy, pelargonie bluszczolistne, begonie kaskadowe, wilec ziemniaczany.
Kilka wyeksponowanych donic z kwitnącymi jednorocznymi roślinami to sposób na szybkie i efektowne ukwiecenie ogrodu.
Kilka wyeksponowanych donic z kwitnącymi jednorocznymi roślinami to sposób na szybkie i efektowne ukwiecenie ogrodu. Congerdesign (pixabay.com)

Krzewy ozdobne – szybko rosnące i łatwe w utrzymaniu

Ogród szybko zapełnią i nie są wymagające m.in. następujące krzewy:

 • berberys Thunberga, bez czarny (odmiany ozdobne), budleja Dawida, dereń biały i rozłogowy, forsycja, jaśminowiec wonny, ketmia syryjska, krzewuszka cudowna, lilak (zwany bzem), pęcherznica kalinolistna, porzeczka krwista, tawuła szara, tawuła japońska i Douglasa, tuja (żywotnik), żarnowiec.
  Wszystkie można sadzić jako solitery, ale można je także wykorzystać na żywopłoty. Bardzo dobrze sprawdzają się także w towarzystwie bylin i pozwalają stworzyć bardziej okazałą rabatę kwiatową. Nie są wymagające co do ziemi, najlepiej rosną w słońcu.

Jest też grupa krzewów, które są bardzo atrakcyjne, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim kwaśną ziemię. Do dołka, w którym sadzimy rośliny wystarczy nasypać kwaśnego podłoża (bez problemu kupimy je w sklepach ogrodniczych). Poza tym te krzewy lubią półcień i wilgotne podłoże. Możemy je sadzić razem. Do tych krzewów należą m.in.:

 • rododendrony (zielone przez cały rok), azalie, hortensje bukietowe i krzewiaste (darujmy sobie za to kapryśne hortensje ogrodowe).
Azalie i rododendrony nie rosną zbyt szybko, ale trudno przejść obok nich obojętnie bez względu na wielkość. Mają też odmiany o zróżnicowanej wielko
Azalie i rododendrony nie rosną zbyt szybko, ale trudno przejść obok nich obojętnie bez względu na wielkość. Mają też odmiany o zróżnicowanej wielkości. Katarzyna Laszczak

Jakie drzewa sadzić, a na jakie uważać

W przypadku drzew, szczególnie w mniejszych ogrodach, trzeba zwrócić uwagę na nazwę odmiany. Wiele dużych drzew ma znacznie mniejsze i efektowniejsze odmiany niż czysty gatunek. Dobrze sprawdzają się drzewa szczepione na pniu, które nie rosną już wzwyż, a jedynie rozrasta się ich korona. Wszystkie one od razu pomogą zagospodarować ogród.

Drzewa, które warto posadzić w niezbyt dużym ogrodzie:

 • buk pospolity „Purpurea Pendula”, głóg jednoszyjkowy "Compacta", jabłoń ozdobna, jarzębina „Fastigiata”, klon japoński i palmowy, klon zwyczajny „Globosum”, oliwnik wąskolistny, surmia bigoniowa (katalpa) „Nana”, wiąz górski „Camperdownii”, wiąz holenderski „Wredei”, wiśnia piłkowana „Amanogawa”.

Są też drzewa, na które trzeba uważać w mniejszych i średnich ogrodach - rosną szybko, ale są duże lub ekspansywne. Natomiast jeśli macie do zagospodarowania duży ogród - będą dobrym wyborem:

 • brzoza brodawkowata, czeremcha pospolita, daglezja, klony (w szczególności jesionolistne), modrzewie, sosny pospolite, sumaki octowce (roślina ekspansywne), świerki, topole, wierzby płaczące.

Szybki efekt uzyskamy też sadząc łatwe w uprawie, wieloletnie pnącza. Można nimi obsadzić altankę, pergolę, ale też płot – to dobra alternatywa dla tradycyjnego żywopłotu z krzewów.

Do mało wymagających i szybko rosnących wieloletnich pnączy należą m.in.:

 • powojnik (klematis) tangucki, powojniki drobnokwiatowe, rdestówka Auberta i bucharska, winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięciolistkowy (może być uciążliwy), wiciokrzewy, wisteria (glicynia – wymaga mocnych podpór i regularnego cięcia, ale pięknie kwitnie).

Pięknie wyglądają i często kuszą powojniki wielkokwiatowe, trzeba jednak wiedzieć, że to dość wymagające rośliny.

Trawy ozdobne, krzewy (berberysy) i byliny (rudbekie) - wszystkie rośliny są łatwe w uprawie, a ich połączenie wygląda bardzo atrakcyjnie.
Trawy ozdobne, krzewy (berberysy) i byliny (rudbekie) - wszystkie rośliny są łatwe w uprawie, a ich połączenie wygląda bardzo atrakcyjnie. Katarzyna Laszczak

Trawy ozdobne

Trawy to prawdziwy hit ostatnich lat. Są piękne, a kilka gatunków nadaje się do szybkiego zagospodarowania ogrodu. Można je sadzić w towarzystwie krzewów i kwiatów. W szczególności można polecić takie trawy jak:

 • hakonechloa, miskant chiński, mozga trzcinowata (może być ekspansywna), proso rózgowate, rozplenice japońskie, trzęślica modra.

Niemal natychmiastowy „efekt wow” uzyskamy sadząc podrośniętą trawę pampasową, trzeba jednak wiedzieć, że jest ona wymagająca i wrażliwa na mróz. Uważajmy na miskant cukrowy, który rośnie szybko, ale też mocno rozrasta się przez rozłogi, a to duża roślina.

Bardzo efektowna jest też rozplenica słoniowa Vertigo o niemal czarnych liściach, ale jest jednoroczna.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl