Żagwin ogrodowy wiosną obsypuje się kwiatami. Ozdobi i ogród, i balkon. Sprawdź, gdzie go posadzić i co zrobić, żeby długo kwitł

Katarzyna Józefowicz
Żagwin można uprawiać w pojemnikach oraz w ogrodach.
Żagwin można uprawiać w pojemnikach oraz w ogrodach. Katarzyna Laszczak
Żagwin ogrodowy ozdobi wiosną rabatę, skalniak i doniczkę. Ta roślina jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. Ładnie rozrasta się, a wiosną, gdy kwitnie, wygląda jak poduszka z kwiatów. Te najczęściej są w różnych odcieniach fioletu, ale jest też żagwin biały, różowy i o pełnych kwiatach. Radzimy, jak uprawiać żagwin, kiedy go siać i co robić, żeby przez lata wyglądał pięknie.

Spis treści

Poszukując do uprawy niskiej rośliny, obsypującej się wiosną mnóstwem kolorowych kwiatów, powinniśmy zainteresować się żagwinem ogrodowym, nazywanym też obrecją (od jego łacińskiej nazwy – Aubrieta). Rodzaj, do którego roślina należy, liczy sobie kilkanaście gatunków, jednak w uprawie największe znaczenie ma głównie jeden z nich, mieszańcowy żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum). Ma on gęsty, poduszkowy pokrój i liczne odmiany ozdobne.

Jak wygląda żagwin ogrodowy i kiedy kwitnie?

Żagwin ogrodowy jest niewysoką, dorastającą do zaledwie 5-15 cm byliną, która za pomocą ulistnionych, wiotkich, pokładających się pędów, pięknie rozrasta się w gęste, poduszkowe kępy. Przez większą część sezonu jej ozdobą jest pokrój i małe, zielonoszare, owłosione liście, które są częściowo zimozielone. Jednak wiosną, pod koniec kwietnia i w maju, żagwin zmienia swój wygląd, całkowicie pokrywając się niewielkimi, ale urokliwymi, czteropłatkowymi, różowo-fioletowymi kwiatami. Wtedy wygląda najpiękniej, gdyż przypomina barwną, kwiecistą poduchę.

Czy żagwin jest wieloletni?

Żagwin to roślina wieloletnia (bylina).

Migdałek pięknie kwitnie i zmieści są nawet w małym ogrodzie. Jak go uprawiać i ciąć?

Migdałek pięknie kwitnie i zmieści są nawet w małym ogrodzie. Jak go uprawiać i ciąć?

Migdałek trójklapowy to jeden z najładniejszych krzewów ozdobnych kwitnących wiosną. Może być też uprawiany jako drzewko, w formie szczepionej na pniu. Migdałek nie jest jednak duży i wygląda delikatn...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

 Biały żagwin i inne trakcyjne odmiany

Oprócz gatunku posiadającego kwiaty w fioletowo-różowym kolorze, w ogrodzie można też posadzić atrakcyjne odmiany żagwinu o kwiatach białych, czerwonych, niebieskich lub różowych, np.:

  •  „Royal Red” kwiaty czerwono-fioletowe,
  • „Royal Blue” kwiaty niebieskie,
  • „Cascade Red” kwiaty amarantowo-czerwone,
  • „Winterberg” kwiaty pełne, białe,
  • „Havelberg” kwiaty półpełne, różowe,
  • „Bressingham Pink” kwiaty pełne, różowe

Pięknie też prezentują się żagwiny o pstrych liściach, np.:

  • „Variegata” liście pstre, kwiaty niebieskie,
  • „Argenteovariegata” liście biało-obrzeżone, kwiaty różowo-fioletowe.
Szafirki nie muszą być niebieskie! Te kwiaty ozdobią rabaty, zakwitną też w doniczce

Szafirki nie muszą być niebieskie! Te kwiaty ozdobią rabaty, zakwitną też w doniczce

Szafirki to bardzo wdzięczne wiosenne kwiaty. Najczęściej mają głęboki szafirowy kolor, ale spotyka się też białe, fioletowe czy jasnoniebieskie. Szafirek armeński jest łatwy w uprawie i uda się w każ...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Gdzie posadzić żagwin?

W ogrodzie żagwin najwspanialej prezentuje się posadzony na murkach, wzniesieniach, skarpach i skalniakach, z których jego ulistnione lub ukwiecone pędy mogą swobodnie się zwieszać. Z tego względu został nawet zaliczony do tzw. „skalniakowej piątki”, czyli grupy podstawowych bylin kwitnących, polecanych do uprawy na skalniakach (razem z floksem szydlastym, ubiorkiem wiecznie zielonym, smagliczką skalną i gęsiówką kaukaską). Żagwin doskonale sprawdza się też jednak w roli rośliny obwódkowej i może być sadzony w ogródkach żwirowych.

Rabata żwirowa to pomysł na słoneczny ogród. Radzimy, jak ją założyć krok po kroku

Rabata żwirowa to pomysł na słoneczny ogród. Radzimy, jak ją założyć krok po kroku

Rabata żwirowa to dobry pomysł na zagospodarowanie słonecznego ogrodu. Jednak, żeby taka rabata była ładna przez lata, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Radzimy, jak ją założyć krok po kroku. Podpowiadamy...

Żagwin ogrodowy w doniczce ozdobi balkon i taras

Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki (przepuszczalne, zasadowe, umiarkowanie wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko) i dobrze zabezpieczymy na zimę przed mrozem, żagwin możemy również uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach. Wiosną zapewni nam wspaniałą kwiatową dekorację, a w sezonie będzie stanowił dobre wypełnienie kompozycji z roślin sezonowych.

Jakie wymagania ma żagwin? Zasady uprawy

Żagwin ogrodowy jest jednak nie tylko bardzo atrakcyjną i pięknie kwitnącą, wiosenną byliną, ale też rośliną niezbyt wymagającą i łatwą w uprawie. Aby dobrze się rozwijał i obficie kwitł, oczekuje przede wszystkim słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej gleby o zasadowym odczynie pH. Nie toleruje mokrego podłoża, cienia i kwaśnej gleby, ale dobrze znosi niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia (z wyjątkiem najchłodniejszych rejonów kraju oraz roślin uprawianych w doniczkach na balkonach i tarasach).

Pielęgnacja i przycinanie żagwinu

Żagwin nie oczekuje też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć warto przyciąć go po kwitnieniu dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zawiąże więcej pąków kwiatowych na kolejny sezon.

Rośliny uprawiane w ogrodzie, nie wymagają też nawożenia, jednak egzemplarze rosnące w doniczkach warto na początku sezonu zasilić wieloskładnikowym nawozem długodziałającym.

Trawy ozdobne na taras i balkon. Piękne gatunki, które dobrze rosną w donicach

Trawy ozdobne na taras i balkon. Piękne gatunki, które dobrze rosną w donicach

Na balkonach i tarasach można sadzić nie tylko kwiaty, ale też trawy ozdobne. Jest sporo gatunków traw, które w donicach świetnie rosną i wyglądają pięknie. Można łączyć je z kwiatami lub sadzić samod...

Kiedy siać żagwin i jak go rozmnożyć?

Rośliny do uprawy można pozyskać wysiewając nasiona żagwinu w ciepłym inspekcie wiosną lub wprost do gruntu w maju (rośliny potrafią też rozsiewać się). Jeśli jednak zależy nam na konkretnych cechach odmianowych, należy wybrać nasiona od sprawdzonego producenta, gdyż te z roślin uprawianych w ogrodzie mogą dać potomstwo bardzo różniące się od rośliny matecznej.
Żagwin bardzo łatwo można też rozmnożyć, uzyskując młode sadzonki w wyniku podziału dorosłych egzemplarzy wczesną wiosną (w marcu) lub jesienią (we wrześniu). W sezonie sadzonki żagwinu w doniczkach można także kupić w sklepach ogrodniczych.

Pamiętaj o odmładzaniu żagwinu

Żagwin jest rośliną wieloletnią, mogącą przez długie lata pozostać na tym samym stanowisku, mimo to co kilka lat dobrze jest go odmłodzić, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i utrzyma bardziej zwarty, gęsty pokrój.

Żagwin można uprawiać w pojemnikach oraz w ogrodach.

Żagwin ogrodowy wiosną obsypuje się kwiatami. Ozdobi i ogród...

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl