Nawierzchnie z kostki brukowej

Marta Balcerowska
Kostka brukowa to materiał chętnie wybierany do aranżacji nawierzchni i przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania.

Wybór nawierzchni ogrodowej jest równie ważny jak  podłogi w mieszkaniu. Od tego, jak wyglądać będą ścieżki, tarasy i podjazdy zależy przecież aranżacja całego ogrodu. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, aby wybrana nawierzchnia była właściwa i pasowała do naszego domu.

Nawierzchnie z kostki brukowej
Nawierzchnie z kostki brukowej

Sprawą podstawową jest projekt, według którego wykonamy nawierzchnię wokół domu. Określi on wszystkie szczegóły związane z kształtem, kolorem i fakturą kostki brukowej, a także wyznaczy przebieg ścieżek, placów, tarasów i podjazdów. To bardzo ważne, aby dostosować kostkę brukową do rodzaju przestrzeni, na której ją kładziemy. Inne zasady rządzą układaniem nawierzchni na małych, wąskich ścieżkach, inne pokrywaniem szerokiego podjazdu.

Kostka duża i mała

Warto pamiętać, że na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się większe kostki lub płyty, natomiast na miejsca o niewielkich wymiarach, lub kręte ścieżki lepiej przeznaczyć kostkę mniejszego formatu. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach krętych ścieżek jest po prostu niepraktyczne, najczęściej wiąże się z licznymi docinkami materiału, a więc i z jego stratą.
Tymczasem drobna kostka brukowa umożliwia precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w najwęższych i trudno dostępnych miejscach. Doświadczony brukarz wykona zadanie prawie bez przycinania kostek z minimalną stratą materiału.

Ożywiające wzory kostki brukowej

Duże nawierzchnie to także dobre miejsce naukładanie wzorów. To właśnie tam najkorzystniej będą się prezentować, a na dodatek wzbogacą kompozycję i urozmaicą przestrzeń. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością wykorzystywanych kolorów, najlepiej ograniczyć się do trzech. Większa różnorodność kolorystyczna może już powodować wrażenie chaosu. Na małych powierzchniach natomiast lepiej jest oprzeć się na dwóch kolorach, przy czym dobrze, aby jeden
z nich był dominujący (np. jasny środek zamknięty z obu stron pasami w ciemnym kolorze).

Nawierzchnie z kostki brukowej

Nawierzchnie z kostki brukowej

Zgodnie z przeznaczeniem

Kostka brukowa powinna być też dobierana zgodnie z przeznaczeniem danego miejsca, szczególnie ważne jest przyszłe natężenie ruchu. Na ciągi piesze, alejki i ścieżki wystarczy kostka o grubości 4-6 cm lub płyty 3-4 cm. Natomiast tam, gdzie odbywa się ruch kołowy: na podjeździe, parkingu lepiej zastosować kostkę o większej grubości 6-8 cm.
W miejscach rekreacji i spacerów pięknie wyglądają jasne, słoneczne barwy warto jednocześnie pamiętać, że tam gdzie nawierzchnia jest narażona na zabrudzenie (np. okolice garażu) korzystniej zastosować ciemniejsze kolory, tutaj szczególnie warto także zaimpregnować nawierzchnię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl