Ogród według feng shui

Katarzyna Dębek
W ogrodzie feng shui różne "żywioły" powinny równoważyć się. Daje to poczucie harmonii i spokoju.
W ogrodzie feng shui różne "żywioły" powinny równoważyć się. Daje to poczucie harmonii i spokoju. Jana - pixabay.com
Feng shui to chińska sztuka projektowania przestrzeni, zgodnie z naturą i związanymi z nią żywiołami. Elementy tej sztuki można wykorzystać, planując przydomowy ogród.

Feng shui w ogrodzie - uwolnij energię

Według chińskiej filozofii feng shui, aranżacja przestrzeni ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, a także na pomyślność w związkach i rozwój kariery. Najważniejszym celem w projektowaniu otoczenia jest uzyskanie swobodnego przepływu energii chi – siły życiowej natury i człowieka. Osiągnięcie go wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców, a przez to daje szczęście i powodzenie w każdej sferze życia. Projektując ogród zgodnie z feng shui, przede wszystkim trzeba pamiętać, że każda roślina lub przedmiot reprezentuje odpowiedni żywioł i siłę, a ich świadome użycie może blokować lub wspierać chi. Właściwy przepływ energii życiowej będzie możliwy, gdy w ogrodzie zostanie zachowana równowaga wszystkich pięciu żywiołów, tj. drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody.
Wykorzystanie aranżacji wodnych zapewni nam powodzenie w finansach, zaplanowanie tarasu czy patio we właściwym miejscu pomoże nam w budowaniu dobrych związków i przyjaźni, a odpowiednie zaaranżowanie zieleni i budowa ścieżek wpłynie na nasze dobre samopoczucie. W planowaniu przestrzeni istotne jest także utrzymanie harmonii między pierwiastkiem żeńskim jin i męskim jang. Te przeciwstawne siły nieustannie dążą do przezwyciężania siebie nawzajem, ale tworzą całość i jedna nie może istnieć bez drugiej. Energią jin w ogrodzie są opadające liście, spokojna woda i delikatne barwy, zaś jang stanowią strzeliste, pnące się w górę rośliny, rwący potok oraz wyraziste kolory.

Ścieżki w ogrodzie feng shui

Na równowagę w ogrodzie wpływa przede wszystkim roślinność, a także powierzchnia, po której się poruszamy. W ogrodzie feng shui szczególnie trzeba zadbać o ścieżki, gdyż ich kształt, szerokość oraz nawierzchnia mają wpływ na ruch energii chi. Ogrodowe ścieżki powinny delikatnie zakręcać, kierując się ku wschodowi, by nieść ze sobą pozytywną energię i spowolnić przepływ chi. Łagodnie wijące się dróżki pozwolą rozkoszować się otoczeniem, a tym samym skutecznie nas zrelaksują. Bardzo ważny jest także materiał, z którego są wykonane. Z powodzeniem można tu stosować kostkę brukową, która jest naturalnym i bardzo plastycznym materiałem, dzięki czemu umożliwia dowolne kreowanie otoczenia. W ogrodzie feng shui zaleca się stosowanie symetrycznych kształtów, gdyż nieregularna forma może wprowadzać pewną niestabilność. Zakola oraz kręte ścieżki można łatwo tworzyć, używając kostek w kształcie trapezu. Wybierajmy nawierzchnie w naturalnych kolorach, które podkreślą ogrodową zieleń. Jest to szczególnie istotne w ogrodzie feng shui, gdyż stonowane barwy pozytywnie wpływają na emocje. Kolory nawierzchni nie powinny dominować nad roślinnością, a jedynie ją podkreślać. Z zielenią, która jest podstawowym kolorem w ogrodzie, bardzo dobrze współgrają odcienie beżu.

Dzięki łukom w ogrodzie feng shui możemy czerpać z naturalnego otoczenia to, co najlepsze. Proste linie spowodują jednak, że energia chi przepłynie zbyt szybko. Można temu zaradzić, stosując różne elementy dekoracyjne – posągi, figurki, rzeźby. Przepływ energii chi można spowolnić, np. umieszczając donice z kwiatami lub sadząc wzdłuż prostych linii rośliny o zwisających pędach.

Przeczytaj poradnikPożyteczne bakterie, które zadbają o ogród

Woda w ogrodzie feng shui

Woda dostarcza ogrodowi energii, a także wzmacnia pozytywnie sferę związaną z finansami. Dlatego warto pomyśleć o stawie, oczku wodnym czy fontannie, które są żywiołem wody.Pamiętajmy jednak, że najkorzystniejszą energię niesie woda powoli płynąca ze wschodu. Według filozofii feng shui żaden żywioł nie powinien dominować. Dlatego jeśli nasz ogród położony jest w pobliżu szybko płynącej wody, aby spowolnić przepływ energii chi, można zastosować żywioł ziemi, który ją osłabi. W tym celu warto dodać elementy z kamienia symbolizujący ten żywioł. Kamienie powinno się stosować np. w otoczeniu niewielkiej fontanny lub oczka wodnego.

Relaks w ogrodzie feng shui

Ogród w stylu feng shui daje radość i poczucie bezpieczeństwa. To miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego warto wygospodarować w nim miejsce na grill, patio czy taras, gdzie będziemy mogli spotkać się z rodziną i znajomymi, przyjemnie spędzić czas. Wybór tego miejsca nie może być przypadkowy. Zgodnie z zasadami wschodniej sztuki aranżacji ogrodów, idealnym miejscem na taras czy grill jest północny zachód. Takie umiejscowienie sprawi, że ludzie będą wobec nas przyjacielscy i pomocni.

Jeśli zależy nam na zbudowaniu pomyślności w związkach uczuciowych, odpowiednią stroną na taras będzie południowy zachód. Pamiętając o zachowaniu równowagi między pierwiastkami jin i jang w ogrodzie, możemy stworzyć patio na bazie koła, które będzie wzmacniało jin lub na bazie kwadratu, które związane jest z męskim pierwiastkiem jang. Wybór powinien zależeć od tego, której siły brakuje w naszym ogrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl