Jak założyć ogród japoński

Maria Miśkiewicz
Założenie prawdziwego ogrodu japońskiego jest trudne, warto jednak ten styl wykorzystać jako inspirację przy aranżacji ogrodu.
Założenie prawdziwego ogrodu japońskiego jest trudne, warto jednak ten styl wykorzystać jako inspirację przy aranżacji ogrodu. Krantzpeter - pixabay.com
Ogród japoński charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. Nawiązuje do tradycji buddyjskiej, która nawet najmniejszemu detalowi przypisywała istotną symbolikę.

Ogród japoński to bardzo pracochłonna inwestycja. W naszej strefie klimatycznej często jest to stylizacja nieosiągalna. Ale nie należy się zniechęcać. Coraz bardziej popularne stają się bowiem ogrody jedynie inspirowane stylem japońskim.
Ogród japoński powinien być projektowany w myśl zasady „ Naśladuj przyrodę, ale jej nie kopiuj”.

Aranżacja ogrodu japońskiego

Ogród japoński ma naśladować naturę. Powinien on wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie wrażenia dużej przestrzeni za pomocą miniatury. Ogród japoński powinien być elegancki i jednocześnie spontaniczny oraz naturalny. Cechuje go prostota, asymetria i harmonia.

Elementy ogrodu japońskiego

Najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie. Wprowadza do ogrodu element ruchu. Powinna przelewać się z jednego oczka wodnego do drugiego, najlepiej przez mały wodospad. Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia do naszego ogrodu wody, możemy zastąpić ja nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter.

Kolejnym elementem ważnym dla stylu japońskiego jest kamień naturalny. Symbolizuje on stałość i niezmienność natury. Powinien być jasny i o regularnych kształtach. Można wyłożyć nim ścieżki, które powinny łagodnie wić się miedzy roślinami, ale nie krzyżować się ze sobą.

Ogrody japońskie często mają odzwierciedlać naturalne krajobrazy w miniaturze i z wykorzystaniem symboli.
Ogrody japońskie często mają odzwierciedlać naturalne krajobrazy w miniaturze i z wykorzystaniem symboli. Drobek226 - pixabay.com

Kolory i symbolika w ogrodzie japońskim

Dominującym kolorem ogrodzie japońskim jest zieleń, a kwiaty powinny jedynie go podkreślać. Rośliny kwiatowe wprowadzane do ogrodu japońskiego są delikatne i mają jasne barwy w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Są to np. lilie, chryzantemy, astry, lotosy, narcyzy, storczyki, zawilce czy peonie. Krzewy kwitnące często spotykane w ogrodach japońskich to m.in. magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Oprócz ozdoby, rośliny kwitnące w ogrodzie japońskim mają także inną funkcję. Przypisuje się im bowiem znaczenie symboliczne - uosabiają pory roku. Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, lato trzykrotki i kosaćce, natomiast jesień przebarwiające się klony palmowe.
Ważne są także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, takie jak: bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne.
Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, jednak dwa są najbardziej charakterystyczne.

Ogród japoński - style aranżacji

TSUKIYAMA to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy symbolizują morza i jeziora, zaś strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie to odpowiedniki gór. Zakładane są głównie przy buddyjskich świątyniach i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły.
KARESANSUI to suchy ogród, na którego styl wpływ miały idee zen. Tutaj grabiony żwir reprezentuje morze, kamienie wyspy, a piasek uderzające o nie fale. Zazwyczaj jest to ogród na terenie płaskim, zakładany często przy firmach czy ambasadach.

Założenie tradycyjnego ogrodu japońskiego wymaga wiedzy i dużego nakładu pracy. Jeśli jesteśmy pasjonatami sztuki orientalnej, powinniśmy zaopatrzyć się w książki - poradniki, a pomoc fachowca w początkowych etapach może okazać się niezbędna. Jeśli jednak nie mamy tyle samozaparcia, możemy zdecydować się tylko na wykorzystanie niektórych elementów stylu japońskiego, dzięki którym nasz ogród zyska niepowtarzalny orientalny wygląd i charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl